FB TW PIN NWS
BioRank 2381

Necdet Koyutürk

Doğum tarihi : 28.Ekim.1921 Ölüm tarihi : 19.Ekim.1988
Necdet Koyutürk kaç yaşında öldü : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Necdet Koyutürk doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : İstanbul

Necdet Koyutürk Biyografisi

Besteci, Türk tango müzisyeni, şarkı sözü yazarı, aranjör, akordeon sanatçısı, orkestra şefi.

Ülkemizde çok sesli müziğin kurucularındandır. Geliştirilmesi ve yayılması konusunda büyük çabalar sarfetmiştir. Necdet Koyutürk,Türk tangosunun üç temel taşı olan bestecilerin en genciydi. Fehmi Ege 1902, Necip Celal 1910, Necdet Koyutürk ise 1921 doğumluydu.

Necdet Koyutürk, 28 Ekim 1921 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Çocukluk yıllarının büyük kısmı Adana ve Urfa’da geçti. İstanbul, Üsküdar’da büyümüştür. Annesi Hüsniye hanım, babası İstiklal savaşı gazisi, Atatürk’ün silah arkadaşı Harita Binbaşısı Osman Saffet beydir. Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. Çok küçük yaşlarda müziğe başlayan tutkusu İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında devam etti. 1938-1939 ders yılında mezun olan Necdet Koyutürk bundan sonra sanat hayatına atıldı.

Necdet Koyutürk, müzik hayatının başlangıcında çeşitli hocalardan dersler alarak ve kendi kendisini de yetiştirerek geliştirdi. Armoni hocası Demirhan Altuğ idi. Daha sonra Cemal Reşit Rey’den ise orkestra şefliği ve kompozisyon dersleri aldı. 1938 senesinden itibaren besteci olarak eserler üretmeye başladı. Besteleri büyük çoğunlukla Tango türündedir. Zamanın orijinal Arjantin Tango sound'dunu çok iyi özümsemiştir. Tango'nun Avrupa'da, özellikle Alman müzik ekolünden etkilenerek karşılaştığı yapı değişikliğine aldırmadan, Türk Tango ekolünü ve dolayısıyla günümüze dek anılan özgün müziğini yaratmıştır.

1942 yılında İstanbul Galatasaray Postanesinin biraz altında olan Londra Bar'da Şecaattin Tanyerli ile beraber sahneye çıkmaya başladı.

Necdet Koyutürk askerlik görevini yedek subay olarak 1943 senesinde Ankara’da yaptı. Vatani görevi sırasında ünlü “PAPATYA” Tangosunu besteledi. Sözleri de kendisine ait olan bu Tango birçok solist tarafından defalarca seslendirildi ve plak yapıldı. Bu şarkının kayıtları hem Türkiye'de, hem de İngiltere'de 1948 senesinde Şecaattin Tanyerli okudu 78 devirli taş plak olarak basıldı ve yayınlandı. Bu plak; yurt dışında basılan ilk Türkçe beste olarak tarihe geçti. Türkiye’nin yanısıra Avrupa ve Balkanlar ile Ortadoğu ülkelerinde de yayıldı, çalındı. Bu aynı zamanda ülkemiz dışında plakları yayınlanan ilk bestecimiz sıfatını da ona kazandırdı. Dört bestesini kapsayan iki plağı orijinal Columbia etiketiyle yurt dışında piyasaya çıktı.

1949 yılından itibaren İstanbul Radyosunda kendi orkestrasıyla programlarına başladı. Tangoya büyük ilgi duydu ve bestelerini Tango ağırlıklı olarak yapmaya başladı. Tangolarını bestelerken Batı müziği formunu, ülkemizin müzik anlayışıyla kaynaştırarak yeni bir sentez yarattı. Müziğimize özgü makamları ve melodi yapısını çağdaş müzik yapısı ve orkestrasyonuyla kaynaştırdı. Bu çalışmaları ile bugünkü popüler müziğimizin de temelini atan Necdet Koyutürk’ün bu çalışmaları halkımız tarafından çok tutuldu.

Necdet Koyutürk bu yıllardan itibaren besteleri ve orkestrasıyla sanat hayatının zirvesine çıktı. Yurt içi ve yurt dışında eserleri yerli yabancı birçok solistler tarafından seslendirildi ve plakları yapıldı. 1959 yılında dolmabahce-sarayinda Yugoslav Devlet başkanı Mareşal Josip Broz Tito’ya, Yunan kralına ve Küçük su kasrında Irak Kralı I. Faysal’a orkestrasıyla konserler verdi.

1950 ve 1960’lı yıllarda Caddebostan gazinosunda orkestrası ile programlar yaptı.

Başta Akordeon olmak üzere birçok enstrümanı çalan Necdet Koyutürk, İstanbul ve Türkiye radyolarında otuz yıl kendi orkestrasıyla ve düzenlemeleriyle binden fazla program hazırladı ve yönetti. Koyutürk kendi eserlerinin yanı sıra diğer bestecilerimizin tangolarını da icra ederek onları da tango repertuarına kazandırdı. Yirmi kişilik pop ve tango orkestrasıyla kulaklara yeni soundlar yerleştirdi, bir ekol oldu ve yeni bir devir açtı. 1979 yılında TRT kurumundan emekli oldu.

Necdet Koyutürk’ün Tangoları her devirde çeşitli sanatçılar tarafından söylenmektedir. Onun eserlerini Türkçe Tango söyleyen solistlerin yanı sıra Popüler müzik solistlerimiz ve hatta Türk Sanat müziği söyleyen bazı solistlerimizde severek seslendirmektedirler. Bu da onun eserlerinin ne kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığı konusunda bir ışık vermektedir.

