FB TW PIN NWS
BioRank 5847

Muhtar Kent

Doğum tarihi : 01.Aralık.1952
Muhtar Kent kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : İş adamı
Muhtar Kent doğum yeri : New York, ABD.

Muhtar Kent Biyografisi

1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketin CEO'sudur.

Ahmet Muhtar Kent, 1952 yılında New York'ta doğmuştur. Aslen Ayvalık'lı Madra Ailesi'nden gelmektedir. Annesi Sevim Kent, babasının adı Necdet Kent’dir. Babası II. Dünya Savaşı sırasında Marsilya Başkonsolosluğu, bu sırada trenle kamplara gönderilmek istenen 80 yahudi türkün hayatını kurtarmıştır. Savaştan sonra Türkiye'nin New York Başkonsolosu olarak görev yaptı.

Muhtar Kent, Tarsus Amerikan Koleji'nden mezun olduktan sonra İngiltere Hull Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdi. Londra City Üniversitesi’nde iş yönetimi konusunda master eğitimi yaptı. Üniversite eğitimi bitince Türkiye’ye dönüp askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası cebindeki bin dolarla ABD'ye gitti, amcasının yanına yerleşti.

Bir gazete ilanında gördüğü bu işe yani 1978 yılında Coca Cola'ya girdi. Atlanta’da Coca Cola International’da pazarlama uzmanı olarak işe başladı. İşe ilk başladığında ilk 10 ayında sabah saat 4'te kalktı, kamyon yükledi, marketlere ve büyük satış noktalarına kamyonlarda Coca Cola taşıdı. Bir sene sonra reklam müdürü olarak Roma'ya tayin oldu. 1981 yılında da Hollanda'ya atandı.

ABD, İtalya ve Hollanda’da çeşitli görevlerde bulundu. Coca Cola Internaitonal’ın Türkiye Bölgesi Genel Müdürü olarak 1985 yılında Türkiye’ye atandı. Şirketin Türkiye merkezini İzmir'den İstanbul'a taşıdı. 1989 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Ve Alpler'den Himalayalar'a kadar 23 ülkeden sorumlu olarak Viyana'ya taşındı. 1991’de Coca Cola Interntional’ın Orta ve Doğu Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca Cola Internaional’ın Birinci Başkan Yardımcısı olarak Viyana’ya atandı.

1995-1997 yılları arasında Coca Cola’nın şişeleme grubu olan Coca Cola Amatil Holding Avrupa Başkanlığı döneminde 1 milyar dolarlık Orta ve Doğu Avrupa yatırımlarını gerçekleştirerek, 23 ülkede 26 yeni fabrikanın kurulmasını sağladı. Ardından Anadolu Grubu’na katılan Kent, 1999’da Efes İçecek Grubu İcra Başkanlığı’na atandı. Efes İçecek grubunun yeni pazarlara yayılması ve Londra Borsası’nda halka açılarak 2,5 kat değer kazanmasıyla ilerleyen süreci yöneten Kent, aynı dönemde Coca-Cola İçecek şirketinin de yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. 1999'da 20 yılını doldurduğu Coca-Cola'dan ayrıldı. Emekli olmayı tercih etmedi. Türkiye'de Anadolu Endüstri Holding'e geçti.

1999 ile 2005 yıllar arasında Efes Pilsen grubunda görev aldı. 2005 yılında Coca Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Orta doğu grup başkanı oldu. 2005 yılında Efes İçecek Grubu’nun İcra Başkanlığı görevini bırakıp, 7 yıl aradan sonra Coca-Cola Company’ye dönmüştü. Kent, Coca-Cola’nın yeni oluşturulan Kuzey Asya, Avrasya, Orta Doğu Grubu’nun (100 ülke bağlı) başına getirilen Kent, Hong-Kong’dan bir anlamda ’dünyanın yarısı’nı yönetiyordu.

1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketin CEO'su oldu. 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola'nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola'nın Yönetim Kurulu Başkanı Oldu.

1 Mayıs 2017’den itibaren geçerli olmak üzere Muhtar Kent Coca-Cola'nın CEO'su görevini bırakarak Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etti. 2019 yılınında da başkanlığı bıraktı.

Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesi olan Muhtar Kent 2010 yılında Okan Üniversitesinin verdiği Onursal Doktara Ünvanına layık görülmüştür.

Muhtar Kent, New York'ta tanışıp evlendiği eşi Defne Kent ile birlikte iki çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Muhtar Kent için yapılan aramalar

Muhtar Kent, Muhtar Kent biyografi, Muhtar Kent hayatı, Muhtar Kent özgeçmişi, Muhtar Kent hakkında, Muhtar Kent doğum yeri, Muhtar Kent fotoğraf, Muhtar Kent video, Muhtar Kent resim, Muhtar Kent kimdir?, Muhtar Kent kaç yaşında?, Muhtar Kent nereli, Muhtar Kent memleketi