FB TW PIN NWS
BioRank 1544

Neriman Altındağ Tüfekçi

Doğum tarihi : 14.Mart.1926 Ölüm tarihi : 04.Şubat.2009
Neriman Altındağ Tüfekçi kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Şarkıcı
Neriman Altındağ Tüfekçi doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Neriman Altındağ Tüfekçi Biyografisi

Türkiye'nin ilk profesyonel Türk halk müziği kadın koro şefidir. Şarkıcı, Halk müziği sanatçısı

Neriman Altındağ Tüfekçi, 14 Mart 1926 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ailesi aslen Amasyalıdır, babası Amasyalı Nurettin Behiç Bey'dir. Annesi Hayriye Hanım Erzurumludur. Nurhan Altındağ adında abisi, Perihan Altındağ Sözeri adında ablası vardı. İlkokulu, Erzurum’da Nene Hatun İlkokulu'nda okudu, ortaöğretimini ise İstanbul’da Nişantaşı Kız Lisesi'nde 1942 yılında bitirdi. Liseyi bitirdiği yıl olan 1942'de sınavla Ankara Radyosu'na girdi.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 1949 yılında TRT Yurttan Sesler Korosu Şef yardımcılığına atandı. 1950 yılında repetitörlük ve 1953 yılında solist öğretmenliği unvanını aldı. 1957 yılında Kadınlar Korosu"nu kurdu ve yönetti. 1959 yılında İstanbul Radyosu'na atandı. İstanbul Radyosu'nda solistliğin yanı sıra Yurttan Sesler Kadınlar Korosunu kurdu ve yönetti. Türk Müziği Şube Müdür Yardımcılığı görevini de yürüttü.

1972 yılında tekrar Ankara Radyosu'na dönerek solistlik ve şeflik görevlerini burada sürdürdü. İstanbul'da kurulmakta olan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı'nın kuruluş çalışmalarına katılmak amacıyla, 1976 yılında TRT'den ayrılarak Konservatuar'a Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Öğretim görevlisi olarak atandı.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 1951 yılında müzisyen Muzaffer Sarısözen ile evlendi. Bu evlilikten 1952 yılında oğlu Memil Sarısözen dünyaya geldi. 1956 yılında boşandı. 1958 yılında Halk müziği sanatçısı Nida Tüfekçi ile evlendi. Nida Tüfekçi ile evliliğinden Gamze (Tüfekçi) Yazıcı (d.1958) adlı bir kızı vardır.

Sanat yaşamı boyunca çeşitli görevler üstlenmiş olan Neriman Altındağ Tüfekçi, repertuarında yer alan tüm öğelere ait türkü ve özellikle uzun havaları aslına ve yöre üslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük başarı ve ün kazanmıştır. Zamanın akademik eğitim veren tek kuruluşu olan Ankara Radyosunda oluşturulan büyük jürilerce yapılan sınavları üstün başarı ile kazanarak; İlk kadın solist, İlk kadın öğretmen, İlk kadın şef ve bugüne kadar Halk Müziği dalında verilen ilk ve tek kadın artist-öğretmen unvanlarına layık görülmüştür.

Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altındağ Tüfekçi'nin Nida Tüfekçi ile birlikte yazdığı "Memleket Türküleri" adlı bir de kitabı vardır.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nın yüksek ve lisansüstü bölümlerinde öğretim görevlisi ve Danışma Birimi üyesi olarak çalışmalarına devam eden Neriman Altındağ Tüfekçi, gerek şef ve gerek solist olarak çeşitli radyo ve televizyon konserlerinin yanı sıra, Japon Kültür Bakanlığı'nın özel davetlisi olarak Tokyo ve İşikava'da açıklamalı konserler vermiştir. Ulusal ve Uluslararası kongre, rostrum ve sempozyumlarda çeşitli bildiriler sunan Neriman Altındağ Tüfekçi, Halk Müziği ile ilgili değişik konularda konferanslar vermiştir.

Neriman Altındağ Tüfekçi, 4 Şubat 2009 tarihinde İstanbul’da 83 yaşında bir kalp krizi sonucunda tedavi altında alındığı İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde ölmüştür.

Kitapları :
1964 - Memleket Türküleri (Nida Tüfekçi ile)


Kaynak:Biyografi.info

Neriman Altındağ Tüfekçi videoları

Tüm Neriman Altındağ Tüfekçi videoları

Neriman Altındağ Tüfekçi için yapılan aramalar

Neriman Altındağ Tüfekçi, Neriman Altındağ Tüfekçi biyografi, Neriman Altındağ Tüfekçi hayatı, Neriman Altındağ Tüfekçi özgeçmişi, Neriman Altındağ Tüfekçi hakkında, Neriman Altındağ Tüfekçi doğum yeri, Neriman Altındağ Tüfekçi fotoğraf, Neriman Altındağ Tüfekçi video, Neriman Altındağ Tüfekçi resim, Neriman Altındağ Tüfekçi kimdir?, Neriman Altındağ Tüfekçi kaç yaşında?, Neriman Altındağ Tüfekçi nereli, Neriman Altındağ Tüfekçi memleketi