FB TW PIN NWS
BioRank 3099

Murat Han

Doğum tarihi : 01.Mayıs.1975
Murat Han kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Murat Han doğum yeri : Ankara

Murat Han Biyografisi

Murat Han, 1 Mayıs 1975 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Erzincan'dan Ankara'ya göç etmiş Feyzullah Bey ile Temam Hanım'ın iki kızından sonra doğan oğludur. Ankara’da Mimar Kemal Lisesi'nden mezun oldu. Lisedeyken tiyatro kolunda "Yunus Emre" oyununu ve William Shakespeare'in "Beğendiğiniz Gibi" adlı oyununu oynadı.
Ankara, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro bölümünde mezun oldu. Sonra da 1998 yılında Amerika’ya gidip Los Angeles'ta Stella Adler oyunculuk akademisinde okudu. Okurken akşamları pizza dağıtma işinde çalıştı, başka işlerde de çalışarak harçlığını çıkardı. Üç yılın sonunda okul bittikten sonra Türkiye’ye döndü, askerliğini yaptı.

Bu arada Amerika’ya gitmek için müracaat ettiği Green Card çıkar. Derhal Amerika’ya gider. Gidince de Stella Adler Tiyatrosu'nda sahnelenen "Fareler ve İnsanlar" oyununda Lenny rolünü üstlenir. Arkasından başka oyunlar ve birkaç sinema filminde de İtalyan mafya üyesi, ya da Ortadoğulu uyuşturucu kaçakçısı gibi rollerde oynadı.

O yıllarda birde bir buçuk yıl süren kısa bir evlilik yaptı. 2006 yılında yönetmen Abdullah Oğuz’un ajansından ona iş teklifi gelir. Mutluluk filmindeki Cemal rolü için Türkiye’ye dönüş yapar.

Murat Han, Türkiye’de ilk filminde 2007 yılında Zülfü Livaneli’nin romanından Sırrı Süreyya Önder tarafından uyarlanan, yönetmeni, yapımcı ve Senaristi Abdullah Oğuz olan “Mutluluk” adlı sinema filminde; Talat Bulut, Özgü Namal, Lale Mansur ile birlikte oynadı.

2007-2009 yılları arasında Star TV'de gösterime giren “Vazgeç Gönlüm” adlı dizide İrem Altuğ, Bulut Aras, Çiğdem Batur ile oynadı.

Murat Han, 2008 yılında Erden Kıral'ın yönettiği “Vicdan” adlı sinema filminde Nurgül Yeşilçay ve Tülin Özen ile beraber oynadı.

2012 yılında ABD. yapımı “Beyond the Trophy” adlı sinema filminde Michael Madsen, Eric Roberts, Brooke Newton, Ali Costello ile birlikte oynadı.

Murat Han, 2013-2014 yılları arasında “Sana Bir Sır Vereceğim” adlı dizide başrol oynamıştır.

4-11 Ekim 2013 tarihlerinde yapılan 50. Altın Portakal Film Festivali'nde sunuculuğu Özge Özder ile paylaşmıştır.

2014 yılında Osman Sınav’ın yapımcılığını yaptığı “Hatasız Kul Olmaz” adlı dizide Başrollerini Murat Han, Ekin Türkmen ve Ertan Saban ile paylaştı.

2017 yılında "Evlat Kokusu" dizisinde Hande Soral, Barış Kılıç, Sedef Avcı, Murat Han, Yeşim Salkım, Selen Uçer, Alihan Türkdemir, Balım Gaye Bayrak, Nail Kırmızıgül, Pınar Çağlar Gençtürk, Haktan Pak, Hülya Duyar, Engin Yüksel, Tuğçe Kumral, Dilan Telkök, Aksel Üstün, Doğancan Sarıkaya ile beraber oynadı.

Ödülleri :
2007 - 44. Altın Portakal Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu – Mutluluk filmindeki rolü ile

Filmleri ve Dizileri :
2007 - Mutluluk (sinema)
2007 - 2008 - Vazgeç Gönlüm (Salih)(TV Dizisi)
2008 - Vicdan (Mahmut)(sinema)
2009 - 2010 - Ömre Bedel (Cesur)(TV Dizisi)
2009 - Hesaplaşma (Kuzey Cemal)(TV Dizisi)
2010 - Kardelen (sinema)
2011 - Sensiz Olmaz (Hakan)(TV Dizisi)
2011 - Karadedeler Olayı (sinema)
2012 - Eve Düşen Yıldırım (Namık)(TV Dizisi)
2012 - Beyond the Trophy (Rus Ajan)(sinema)
2013-2014 - Sana Bir Sır Vereceğim (Bulut)(TV Dizisi)
2014 - Hatasız Kul Olmaz (Bulut)(TV Dizisi)
2015 - Kervan 1915 (Katırcı Salim) (Sinema Filmi)
2017 - Evlat Kokusu (Cevahir Akbaş) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Murat Han filmleri

Tüm Murat Han filmleri

Murat Han için yapılan aramalar

Murat Han, Murat Han biyografi, Murat Han hayatı, Murat Han özgeçmişi, Murat Han hakkında, Murat Han doğum yeri, Murat Han fotoğraf, Murat Han video, Murat Han resim, Murat Han kimdir?, Murat Han kaç yaşında?, Murat Han nereli, Murat Han memleketi