FB TW PIN NWS
BioRank 6388

Mustafa İktu

Doğum tarihi : 12.Haziran.1938 Ölüm tarihi : 01.Ekim.1982
Mustafa İktu kaç yaşında öldü : 44
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Mustafa İktu doğum yeri : Salihli, Manisa
Ölüm yeri : Balıkesir

Mustafa İktu Biyografisi

Opera sanatçısı

“Mutluluk veren ses” olarak tanınmıştır. Mustafa İktu, Türk operasına mal olmuş sanatçılardan biridir.

Mustafa İktu, 12 Haziran 1938 tarihinde Manisa, Salihli’de doğmuştur. Babası Hatay’lı Ramazan İktu, annesi Güneş İktu’dur. Opera sanatçısı olan Mesut İktu (d.22 Mayıs 1947) kardeşidir. Erkek Sanat Enstitüsü “Demir” Bölümü’nde okudu. Ortaokuldan sonra 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’nın sınavını kazandı. Ankara Devlet Konservatuvarında dört yıl üflemeli sazlar korno Bölümüne devam etti. 1956 yılında Opera Bölümü’ne geçti. Bu dönemde dört yıl boyunca ünlü İtalyan Baritonu Cario Galleffi’den ders almıştır. Ayrıca üniversite yıllarında Saadet İkesus Altan ile Alman Lied sanatını da inceleme fırsatı yakalamıştır. 1962 yılında mezun oldu. Aynı dönemde, Franz Schubert, Robert Schumann, Johannes Brahms, Hugo Wolf, Richard Strauss’a ait eserlerden oldukça hacimli bir repertuar hazırlamıştır.

Mustafa İktu, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’dan mezun olduğunda Devlet Operası kadrosunda yer aldı. 1962 ve 1963 yıllarında rol aldığı II Trovatore, La Boheme ve Andrea Chenier operalarındaki başarısıyla ilgi çekti.

Daha sonra İstanbul Şehir Operası, Ankara Devlet Operası ve İstanbul Devlet Operası kadrolarında görev yapan Mustafa İktu, 1978 yılında SSCB’ye giderek çeşitli opera temsillerine katıldı. Türkiye’de birçok konser ve resitaller verdi, dünyanın ünlü operalarında çalıştı.

1981 yılında Okan Demiriş’in yazdığı IV. Murat Operası’nın dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Mustafa İktu, 1981 yılında İstanbul Devlet Operası müdürlüğüne atandı.

Mustafa İktu, soprano Ayşe İktu ile evli idi. Kızları Aslı İktu da tiyatro sanatçısıdır.

Mustafa İktu, 1 Ekim 1982 tarihinde Balıkesir’de trafik kazasında 44 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa İktu için yapılan aramalar

Mustafa İktu, Mustafa İktu biyografi, Mustafa İktu hayatı, Mustafa İktu özgeçmişi, Mustafa İktu hakkında, Mustafa İktu doğum yeri, Mustafa İktu fotoğraf, Mustafa İktu video, Mustafa İktu resim, Mustafa İktu kimdir?, Mustafa İktu kaç yaşında?, Mustafa İktu nereli, Mustafa İktu memleketi