FB TW PIN NWS
BioRank 1462

Nazlı Ilıcak

Doğum tarihi : ??.??.1944
Nazlı Ilıcak kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu :
Nazlı Ilıcak doğum yeri : Ankara

Nazlı Ilıcak Biyografisi

Ayşe Nazlı Ilıcak, 1944 yılında babasının Ankara’da görev yaptı yıllarda doğmuştur. 21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu'nun kızıdır. Annesi İhsan Hanım’dır. Fenerbahçe'de yöneticilik de yapan Ömer Çavuşoğlu abisidir.
Çocukluğu Karanfil Sokak’ta geçmiştir. TED Ankara Koleji'ndeki ilk eğitimin ardından yatılı olarak okuduğu İstanbul'daki Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi'nden 1963 yılında mezun olduktan sonra İsviçre'nin Lozan şehrinde bulunan Lausanne Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi'ni 1967 yılında bitirdi.

1969 yılında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlendi. İlk yıllarda gazetecilikle ilgilenmedi. Ama 1972'de babası Muharrem Bey vefat edip de onun etkisiyle Nazlı Ilıcak hayatla ilgisini kesince doktoru ona bir işle ilgilenmesini söylediğinde gazete işine bulaşır. İlk olarak Tercüman'ın ansiklopedi köşesinde bilmece-bulmaca işine başlar. 27 Mayıs'ı yaşayanlarla ilgili röportaj yapılmasını önerir, kimse yapmayınca kendisi yapar. Ardından köşe yazmaya başlar

Tercüman gazetesinde başyazar oldu. Ayrıca Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin de imtiyaz sahipliğini 1988 yılına kadar yaptı.

Turgut Özal'la yıldızları hiç barışmadı. 12 Eylül'den sonra Tercüman'da yazdığı sert yazılarla tepki çekti. Yazıları nedeniyle sık sık mahkemelik oldu. Milli Güvenlik Konseyi'nin 52 sayılı bildirisine aykırı davranmaktan üç ay hapis cezasına çarptırıldı. 7 Ekim 1982'de girdiği Sağmalcılar Cezaevi'nden 5 Ocak 1983'te cezasını tamamlayarak tahliye oldu.

1991'de TRT'de "Söz Meclis'ten İçeri" programını yaptı. Kanal 7'de çalıştı.

Nazlı Ilıcak 1999 yılında, Akşam Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazılarında, "Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş'ın kişilik haklarına yayın yoluyla saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle hakkında Ankara 23'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açıldı ve bir milyar lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan TBMM 21. dönem milletvekilleri seçimlerinde, Başında Necmettin Erbakan’ın olduğu Fazilet Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi.

18 Nisan 1999 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak seçilen Merve Kavakçı'nın, TBMM'ye türbanla girerek kriz yaratmasını "Başörtüsünü savunmanın neden laikliğe karşı bir kalkışma olduğunu anlamıyorum" diyerek korumuştur.

22 Haziran 2001 tarihinde Anayasa Mahkemesi'nin Fazilet Partisi'ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düştü ve 5 yıl siyaset yasağı geldi. 2011 genel seçimlerinde AK Parti'den milletvekili adayı olmak istediyse de kabul edilmedi.

Nazlı Ilıcak, Tercüman, Meydan, Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak, Dünden Bugüne Tercüman, Bugün ve Takvim gazetelerinde yazarlık yapmış ve en son da Sabah gazetesinde yazmaktaydı. Ancak 17 Aralık 2013 tarihinde yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında “adı yolsuzluk iddialarına karışan bakanların istifa etmesi gerektiğini” savununca Gazete yönetimiyle fikir ayrılığına düşmüş ve 18 Aralık 2013 tarihinde işten kovulmuştur.

Nazlı Ilıcak evlilikleri:
1. Evliliği: 1969 yılında Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak ile evlendi. 9 Nisan 1993 tarihinde Kemal Ilıcak beyin kanamasından öldü. Mehmet Ali Ilıcak (d.1970) adında oğlu ve Aslı (d.1972) adında bir kızı vardır.
2. Evliliği: 1994 yılında işadamı ve siyasetçi Emin Şirin'le evlendi. 2003 yılında boşandı.

2 Mart 2014 - 24 Aralık 2015 tarihleri arasında Kanal D'de yayınlanan "Pazar Gezmesi" programını sundu.

25 Temmuz 2016 tarihinde Gazeteci Nazlı Ilıcak dahil 42 kişi hakkında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarıldığı açıklandı.

Darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 21 gazeteciden Nazlı Ilıcak ile birlikte 16 gazeteci 29 Temmuz 2016 günü tutuklandı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan gazeteciler Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ile akademisyen Mehmet Altan hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “Anayasayı ihlal” suçundan 16 Şubat 2018 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

27 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarına ilişkin istinaf başvurularını inceledi. Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanun gereğince hak ihlali tespit edildiğinde bunun ortadan kaldırılması gerektiğinin de bağlayıcı nitelikteki olduğu da belirtildi. Tutanakta, bu gerekçelerle tutuklu sanık Mehmet Altan'ın tahliye edilmesine karar verildiği belirtildi. Sanıklar Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül'ün ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilirken, 21 Eylül tarihine duruşma günü verildi.

2 Ekim 2018 tarihinde İstinaf Mahkemesi; Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığa, yerel mahkemece verilen, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.

5 Temmuz 2019 tarihinde ise Yargıtay, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu. Yargıtay, FETÖ'nün darbe çağrışımı davasında Mehmet Altan'ın, yeterli ve inandırıcı delil bulunmadığından beraatine karar verilmesine hükmederken, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın anayasayı ihlal değil FETÖ'ye bilerek ve isteyerek yardım etme suçunu işlediklerine karar verdi.

Karar sonrası dosya yeniden yargılamayı yapan İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. Ağır ceza mahkemesinde yenilenecek yargılamada Yargıtay'ın kararı doğrultusunda Mehmet Altan'ın tüm suçlardan beraatine karar verilecek, ayrıca Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak ise darbe suçundan ağırlaştırılmış hapis yerine örgüte yardım suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin bozma kararının ardından 4 Kasım 2019 tarihinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülen davanın ikinci duruşmasında "FETÖ terör örgütüne yardım etmek" suçundan 8 yıl 9 ay hapisle cezalandırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliyesine karar verildi.

2016 yılında yazdığı bir yazı nedeniyle Cumhuriyet Savcısı Orhan Kapıcı’nın şikâyeti sonucu yargılanan gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak , İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “iftira” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. 79 yaşındaki Ilıcak, cezanın istinafta onanmasının ardından 4 Aralık 2023 tarihinde cezaevine girdi.

Kaynak:Biyografi.info

Nazlı Ilıcak hakkında haberler

Tüm Nazlı Ilıcak haberleri

Nazlı Ilıcak kitapları

Tüm Nazlı Ilıcak kitapları

Nazlı Ilıcak için yapılan aramalar

Nazlı Ilıcak, Nazlı Ilıcak biyografi, Nazlı Ilıcak hayatı, Nazlı Ilıcak özgeçmişi, Nazlı Ilıcak hakkında, Nazlı Ilıcak doğum yeri, Nazlı Ilıcak fotoğraf, Nazlı Ilıcak video, Nazlı Ilıcak resim, Nazlı Ilıcak kimdir?, Nazlı Ilıcak kaç yaşında?, Nazlı Ilıcak nereli, Nazlı Ilıcak memleketi