FB TW PIN NWS
BioRank 4651

Johannes Brahms

Doğum tarihi : 07.Mayıs.1833 Ölüm tarihi : 03.Nisan.1897
Johannes Brahms kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Besteci, Piyanist
Johannes Brahms doğum yeri : Hamburg, Almanya
Ölüm yeri : Viyana, Avusturya

Johannes Brahms Biyografisi

Alman besteci ve piyanist olan Brahms, senfoniler, konçertolar, oda müziği, piyano parçaları ve 200’den çok şarkı bestelemiştir.
Johannes, babası Johann Jacob Brahms, Hamburg bandosunda çalışan, annesi Christiane Nissen ise pansiyoner olan Brahms ailesinin ikinci erkek çocuğu olarak dünyaya geldi.

Brahms ailesi fakir olmalarına rağmen evlerinde piyano, kontrbas ve başka çalgılar da vardı.Johannes küçük yaşta bu çalgılardan ses çıkarmaya çalışıyordu.

Baba Johann ilk yıllarda çocuğunun eğitimiyle kendi ilgilendi.Daha sonra 5 yaşına gelince onu piyano öğretmeni Eduard Marxsen’den dersler aldırmaya başladı.

Brahms çok geçmeden piyanoda ilerledi, Alman halk şarkılarını, danslarını, Bach’ın bestelerini eksiksiz çalmaya başladı.

Bunun üzerine milletlerarası sanatçı alış verişi yapan bir firma, Brahms’ı alıp Amerika’ya götürmeyi ve ona Yeni Dünyada konserler verip para kazanmayı önerdi.Fakat Brahms ve ailesi bu teklifi geri çevirdi.

Brahms, 12 yaşında gemicilerin eğlendiği bir dans kulübünde piyano çalmaya başladı.Kazandığı parayla da hemen yeni notalar satın alıyordu.

Birkaç yıl bu yaşantısını sürdürdükten sonra düzenli çalışmalar yapmaya karar verdi ve kısa zamanda Bach ve Beethoven’in eserlerini ezbere çalarak ününü çevreye ve Avrupa’ya yaymayı başardı.

1849 yılında ünlü Macar kemancı Eduard Remeny ile tanıştı ve onunla konser gezilerine çıktı, Macar danslarını öğrendi.

Macar kemancı sayesinde Berlin Müzik Akademisi Müdürü kemancı Joseph Joachim’le tanıştı.Joseph’e birkaç bestesini çalan Brahms’ı Joseph çok beğendi.

Konser gezilerini sürdüren Brahms, 1853’de Düsseldorf’da müzik işeri müdürü Robert Schumann ve eşi Clara ile tanıştı.

Schumann, Yeni Müzik Dergisi’nde “Yeni Olanaklar” başlıklı yazısında Brahms’ı dünyaya tanıttı.Eşi Clara ise Brahms’ı çocuğu gibi görüyor, onu koruyor ve tanınması için elinden geleni yapıyordu.

Schumman’ın 1854 yılında ruh sağlığı bozulmaya başladığı için hastaneye kaldırıldı.1856’da ise hayatını kaybetti.

Bütün bu olanlara çok üzülen Clara ve Brahms , Schummann anısına konserler verdi.Brahms 1858’de bestelediği “Çocukların Şarkıları” adındaki albümü Schummann’ın çocuklarına armağan etti.

Brahms daha 25 yaşındayken Detmold ilinin müzik müdürlüğüne atandı.Buarada ünlü orkestra serenadını yazdı, Hamburg Kadınlar Korosu’nu yönetti.

1863 yılında Viyana’ya gitti.Orada verdiği konserde kendi eserlerini çaldı ve Viyana halkı tarafından benimsendi.

1872’den 1875’e kadar Viyana Müzik Akademisi’ni ve Viyana Müzik Sevenler Derneği’nin orkestrasını konuk şef olarak yönetti.

Bu arada annesinin ölümü Brahms’ı çok etkiledi ve konusunu Alman dinsel yazılarından alan “Bir Alman Ağıtı” adlı en güzel eserini besteledi.

Brhams 1.senfonisi op. 68 do bemol minör üzerinde 10 yıl çalışarak, 1875’de tamamladı.Bu senfoni çok beğenildi, Beethoven’in 9.senfonisinin devamı düzeyinde görüldü ve 10.senfoni olarak nitelendirildi.

1877’de Cambrige Üniversitesi fahri doktorluğuna, 1881’de Breslau Üniversitesi fahri profesörlüğüne, 1886’da Prusya Hükümeti tarafından “soyluluk” payesi ve o yıl Berlin Akademisi Üyeliği’ne seçildi.

Son zamanlarda Brahms’ın sağlığı bozulmaya başladı.İyileşmeye başladığı sırada 64 yaşındayken Viyana’da hayatını kaybetti.

Başlıca eserleri: Haydn’ın Bir teması Üzerine Çeşitlemeler, Akademik Trafik, Macar Dansı, Pinaldo, Alto-Rapsodie.

Kaynak:Biyografi.info

Johannes Brahms için yapılan aramalar

Johannes Brahms, Johannes Brahms biyografi, Johannes Brahms hayatı, Johannes Brahms özgeçmişi, Johannes Brahms hakkında, Johannes Brahms doğum yeri, Johannes Brahms fotoğraf, Johannes Brahms video, Johannes Brahms resim, Johannes Brahms kimdir?, Johannes Brahms kaç yaşında?, Johannes Brahms nereli, Johannes Brahms memleketi