FB TW PIN NWS
BioRank 7322

Fernand Cormon

Doğum tarihi : 24.Aralık.1845 Ölüm tarihi : 20.Mart.1924
Fernand Cormon kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Ressam
Fernand Cormon doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Fernand Cormon Biyografisi

Tarihi konularda tabloları ve geniş dekoratif çalışmaları ile tanınmış Fransız Oryantalist Ressamdır.
Fernand Cormon, 24 Aralık 1845 tarihinde Paris’de doğmuştur. Tam adı Fernand Anne Piestre Cormon’dur. Babası oyun yazarı Euguene Cormon, annesi oyuncu Charlotte Furais’dir.

Resim öğrenimi için Brüksel'e gitti, Jean François Portaels’den resim dersleri aldı. 1860 yılında Paris’e döndü. 15 yaşındayken 1860 yılında başlamak üzere üç yıl boyunca Alexandre Cabanel ve Eugene Fromentin’in öğrencisi oldu.

Sanat kariyerine 18 yaşındayken ilk çalışmalarını Paris Salon’unda sergileyerek başladı. 1870’te “Marriage of the Niebelungen” adlı eseriyle ilk ödülünü aldı. 1870’ten sonra Victor Hugo’nun “Çağların Efsanesi” kitabından esinlenerek yaptığı “Kabil” adlı devasa eserine odaklandı. Resim 1880’de Salon’da sergilendiğinde beklenen ilgiyi gördü. Tamamen pürüzsüz, canlı ve hafif renklerle çalışılan bu olağanüstü resim Cormon’a Legend Şeref Ödülü kazandırdı. O sıralarda sanatçı tarihsel konularda uzman olarak anılmaya başlandı. 1875’te ikinci kez “Mort de Ravana” adlı tablosuyla Paris Salon ödülüne layık görüldü.

Bir süre için Fransa’dan ayrılıp Tunus’a gitti. 1877 yılında tekrar Paris’e dönüşünden sonra düzenli olarak Salon sergilerine katılmaya devam etti.

Fernand Cormon'un en tanınmış eserlerinden biri olan “Saray’da Cinayet” adlı yapıtı Besançon Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergilenmektedir.

Saray’da Cinayet” adlı tablosu

Fernand Cormon, Müslüman kültürünün çok özel ve gizli yaşamlarını, muhafazakar saray halkının görülmesi imkansız özel yaşamını capcanlı bir hayal gücüyle tasvir ederek izleyiciye sunmuştur. Kadınları sarayın harem odaları veya banyosunda tasvir ederken harem yaşamının hikayesini anlatır gibidir. “Saray Cinayeti” adlı eseri sevgili cinayetiyle biten hikayesinin sonudur.

Bu çok figürlü kadın portreleri sanatçının resimlerinin ana karakterleridir. Cormon, Britanya’da arkadaşları Theophile Deyrolle ve Alfred Guillou ile birlikte tarihi ve geleneksel tarzda resim yapmaya devam etti. Concarneau Limanı’ndan esinlenerek pek çok resim yaptı ve yine 1887’de Fransa Sanat Salonu onur madalyası kazandı. Paris Güzel Sanatlar Okulu’na profesör olarak atandı ve 1889 yılında Güzel Sanatlar Akademisi üyesi oldu. Ayrıca Fransız Sanat Komitesi’ne üyesi olarak seçildi ve 1912 yılında oranın başkanı oldu. Fernand Cormon çağının önde gelen sanatçılarından biri olduğu için onun stüdyosu çok rağbet görüyor ve pek çok başarılar elde ediyordu.

1880’lerde Paris’teki atölyesinde pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Öğrencileri arasında Vincent Van Gogh, Emile Bernard, Henri Matisse, Henri de Toulouse-Lautrec gibi ünlü ressamlar da vardır. Türkiye’den Paris’e öğrenime giden bir çok genç sanatçı da onun öğrencisi olmuştur.

Özellikle tarihi ve dini konuların ressamı olarak ün yaptı; bazı portre çalışmaları da üretti. 1880’de Légion d'honneur madalyası ile ödüllendirildi.

Fernand Cormon, 20 Mart 1924 tarihinde Paris’de bir trafik kazasında 79 yaşında öldü.

Birçok tablosu olan Fernand Cormon’un resimlerine örnek olarak aşağıdaki resimler gösterilebilir :

Sarayda Cinayet, 1874.
Lanka Kralı Ravana’nın Ölümü 1875.
Cain flying before Jehovah's Curse 1880.
Atelier Cormon 1885


Kaynak:Biyografi.info

Fernand Cormon için yapılan aramalar

Fernand Cormon, Fernand Cormon biyografi, Fernand Cormon hayatı, Fernand Cormon özgeçmişi, Fernand Cormon hakkında, Fernand Cormon doğum yeri, Fernand Cormon fotoğraf, Fernand Cormon video, Fernand Cormon resim, Fernand Cormon kimdir?, Fernand Cormon kaç yaşında?, Fernand Cormon nereli, Fernand Cormon memleketi