FB TW PIN NWS

Beykent Üniversitesi

Beykent Üniversitesi

1997 yılında İstanbul'da kurulmuş olan, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitelerinden birisidir.

Beykent Üniversitesi, Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı himayesinde, TBMM'ce çıkarılan 09.07.1997 tarih ve 4282 sayılı kanunla kurularak kamu tüzel kişiliği kazanan, Türkiye'nin ilk vakıf üniversitelerinden birisidir. Beykent Üniversitesinde 61 lisans, 75 ön lisans, 55 lisansüstü programı; 1 enstitü, 9 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokul, 10 araştırma merkezi bulunmaktadır.[8] 2020 itibarıyla 30.000 öğrencisi, 55.000 mezunu bulunmaktadır.

Beykent Üniversitesi'nin temeli bir İngiliz üniversitesi olan Liverpool John Moores Üniversitesi ile Beykent İleri Eğitim Kurumu arasında imzalanan anlaşma ile atılmıştır. Liverpool John Moores Üniversitesi ile yapılan bu iş birliği neticesinde kayıt, müfredat, denetim, eğitim sistemleri alt yapısı oluşturulmuş ve hocaların büyük bölümü de İngiltere'den gelmiştir. 1996’da Beykent İleri Eğitim Kurumları bir vakıf hüviyetine bürünmüş ve 1997’de TBMM'ce çıkarılan 09.07.1997 tarihli 4282 sayılı kanun ile Beykent üniversitesi kurulmuştur." [

Yerleşkeler
Beykent Üniversitesi faaliyetlerini İstanbul'da bulunan dört ayrı yerleşkede sürdürmektedir.

Tarihçe
Beykent Üniversitesi, Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı tarafından 09.07.1997 tarihinde 4282 sayılı kanunla, kamu tüzel kişiliğe sahip bir vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur.

Günümüzün büyüyen ve gelişen Türkiye’sinde çözüm bekleyen sorunların, ancak eğitimle giderileceğine inanan kurucumuz Adem Çelik, “topluma hizmet” sorumluluğu bilinciyle eğitim-öğretim alanında atılımlarda bulunmuş; anaokulu, ilköğretim ve liseden sonra Beykent Üniversitesi ile kusursuz bir eğitim zinciri kurmuştur.

1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında Beylikdüzü Yerleşkesinde öğretime başlayan üniversitemiz bugün, İstanbul’un merkezi konumlarında yer alan, yüksek standartlarda donanıma sahip dört yerleşkede eğitim-öğretime devam etmektedir.

Kurulduğumuz yıldan günümüze kadar geçen 23 senede, her yıl öğrenci ve mezunlarıyla birlikte gelişerek büyüyen üniversitemiz, yenilikçi bakış açısıyla eğitim veren, sosyal ve yaşayan bir üniversitedir.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın her yerinde aranan ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek profesyoneller yetiştirmek amacıyla çıktığımız bu yolda, 21. yüzyıl standartlarında eğitim vermeye ve yeni mezunlarımızla birlikte büyümeye devam etmekteyiz.