FB TW PIN NWS
BioRank 4203

Mustafa Akkad

Doğum tarihi : 01.Temmuz.1930 Ölüm tarihi : 11.Kasım.2005
Mustafa Akkad kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Yönetmen
Mustafa Akkad doğum yeri : Halep, Suriye
Ölüm yeri : Amman

Mustafa Akkad Biyografisi

Çağrı, Çölün Aslanı Ömer Muhtar ve Risallah gibi İslam dünyasını ilgilendiren büyük yapımlarda imzası bulunan Suriye asıllı Amerika’lı yönetmen. Akkad ayrıca ünlü korku filmi serisi Halloween (Cadılar Bayramı)’nın yapımcısıdır.
Mustafa Akkad, 1 Temmuz 1930 tarihinde, Halep, Suriye’de dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamlamasının ardından gümrük memuru olan babasının da iznini alarak UCLA (Kaliforniya Üniversitesi)’da yönetmenlik ve yapımcılık dersleri almak üzere A.B.D.’ye doğru yola çıktı.

Babası tarafından cebine konulan 200 dolar para ve çantasına konulan bir Kuran ile Amerika yoluna koyulan Akkad, UCLA’daki eğitimini tamamlamasının ardından USC (Güney Kaliforniya Üniversitesi)’de üç yıl da sinema üzerine master eğitimi aldı. USC’deyken tanıştığı yönetmen Sam Peckinpah, genç Akkad’ın akıl hocası oldu ve onu Holywood’daki çevresiyle tanıştırdı.

1976 tarihinde, başyapıtı olarak anılacak olan Muhammed, Allah’ın Elçisi (Ülkemizde Amerika’da yayınlanan adı olan The Message; Çağrı ile bilinmektedir) adlı filmin çekimlerine başladı. 1977 yılında vizyona giren filmde İslam geleneklerine uygun olarak Hz. Muhammed ve ailesi ekranda gözükmezken, ana hikaye Anthony Quinn’in canlandırdığı Hamza ve Michael Ansara’nın canlandırdığı Ebu Süfyan’ın gözünden anlatıldı. Doğu ve Batı medeniyetlerinde gösterilmek üzere iki farklı versiyonu hazırlanan film, bütün dünya tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Ülkemizde Batı versiyonu gösterime girdi.

1981 yılında Akkad’ın ikinci Libya-Arap ortak yapımı filmi olan Çöl Aslanı Ömer Muhtar vizyona girdi. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Akkad’ın üstlendiği yapım, Benito Mussolini’nin saldırdığı Libya’daki halk direnişinin simgesi olan Ömer Muhtar’ı konu alıyordu. Başrollerinde Anthony Quinn ve Oliver Reed’in bulundupu yapım, Muammer Kaddafi tarafından desteklendiği için eleştirmenler tarafından yerden yere vuruldu, çoğu ülkede sinemaya sokulmasına izin verilmedi. 35 milyon dolara mal olan ve sadece 1 milyon dolar hasılat getiren Çöl Aslanı, günümüzde sinema tarihinin başyapıtları arasında yer almaktadır.

Tarihi açıdan önem taşıyan bu filmlerin yanı sıra ünlü korku klasiği serisi Halloween’a da adını yazdıran Akkad, serinin bütün filmlerinin arkasındaki isim oldu. Serinin bütün filmlerinin yapımcılığını üstlenen Akkad, bu sayede Cadılar Bayramının Babası lakabını kazandı.

Hayatının son yıllarını Selahaddin Eyyubi’yi beyazperdeye çıkartacağı bir yapım için sponsor arayarak geçiren Akkad, 11 Kasım 2005 tarihinde, Amman’da gerçekleşen terörist eylemlerde bulunduğu otelin bombalanması sonucunda kızıyla beraber hayatını kaybetti. Eylemi El Kaide örgütü üstlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Akkad için yapılan aramalar

Mustafa Akkad, Mustafa Akkad biyografi, Mustafa Akkad hayatı, Mustafa Akkad özgeçmişi, Mustafa Akkad hakkında, Mustafa Akkad doğum yeri, Mustafa Akkad fotoğraf, Mustafa Akkad video, Mustafa Akkad resim, Mustafa Akkad kimdir?, Mustafa Akkad kaç yaşında?, Mustafa Akkad nereli, Mustafa Akkad memleketi