FB TW PIN NWS
BioRank 4270

Natalie Zahle

Doğum tarihi : 11.Haziran.1827 Ölüm tarihi : 11.Ağustos.1913
Natalie Zahle kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Natalie Zahle doğum yeri : Horsens, Danimarka
Ölüm yeri : Vedbæk, Danimarka

Natalie Zahle Biyografisi

Natalie Zahle, Danimarkalı bir reform pedagogu ve kadın eğitiminin öncüsüdür. Danimarka’da yaşa göre eğitim ve eğitimde müfredatın temelini o attı.

Natalie Zahle, 11 Haziran 1827 tarihinde Danimarka’da doğmuştur. Tam adı Ida Charlotte Natalie Zahle’dir. Babası Roskilde papazı Ernst Sophus Wilhelm Zahle, annesi Vilhelmine Catharina Louise Böttger idi. İyi bir çocukluk geçirdi. O da ağabeyi gibi okula gitmek istiyordu. Ancak o yıllarda kızlar okula gönderilmediği için babasının vaazları ve şiirlerini tekrar tekrar yazarak, kendi kendine okuma yazmayı öğrendi. 10 yaşında iken anne babası ölünce profesör ve zoolog Daniel Frederik Eschricht (1798–1863) ve karısının üvey çocuğu olarak yaşadı. Kopenhag'daki “Daughter School of 1791” kız okulunda eğitim gördü ve mürebbiye olarak geçimini sağladı.

Natalie Zahle kızlar için bir okul açmanın gerekliliğine inanıyordu. Pedagojik fikirleri olsa bile bunu sistematik bir kuruma taşıyabilmesi ve tek tek eğitim verdiği öğrencilerini bir okul çatısı altında toplayabilmesi için o dönemde kadınların öğretmenlik yapmasına olanak tanıyan bir kurstan geçmesi gerekiyordu. Beş yıl özel öğretmenlik deneyiminden sonra 1846’da özel ders veren öğretmenlerin pedagojik eğitim aldıkları ”Kadınlar İçin Yüksek Eğitim Kursu”nun/Højere Dannelsesanstalt for Damer sınavlarına girdi ve 1851 yılında mezun oldu. Bu okul Danimarka'da kadınlara profesyonel bir akademik eğitim sunan ve ilk öğretimden sonra kızların eğitim alabildikleri tek kurumdu.

Bu okuldan mezun olduktan sonra yatılı bir kız okulu açmayı denedi, ancak bu ilk teşebbüsü başarılı olmadı. Yurt dışına giderek diğer ülkelerin okul ve pedagojik ideallerini incelemeyi planladığı bir anda Kopenhag Eğitim Müdürlüğü’nden beklemediği bir öneri geldi. Eğitim komisyonundan birisi onun ödevini okumuş, modern fikirlerinden ve pedagojik vizyonlarından etkilenmişti. 25 kız öğrencisi olan bir okulun müdürlüğü teklifini hiç düşünmeden kabul etti. Ve 15 nisan 1852 tarihinde ilk ” N. Zahle” okulunu açtı. Bu okul günümüzde, N. Zahle okullları olarak iki halk okulu, lise ve eğitim fakültelerini içinde barındıran büyük bir eğitim kurumu olarak devam etmektedir.

1852 yılında “N. Zahle” kız Okulu'nu açtıktan sonra ünlü bir öncü eğitim kurumu oldu. İyi organize edilmiş biri olarak bilinen okulu 1852 yılında 25 öğrenciden 1862 yılında 200 öğrenciye çıkardı. Okulunda kadın öğretmenlerin yanı sıra eğitimli erkek öğretmenleri de istihdam ederek, en önemli öğretmen olarak anne ve bir yuva olarak okul fikrini, akademik olarak liyakatli öğretmenlerin modern fikirleri ve disiplinli bir eğitim kurumu olarak okul ile birleştirdi.

Natalie Zahle, eğitim çalışmaları dışında kamusal alanda hiçbir zaman kadın hakları aktivizmine katılmamış olsa da, kadın hareketi içinde bir öncü olarak görülüyor. 1900'lere kadar, Danimarka hükümeti kadınların eğitimine pek karışmadı ve Natalie Zahle, 19. yüzyılda Danimarka'da kadınların eğitiminde reform yapılmasında büyük bir yenilikçiydi. Okulunda, kadınlara çocukken ilk eğitim verildi ve ardından üniversite eğitimine hazırlık 1875'te mümkün oldu, ücretsiz kurslar almak veya öğretmen olarak eğitilmek için orta öğretime geçtiler.

Danimarka’da yaşa göre eğitim ve eğitimde müfredatın temelini o attı. Danimarka’da kadınların bilgi sahibi olması ve güçlenmesi büyük ölçüde onun çabalarının sonucudur. Kızlar için kurulan ilk temel eğitim, lise, fakülte ve meslek okulları onun açtığı N. Zahle okullarıdır. N. Zahle, kadınların okullarda öğretmenlik yapma hakkı elde etmesinin de öncüsüydü. Danimarka Kraliçesi II. Margrethe’in de öğrenim gördüğü N. Zahle okulları hala eğitim vermeye devam etmektedir.

Natalie Zahle, 1891 yılında altın Liyakat Madalyası (Fortjenstmedaljen i guld) ile ödüllendirildi .

N. Zahle kendi alamadığı eğitimi gelecek kuşakların almasına olanak tanımıştır. Eğitimin her dalında önderlik yapmış, kızlara ilk kez öğretmen diploması vermiş, ilk kız lisesini kurmuştur. Üniversite eğitimine başlayan ilk kadınlar da Natalie Zahle okulu öğrencileridir. Bünyesindeki eğitim fakültesinden mezun olan öğretmenler ise farklı şehirlerde benzer okullar kurup yönetmişlerdir.

Kadın öğretmenlerin bir kısmı ve Natalie Zahle’nin evlat edindiği üç öğrenci okulun lojmanında kalıyordu. Hiç evlenmemiş olan Natalie Zahle böylece kendisi için de bir aile kurmuştu.

Natalie Zahle, 11 Ağustos 1913 tarihinde Danimarka’da 86 yaşında ölmüştür.

Kopenhag'daki Ørsted Park'ta Natalie Zahle’nin kurduğu okula yakın bir yerde Danimarkalı heykeltıraş Ludvig Brandstrup (1861–1935) tarafından 1916'da dikilmiş bronz bir heykeli vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Natalie Zahle için yapılan aramalar

Natalie Zahle, Natalie Zahle biyografi, Natalie Zahle hayatı, Natalie Zahle özgeçmişi, Natalie Zahle hakkında, Natalie Zahle doğum yeri, Natalie Zahle fotoğraf, Natalie Zahle video, Natalie Zahle resim, Natalie Zahle kimdir?, Natalie Zahle kaç yaşında?, Natalie Zahle nereli, Natalie Zahle memleketi