FB TW PIN NWS
BioRank 6487

II. Margrethe

Doğum tarihi : 16.Nisan.1940
II. Margrethe kaç yaşında : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
II. Margrethe doğum yeri : Kopenhag, Danimarka

II. Margrethe Biyografisi

14 Ocak 1972 tarihinden beri Danimarka kraliçesidir.

II. Margrethe, 16 Nisan 1940 tarihinde Danimarka'nın başkenti Kopenhag’da Amalienborg Sarayı'da doğmuştur. Tam adı Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid’dir. Babası Danimarka Kralı IX. Frederik, annesi İsveç Prensesi Ingrid’dir. II. Margrethe, doğduğu zaman o dönemde Danimarka kralı olan dedesi Christian X aynı zamanda İzlanda'nın da kralıydı. Bu yüzden yeni doğan prensese İzlandaca bir isim olan Þórhildur ismini koydu. Eski Yunanistan Kralı II. Konstantin'in eşi Queen Anne-Marie of Greece ve Danimarka Prensesi Benedikte adlarında kardeşleri vardır. II. Margrethe, Natalie Zahle lisesinde okudu ve 1959 yılında mezun oldu. Ardından üniversite eğitimini Danimarka'da bir üniversite olan Aarhus Üniversitesi felsefe bölümünde yaptı. Eğitimine, Cambridge Üniversitesi'ndeki Girton Koleji'nde tarih öncesi arkeoloji derecesi alarak devam etti.

Ayrıca İngiltere'de Cambridge Üniversitesi ve Fransa, Paris’de Sorbonne Üniversitesinde eğitim görmesinden dolayı İngilizce, Fransızca, Almanca ve İsveççeyi akıcı bir şekilde konuşan II. Margrethe, Simone de Beauvoir'ın "Bütün İnsanlar Ölümlüdür" adlı eserinin 1981 yılında Fransız asıllı kocası Prens Henrik ile birlikte takma bir isimle Danimarka'ya uyarlanması da dahil çeviri projelerinde yer aldı.

Kostüm ve set tasarımcılığının yanı sıra ressam da olan II. Margrethe, Danimarka Kraliyet Balesi ve Danimarka Kraliyet Tiyatrosu ile birçok kez çalıştı. John Ronald Reuel Tolkien'in "Yüzüklerin Efendisi" kitabının 2002 Danimarka baskısı da dahil olmak üzere birçok kitap kapağını -Ingahild Grathmer takma adı altında- çizdi, resimleri Danimarka ve yurtdışındaki müze ve galerilerde sergilendi.

II. Margrethe, Danimarka kraliçesi ve Danimarka Silahlı Kuvvetleri başkomutanıdır. Danimarka kraliçesi olmakla birlikte Grönland ve Faroe Adalarının da kraliçesidir.

Glücksburg Hanedanı'na mensup olan Danimarka kraliçesi II. Margrethe, Danca, Norveççe, Fransızca, İsveççe, İngilizce ve Almanca konuşabilmektedir.

II. Margrethe, Londra Ekonomi Okulu'nda okurken tanıştığı Fransa'nın Londra'daki elçilik binasında sekreter olarak çalışan Henri de Laborde de Monpezat ile 10 Haziran 1967 tarihinde Kopenhag Deniz Kuvvetleri Kilisesi'nde evlendi. Çift, 4-5 hafta süren balayını Türkiye'nin Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde ve Antalya'da geçirdi. Eşi Fransa vatandaşlığından çıkıp Danimarka vatandaşlığına geçti. Eşi 2018 yılında öldü. Danimarka Veliaht Prensi Frederik (d. 1968) ve Prens Joachim (d.1969) adlarında 2 çocuğu vardır.

Danimarka kralı olan dedesi Christian X, 1947 Nisan ayında ölümüyle babası IX. Frederik kral oldu. Babası IX. Frederik’in hiç erkek çocuğu olmadığı için II. Margrethe’de doğal olarak tahtın varisi değildi. Ancak 1953 yılında kadınların da hanedanın başına geçmesi hakkının verilmesi referandumandan sonra tahtın varisi oldu.

3 kız kardeşin en büyüğü olan II. Margrethe doğduğunda Danimarka'da kadınların tahtı devralması mümkün olmazken 1953 referandumunda bu yasanın değişmesiyle taht yolu açılmıştı.

14 Ocak 1972 tarihinde babası IX. Frederik ölünce Danimarka kraliçesi oldu. Göreve geldiğinde Danimarka'da monarşiye destek yüzde 45 olarak kayıtlara geçerken II. Margrethe'in 50. yılında (2022 yılında) bu oran yüzde 80'lere yükseldi. Kamuoyundaki genel kanı monarşiye modern bir demokraside yer olmadığı yönündeydi. Fakat kraliçenin tarafsız kalmayı ve skandallardan uzak durmayı başarması, attığı modernleşme adımları Danimarka monarşisinin dünyanın en popülerlerinden biri olmasını sağladı.

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, 70 yıl tahtta (1952-2022) kalarak en uzun süre bu unvanı alan İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ölümünün ardından Avrupa'da en uzun süredir tahtta kalan kişi oldu. II. Margrethe'in 15 Eylül 1973 tarihinde tahta çıkan kuzeni İsveç kralı XVI. Carl Gustaf ise ikinci en uzun süredir tahtta kalan kişi oldu.

II. Margrethe, ailesi ve halk tarafından 'Daisy' lakabı ile anılan kraliçe, aynı zamanda sanat alanında yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerinde topladı.

52 yıldır hüküm süren Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, 31 Aralık 2023 tarihinde yeni yıl konuşmasında sürpriz bir şekilde tahttan çekilmeye karar verdiğini duyurdu. 14 Ocak 2024 tarihinde tahttan çekilecek olan Kraliçe II. Margrethe'ın yerine en büyük oğlu Veliaht Prens Frederik geçecek.

14 Ocak 2024 tarihinde Kraliçe’nin resmen tacını çıkarmasının ardından Veliaht Prens Frederik, Kral oldu. Taç giyme töreni yapılmayan Danimarka Kralı Frederik’in tahta geçişi Kopenhag’daki Amalienbork Kalesi’nden duyuruldu. Frederik sadece Danimarka’nın değil; Grönland ve Faroe Adaları’nın kralı da oldu.

Unvanları :
- 16 Nisan 1940 - 5 Haziran 1953: Kraliyet Altesleri Danimarka Prensesi Margrethe
- 5 Haziran 1953 - 14 Ocak 1972: Kraliyet Altesleri Prenses Margrethe, Danimarka'nın Muhtemel Varisi
- 14 Ocak 1972 - 14 Ocak 2024: Majesteleri Kraliçe


Kaynak:Biyografi.info

II. Margrethe için yapılan aramalar

II. Margrethe, II. Margrethe biyografi, II. Margrethe hayatı, II. Margrethe özgeçmişi, II. Margrethe hakkında, II. Margrethe doğum yeri, II. Margrethe fotoğraf, II. Margrethe video, II. Margrethe resim, II. Margrethe kimdir?, II. Margrethe kaç yaşında?, II. Margrethe nereli, II. Margrethe memleketi