FB TW PIN NWS
BioRank 7638

Nikolay Petrovich Bogdanov

Doğum tarihi : 08.Aralık.1868
Nikolay Petrovich Bogdanov kaç yaşında : 156
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Ressam
Nikolay Petrovich Bogdanov doğum yeri : Shitiki köyü, Smolensk, Rusya

Nikolay Petrovich Bogdanov Biyografisi

Kendisine Rus köyünün ressamı denmiştir.

Nikolay Petrovich Bogdanov, 8 Aralık 1868 tarihinde Rusya'nın batısında Smolensk şehirinin Shitiki köyünde bir çiftlik işçisinin gayri meşru oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Nikolay Petrovich Bogdanov-Belsky’dir. İlk eğitimini Tatevo köyündeki Sergei Alexandrovich Rachinsky devlet okulunda iki yıl okudu. Okulun kurucusu ünlü matematikçi Sergey Aleksandroviç Rachinsky, Nikolay Petrovich Bogdanov’daki resim yeteneğini farkedince kendinden ayda 25 ruble aylık burs vererek 1883 yılında Troitse-Sergiyeva Lavra'da ikon resim okuluna gönderdi. 1884 yılından 1889 yılına kadar Moskova Resim, Heykel ve Sanat Okulu'nda modern resim okudu. 1884 yılından 1889 yılına kadar mimarlık ve 1894 yılından 1895 yılına kadar St. Petersburg'daki İmparatorluk Sanat Akademisi'nde, 1890 lı yılların sonunda Paris'te özel stüdyolarda çalıştı ve okudu.

1895 yılından itibaren Peredvizhniki (Gezici Sanat Sergileri Derneği), 1909 yılından itibaren Arkhip Kuindzhi Derneği ve 1913'ten 1918'e kadar kurucu üyesi ve başkanı olduğu dahil olmak üzere birçok önde gelen derneğin üyesi oldu .

1895 yılında Paris'e gitti ve burada Fernand Cormon ve Filippo Colarossi'nin atölyelerinde resim yaptı. Daha sonra Münih ve İtalya'da resimler yaptı.

Nikolay Petrovich Bogdanov, özellikle köylü çocukların eğitimi, portreler ve izlenimci manzara çalışmaları olmak üzere çoğunlukla bu tür resimleri yaptı.

1903 yılında Sanat Akademisinden Akademisyen olarak mezun olan Nikolay Petrovich Bogdanov’a Rus imppratoru Çar II. Nikolay, soyadına bir tire ile Belsky'yi kişisel olarak ekledi.

Çocuklar da Nikolay Petrovich Bogdanov’e resimleri için poz vermeyi severdi, çünkü cebinde her zaman onlar için şeker veya fındık bulunurdu.

1903 yılında pedagog ve akademisyen olan Nikolay Petrovich Bogdanov, 1914 yılında Sanat Akademisi'nin aktif bir üyesi oldu.

Nikolay Petrovich Bogdanov, kendisi için portreler sipariş eden aristokratların ve imparatorluk ailesinin resimlerinide yaptı ama daha ziyade özellikle basit köy hayatı teması üzerine resim yapmayı severdi. Resimlerinde Rus köyünün ruhunu özverili bir şekilde aktardı, kırsal kesim çocuklarının gömleklerindeki her kıvrımı titizlikle yaptı.

Rusya’da 1917 yılında Şubat devriminden sonra realist ressamların hayatı daha da zorlaşır. Vladimir Ilyich Lenin’in liderliğindeki Ekim Devrimi'nden sonra, 16/17 Temmuz 1918 gecesi, Çar II. Nikolay ile eşi, çocukları, aile hekimi, uşakları ve aşçısıyla birlikte Bolşevikler tarafından tutuldukları evin bodrum katında öldürüldü.

Ekim devrimini ve yeni hükümeti kabul etmeyen Nikolay Petrovich Bogdanov, 1921 yılından sonra, Letonya'nın Riga kentinde göç etti. Daha sonra da hastalığı sebebiyle tedavi için 1941 yılında Berlin'e taşınıp orada yaşamaya başlayan Nikolay Petrovich Bogdanov, II. Dünya savaşı sırasında 19 Şubat 1945 tarihinde müttefiklerin bombalaması sonucu öldü.

Nikolay Petrovich Bogdanov, Berlin'de 19 Şubat 1945 tarihinde 77 yaşında öldü. Berlin'deki Rus mezarlığına gömüldü.

Nikolay Petrovich Bogdanov’un resimleri dünyadaki çeşitli sergilerde başarıyla segilendi. Ama Rusya’da unutuldu, 2000 yılındaki baskısında "Rus Sanatçılar" sözlüğüne dahil edilmemiştir. Ancak ölümümden yıllar sonra Rusya’da Nikolay Petrovich Bogdanov’un yeteneği taktir edildi.Kaynak:Biyografi.info

Nikolay Petrovich Bogdanov için yapılan aramalar

Nikolay Petrovich Bogdanov, Nikolay Petrovich Bogdanov biyografi, Nikolay Petrovich Bogdanov hayatı, Nikolay Petrovich Bogdanov özgeçmişi, Nikolay Petrovich Bogdanov hakkında, Nikolay Petrovich Bogdanov doğum yeri, Nikolay Petrovich Bogdanov fotoğraf, Nikolay Petrovich Bogdanov video, Nikolay Petrovich Bogdanov resim, Nikolay Petrovich Bogdanov kimdir?, Nikolay Petrovich Bogdanov kaç yaşında?, Nikolay Petrovich Bogdanov nereli, Nikolay Petrovich Bogdanov memleketi