FB TW PIN NWS
BioRank 4291

Dmitri Medvedev

Doğum tarihi : 14.Eylül.1965
Dmitri Medvedev kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Dmitri Medvedev doğum yeri : Leningrad, Rusya

Dmitri Medvedev Biyografisi

Dmitri Medvedev, 8 Mayıs 2012 tarihinden 15 Ocak 2020 tarihine kadar Rusya Başbakanı olarak görev yaptı.
Dmitri Anatolyeviç Medvedev, 14 Eylül 1965'de fizik profesörü bir baba ile Rus edebiyatı profesörü bir anneden Leningrad'da dünyaya geldi.

Saint Petersburg Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk eğitimi aldı ve 1987 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini 1990 yılında tamamlayarak “Hukuk Bilimleri Doktoru” unvanını alan Medvedev, St. Petersburg Hukuk Fakültesi’nde 1990-1999 yılları arasında öğretim üyeliği yaptı. Medvedev, 1991-1996 yılları arasında St. Petersburg Belediye Başkanlığı Dış İlişkiler Komitesi’nin hukuk danışmanlığı görevini de yürüttü. Bu dönemde Vladimir Putin’in en yakın çalışma arkadaşlarından biri oldu. Medvedev, 15 Şubat 2000’de Putin’in seçim merkezinin başkanlığını yaptı, Putin’in seçimleri kazanmasının ardından 3 Haziran 2000’de Kremlin’de görev aldı.

2000 yılında Dünyanın en çok doğalgaz çıkartan ve aynı zamanda Rusya’nın en büyük şirketi olan Gazprom’ın başkanı oldu.

Putin iktidarıyla kariyer basamaklarını hızla tırmanan Medvedev, Ekim 2002’de Rusya Devlet Başkanı’nın Milli Banka Konseyi’ndeki temsilcisi oldu, bu görevinin ardından 30 Ekim 2003’te Kremlin idaresinin başına getirildi. Medvedev, Nisan 2004’te de Rusya Güvenlik Konseyi üyesi olarak atandı.

Medvedev evli ve İlya (d.1995)adında bir erkek çocuk babasıdır. Karısı Svetlana Medvedev ile ortaokulda tanışmışlardır. Liseden mezun olduktan birkaç yıl sonra 1983 yılında evlenmişlerdir.

Medvedev’in annesinin ikiz kardeşinden olma kuzeni 1990′larda ABD’ye göç etmiştir. Dmitri Medvedev hardrock düşkünüdür; Deep Purple, Black Sabbath, Pink Floyd ve Led Zeppelin dinler.

Medvedev her sabah ve her akşam yüzmeye ve spora zaman ayıracak kadar spora önem veren birisidir. Günde 2 kez 1500 metre kadar yüzer. Buna ek olarak Medvedev, joging yapmayı,satranç oynamayı ve yoga yapmayı da sever.

Hobileri arasında Mikhail Bulgakov’un kitaplarını okumak ve doğduğu yerin futbol takımı olan FC Zenit Saint Petersburg takımını takip etmek de vardır.

Dmitri Medvedev’in odasında bir akvaryum vardır ve balıkların bakımıyla kendi ilgilenir. Medvedev ayrıca Dorofi isimli bir kediye sahiptir.

Medvedev yıllık 80.000 dolarlık bir gelire sahiptir.

Aylık maaşının % 10 luk bir kısmını mutlaka hayır kurumlarına bağışladığını söylemiştir.

Medvedev’in eşinin herhangi bir geliri veya bankada parası yoktur.

Moskova’da lüks bir apartmanda yaşamaktadırlar.

14 Kasım 2005′te Vladimir Putin tarafından Rusya birinci yardımcı başbakanı olarak göreve atanmasından 2 yıl sonra 10 Aralık 2007 tarihinde yeni Rusya devlet başkan adayı olduğu kamuoyuna duyuruldu. Ve 2 Mart 2008 tarihinde % 70 oy gibi çok büyük bir oranla yeni Rusya devlet başkanı olarak seçildi. 2012 yılına kadar devlet başkanlığı yaptıktan sonra yapılan seçimler sonucunda 8 Mayıs 2012 tarihinde tekrar Rusya Başbakanı olarak seçildi. o tarihten itibaren de Başbakan olarak görev yapmaktadır.

Dmitri Medvedev, 15 Ocak 2020 tarihinde Başbakanlık görevinden istifa etti.

16 Ocak 2020 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Mihail Mişustin başbakan olarak atanırken Dmitri Medvedev de Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Dmitri Medvedev için yapılan aramalar

Dmitri Medvedev, Dmitri Medvedev biyografi, Dmitri Medvedev hayatı, Dmitri Medvedev özgeçmişi, Dmitri Medvedev hakkında, Dmitri Medvedev doğum yeri, Dmitri Medvedev fotoğraf, Dmitri Medvedev video, Dmitri Medvedev resim, Dmitri Medvedev kimdir?, Dmitri Medvedev kaç yaşında?, Dmitri Medvedev nereli, Dmitri Medvedev memleketi