FB TW PIN NWS
BioRank 8647

Mihail Mişustin

Doğum tarihi : 03.Mart.1966
Mihail Mişustin kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Başbakan
Mihail Mişustin doğum yeri : Moskova, Rusya

Mihail Mişustin Biyografisi

Mihail Mişustin, 16 Ocak 2020 tarihinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından başbakan olarak atandı ve bu karar Rusya Duma’sı tarafından da onaylandı.

Mihail Mişustin, 3 Mart 1966 tarihinde Moskova, Rusya’da Rus-Yahudi kökenli bir babanın oğlu olarak doğmuştur. Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi STANKİN'den 1989 yılında sistem mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1992 yılında aynı Enstitüde lisansüstü eğitimini tamamladı. Daha sonra Ekonomi doktorası yaptı.

1992 yılında Enstitüden lisansüstü eğitimini tamamlayıp mezun olduğunda bir test laboratuarı Direktörü olarak çalışmaya başladı ve daha sonra kamuya açık bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Uluslararası Bilgisayar Kulübü (ICC) Yönetim Kurulu'na başkanlık etti.

Mihail Mişustin, 1998 yılında, Rusya Federasyonu Devlet Vergi Dairesi Başkanlığına, vergi ödemelerinin alınması üzerine muhasebe ve kontrol için bilgi sistemleri asistanı olarak devlet hizmetine katıldı. Daha sonra vergi ve harçlar için Rusya Federasyonu Bakan Yardımcısı, Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Federal Kadastro Dairesi başkanı ve Özel Ekonomik Bölgeleri Yönetme Federal Dairesi başkanı olarak çalıştı.

2008 yılında kamu hizmetinden kendi isteği ile ayrıldı ve bu kez yatırım alanında işe başladı. Şubat 2009'da Rusya Devlet Başkanı personel rezervine katıldı.

Mihail Mişustin, 2010 yılında Rusya Federal Vergi Dairesi Başkanı olarak atandı. Mihail Mişustin, 2010 yılından 2020 yılının Ocak ayına kadar Rusya Federal Vergi Servisi Başkanlığı görevini yürüttü. Bu pozisyonda "kirli verilere" savaş ilan etti ve haksız KDV iadeleriyle ilgili sorunları ortadan kaldırmaya başladı. Bu post girişimciler için atanmasından sonra, Mihail Mişustin iş dünyasından gelen Rus girişimcilere daha "dost" olabileceğini umduğunu ifade etti. Mishustin, vergi makamları ile işletmeler ve vatandaşlar arasındaki etkileşimin basitleştirilmesini destekledi. İnsanların çalışmalarının rahatlığı ve yolsuzlukla mücadele için Mishustin, Federal vergi hizmetinde mümkün olduğunca elektronik hizmetler geliştirmeyi planladığını söyledi.

Rus siyaset çevrelerinde teknoktrat bir devlet adamı olarak tanınan Mihail Mişustin'in başkanlığı döneminde, federal bütçenin vergi tahsilât gelirleri yaklaşık 3 katına çıktı.

Yönetiminde dijitalleşme sürecine verdiği önemle de dikkati çeken Mihail Mişustin, 2019 yılında yaptığı açıklamada, "Rusya, dijital teknoloji ve yapay zeka süreçlerini kaçırırsa, eğer ülkemizin eski düzenin bir parçası olduğunda ısrar edersek, bu yeni dünya düzeni bizi kurbanı yapar." ifadesini kullanmıştı.

Mihail Mişustin'in ön plana çıkan bir diğer özelliği ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi buz hokeyi tutkunu olması.

Putin ve Rus güvenlik servislerinin önde gelen isimleriyle sık sık buz hokeyi maçları yapan Mihail Mişustin, CSKA hokey kulübünün ve Rusya Hokey Federasyonunun da yönetim kurulunda bulunuyor.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, 15 Ocak 2020 tarihinde Başbakanlık görevinden istifa edince 16 Ocak 2020 tarihinde Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin tarafından başbakan olarak atandı ve bu karar Rusya Duma’sı tarafından da onaylandı.

Kaynak:Biyografi.info

Mihail Mişustin için yapılan aramalar

Mihail Mişustin, Mihail Mişustin biyografi, Mihail Mişustin hayatı, Mihail Mişustin özgeçmişi, Mihail Mişustin hakkında, Mihail Mişustin doğum yeri, Mihail Mişustin fotoğraf, Mihail Mişustin video, Mihail Mişustin resim, Mihail Mişustin kimdir?, Mihail Mişustin kaç yaşında?, Mihail Mişustin nereli, Mihail Mişustin memleketi