Sanat hayatı boyunca sayısız plak yapan Necdet Koyutürk’ün eserleri gelişen teknolojiye uygun olarak her devirde Taş plaktan başlamak üzere 45 lik, LP, Kaset, CD gibi şekillerde tekrar piyasaya sunulmaktadır. 1997 yılında da oğlu Erdener Koyutürk tarafından hayatını anlatan ve taş plaklardan alıntılarla tangolarını kapsayan Yaşayan Tango isimli bir kaset kitap piyasaya çıkartılarak yaşamı ölümsüzleştirildi. Ayrıca Necdet Koyutürk’ün eserlerinden mühim bir kısmını kapsayan Bir Ömür Tango, Pop Tango, Taş plaklarda tango adlı tamamı onun eserlerine ait üç tanede kaset ve cd'si mevcuttur.

Necdet Koyutürk’ün kırk’a yakın eserleri arasında başta Papatya olmak üzere Dinle Sevgili, Rüzgar gibi geçti. Şüphe, Yıllar var ki, Yıldızlar düşerken, Seven bilir, Gözlerine bakarken (Tango-Serenad), Unutmak istiyorum, Özlediğim, Başbaşa kalınca, Beyaz Zambak, Bal çiçeği ve son tangosu Yalan olan yıllarım sayılabilir. Tango dışındaki eserleri arasında Seni özler şu gönlüm (Balad) ile Ayrılık günü ve Aşk ateşi (Vals), Gönül bir aşk arıyor (Latin), Yalnızlar Rıhtımı (Bolero) tarzında besteleri de bulunmakta.

Necdet Koyutürk film dünyasında da eserleri ve görüntüleriyle yer almıştır. Necdet Koyutürk 1953 yılında orkestrasıyla birlikte “Çalsın Sazlar, Oynasın Kızlar” adlı bir filmde de oynamıştır.1959 yılında “Yalnızlar Rıhtımı” filmine aynı ismi taşıyan Bolero tarzındaki bestesini hazırlamıştır.

Koyutürk bazı ünlü Arjantin tangolarına Türkçe sözlerle de yazmıştır. Adios, Muchachos ve Caminito bunlardan sadece ikisidir.

Necdet Koyutürk’ün eserleri Taş plaklardan başlayarak 45 lik, Long-play kaset ve günümüzde CD ye kadar her devirde dilden dile dolaşmış ve süregelmiştir. Eserleri sayısız yapımlarla da ebedileşmiştir. Onun eserlerini seslendiren solistler arasında ise Celal İnce, Şecaattin Tanyerli, Yaşar Güvenir, Zehra Eren, Erdener Koyutürk gibi tango solistleriyle Popüler müziğimizden zamanımız sesleri Esin Engin, Fatoş Balkır, Nilüfer, Atilla Atasoy, Neco, Nil Burak, Ömür Göksel, Gökben, Erol Büyükburç Yurt dışında Bulgar pop sanatçısı Lili İvanova, İsrailli solist Yaffa Yarkoni, Rusya'da Niyazi Takizade orkestrası sayılabilir.

Necdet Koyutürk, 1950 yılında Mukaddes hanımla görücü usülü evlendi. Erdener Koyutürk (1951) ve Özdener Koyutürk (1956) isimli sanatını halen devam ettiren iki oğlu vardır. Erdener Koyutürk yorumcu ve besteci, söz yazarı olarak, Özdener Koyutürk orkestra şefi ve besteci olarak babalarından sonra tango müziğini devam ettirmektedirler.

Necdet Koyutürk, 19 Ekim 1988 tarihinde İstanbul’da 67 yaşında kalp yetmezliğinden ölmüştür.

Filmleri :
Oyuncu :
1956 - Şehir Yıldızları (Kendisi (Tango))(Sinema Filmi)
1954 - Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar (Kendisi)(Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
1959 - Yalnızlar Rıhtımı (Beste)(Sinema Filmi)

Papatya Tangosunun sözleri :
Papatya gibisin beyaz ve ince,
Eziliyor ruhum seni görünce.
İsmin dudaklarımı yakıyor neden,
Nedir bu çektiğim senin elinden?

Yalvarırım sana gel üzme beni,
İnan bana çok seviyorum seni.
Gel kollarıma artık bekliyorum,
Papatyam seni özlüyorum.

Neden sanki öyle dudak büküyorsun?
Yoksa açık söyle hiç mi sevmiyorsun?
Sana soruyorum neden susuyorsun?
Bana bu sevgiyi çok mu görüyorsun?

Bilsem söyler miydim gizli hislerimi.
Keşke görmeseydim gülen gözlerini.
Biliyorum fakat sen de seviyorsun,
Anladım çapkınca naz ediyorsun.


Kaynak:Biyografi.info

Necdet Koyutürk videoları

Tüm Necdet Koyutürk videoları

Necdet Koyutürk için yapılan aramalar

Necdet Koyutürk, Necdet Koyutürk biyografi, Necdet Koyutürk hayatı, Necdet Koyutürk özgeçmişi, Necdet Koyutürk hakkında, Necdet Koyutürk doğum yeri, Necdet Koyutürk fotoğraf, Necdet Koyutürk video, Necdet Koyutürk resim, Necdet Koyutürk kimdir?, Necdet Koyutürk kaç yaşında?, Necdet Koyutürk nereli, Necdet Koyutürk memleketi