FB TW PIN NWS
BioRank 7193

Nida Tüfekçi

Doğum tarihi : 01.Mart.1929 Ölüm tarihi : 18.Eylül.1993
Nida Tüfekçi kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Nida Tüfekçi doğum yeri : Yozgat
Ölüm yeri : İstanbul

Nida Tüfekçi Biyografisi

Uzun yıllar TRT'de çalışmış, Devlet Konservatuvarında öğretim üyeliği yapmış, ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı.


Mehmet Nida Tüfekçi, 1 Mart 1929'da Yozgat'ta doğdu. Sanatkâr ruhlu bir aileden gelen Tüfekçi daha ilkokula başlamadan önce babasından bağlama dersleri almaya başlamıştı.

İlk ve orta öğrenimini Yozgat Akdağmadeni ve Boğazlıyan'da tamamladı. Sonradan girdiği Ankara Maliye Okulu'nu 1950 yılında bitirdi. Sadece üç yıl maliyeci olarak çalışan Tüfekçi'nin müziğe olan sevgisi, o'nu Halk Müziğine çekti.

Maliye Okulu'nda okurken tanıştığı Muzaffer Sarısözen sayesinde 1947'den beri konuk ses ve saz sanatçısı olarak programlarına katıldığı TRT Ankara Radyosu'nun 1953 yılında açtığı sınavı kazanarak "Yurttan Sesler Korosu"nda çalışmaya başladı. Bu dönemde Yenimahalle Musiki Cemiyeti'nde Halk Müziği dersleri de veriyordu.

1959 yılında Ankara Radyosu'ndan İstanbul Radyosu'na tayin oldu. İstanbul Radyosu'nda çalışırken, "Tünel Musiki Kültür Derneği", "Cağaloğlu-Aksaray Musiki Cemiyeti" ve "İstanbul Yüksek Öğrenim Talebe Federasyonu" gibi değişik derneklerde halk müziği üzerine dersler verdi. 1962 yılında eşi Neriman Altındağ Tüfekçi ile birlikte "Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu"nu kurdu.

1964'te İstanbul Radyosu THM'den sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcılığı, 1972'de TRT müzik dairesi başkanlığı THM merkez müdürlüğü, 1974'te de vekâleten TRT müzik dairesi başkanlığına atandı. Aynı zamanda 1971 - 1976 yılları arasında TRT Erzurum Radyosu'nda da çeşitli görevlerde bulundu.

1976 yılında TRT'den istifa etti. Nida Tüfekçi, TRT'de bulunduğu süre içinde yaklaşık 1000 kadar türkü derlemiş ve notalarını yazarak Türk Halk Müziği arşivlerine katmıştır. 1963 yılında eşi ile birlikte "Memleket Türküleri" isimli bir kitap yayımlamıştır. Halk müziği konusunda yaptığı araştırmalar, yazdığı yazılar ve katkıda bulunduğu ansiklopediler nedeniyle "Folklor Araştırma Kurumu" tarafından 1985 yılında "İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü"ne layık görülmüş, 1991'de Kültür Bakanlığı tarafından "Devlet Sanatçısı" unvanı verilmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Nida Tüfekçi için yapılan aramalar

Nida Tüfekçi, Nida Tüfekçi biyografi, Nida Tüfekçi hayatı, Nida Tüfekçi özgeçmişi, Nida Tüfekçi hakkında, Nida Tüfekçi doğum yeri, Nida Tüfekçi fotoğraf, Nida Tüfekçi video, Nida Tüfekçi resim, Nida Tüfekçi kimdir?, Nida Tüfekçi kaç yaşında?, Nida Tüfekçi nereli, Nida Tüfekçi memleketi