FB TW PIN NWS
BioRank 6985

Faruk Eczacıbaşı

Doğum tarihi : ??.??.1954
Faruk Eczacıbaşı kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Faruk Eczacıbaşı doğum yeri : İstanbul

Faruk Eczacıbaşı Biyografisi

Eczacıbaşı Ailesi'nin diğer üyeleri ile beraber Eczacıbaşı Holding'in sahiplerindendir. 2015 yılında Forbes’in açıkladığı listeye göre 1,4 milyar dolarlık şahsi serveti ile Türkiye'nin 14. zenginidir. Dünyada da 1324. Zengindir.

Faruk Eczacıbaşı, 1954 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Faruk Eczacıbaşı’dır. Babası Eczacıbaşı Holding’in kurucusu Nejat Eczacıbaşı, annesi Beyhan (Ergene) Eczacıbaşı’dır. Bülent Eczacıbaşı (d.1949) adında abisi vardır.

İstanbul’da Alman Lisesi'de okuyup mezun oldu. Üniversiteyi Almanya’da Berlin Teknik Üniversitesi'nde işletme dalında okudu ve yine aynı üniversitede yüksek lisansını yaptı.

Faruk Eczacıbaşı, 1980 yılında üniversiteden yüksek lisansını bitirip Türkiye’ye döndüğünde Eczacıbaşı Holding’de Planlama Bölümünde çalışmaya başladı. Amerika Birleşik Devletlerinde bir süre American Hospital Supply Co.' da deneyim kazandıktan sonra Eczacıbaşı Topluluğu’nda çeşitli düzeylerde görev aldı. 1984 yılında Padeko İlaç ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de Genel Müdür, Eczacıbaşı İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de Plan ve Projeler Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Halen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu’nun, “Eczacıbaşı Bilgi İletim” şirketinin yöneticiliğini üstlendi ve Topluluğun “e-dönüşümü” sürecini yönetmektedir.

1995 yılında kurulan Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) aracılığıyla, çeşitli araştırma raporlarının hazırlanmasında ve bu konudaki politikaların şekillendirilmesinde çalıştı ve bu vakfın başkanlığını yaptı.

Bu çerçevedeki çeşitli faaliyetleri arasında, e-Dönüşüm Türkiye Eylem Planı çerçevesinde oluşturulan e-Dönüşüm İcra Kurulu’nda çalıştı. TÜSİAD’la birlikte, özel sektörün kamuya verdiği tek ödül olan e-Türkiye Ödülleri’nin kurulması ve sürdürülmesinde etkin rol oynadı. Avrupa Birliği Müktesebatı’nın Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı’nın uygulanması çalışmalarına katıldı. Türkiye’de e-ticaret ve e-devlet uygulamalarının güvenli hale gelmesini sağlayacak yasal ve teknik koşulları sağlayan ilk şirketin kurulmasına öncülük etti. İnternet denetimine karşı, AB ölçütlerinin benimsenmesi yönünde kamuoyuna liderlik yaptı. Halen TBV Başkanlığı görevini devam ettiren Eczacıbaşı, Türkiye’nin teknoloji haritasının çıkarılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Faruk Eczacıbaşı ayrıca, 1999 yılından bu yana Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Faruk Eczacıbaşı, Füsun Eczacıbaşı ile evlidir. Sinan Eczacıbaşı ve Murat Eczacıbaşı adlarında iki çocuğu vardır.

2015 yılında Forbes’in açıkladığı listeye göre 1,4 milyar dolarlık şahsi serveti ile Türkiye'nin 14. zenginidir. Dünyada da 1324. Zengindir.

Kaynak:Biyografi.info

Faruk Eczacıbaşı için yapılan aramalar

Faruk Eczacıbaşı, Faruk Eczacıbaşı biyografi, Faruk Eczacıbaşı hayatı, Faruk Eczacıbaşı özgeçmişi, Faruk Eczacıbaşı hakkında, Faruk Eczacıbaşı doğum yeri, Faruk Eczacıbaşı fotoğraf, Faruk Eczacıbaşı video, Faruk Eczacıbaşı resim, Faruk Eczacıbaşı kimdir?, Faruk Eczacıbaşı kaç yaşında?, Faruk Eczacıbaşı nereli, Faruk Eczacıbaşı memleketi