FB TW PIN NWS
BioRank 6101

Mevlüt Karakaya

Doğum tarihi : 15.Ağustos.1963
Mevlüt Karakaya kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Mevlüt Karakaya doğum yeri : Çavuşlu Köyü, Bala, Ankara

Mevlüt Karakaya Biyografisi

Mevlüt Karakaya, 15 Ağustos 1963 tarihinde Ankara'da Bala Çavuşlu Köyünde doğmuştur. Ortaokulu Kazan ilçesinde yatılı okudu. 1981 yılında Ankara Ticaret Lisesi Bankacılık Bölümünden mezun oldu. 1985 yılında da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. 1988 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans ve 1992 yılında doktora dereceleri aldı.
1994 yılında Doçent, 2001 yılında da Profesör oldu. Değişik tarihlerde ABD Indiana, Purdue ve Michagine State Üniversitelerinde akademik çalışmalarda bulundu.

1999-2003 yılları arasında Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. 2001 yılında, “Yılın Kamu Yöneticisi’’, 2002 yılında, ‘’Yılın Bürokratı’’ ödüllerine layık görüldü. Ayrıca, 2002 yılında, bir Bakanlar Kurulu Kararı gereğince Hazine Müsteşarlığı tarafından en başarılı KİT yöneticisi olarak ödüle layık görüldü.

Dünya Bankası Projelerinde yurt dışında Finans Yöneticisi olarak çalıştı. Çeşitli Ülkelerde Dünya Bankası projelerinin Finansal Yönetim Sistemlerinin kurulmasında görev aldı ve danışmanlıklar yaptı.

Gazi Üniversitesinde, Senato Üyeliği, Dekan Yardımcılığı, Enstitü Müdür Yardımcılığı, Fakülte Kurulu Üyeliği, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı gibi idari ve akademik görevlerde bulundu.

Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında muhasebe finans ve bankacılık konularında dersler verdi.

Yeminli Mali Müşavirlik Belgesi’ne de sahiptir. Akademik alanında çok sayıda kitap ve makale yayınladı, ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrelerde bildiriler sundu.

Mevlüt Karakaya, bunların yanı sıra 2008 yılında "Reel Ekonomide Gündem" adlı bir TV programını ortak olarak hazırladı ve sundu. Alptürk İnternet Televizyonunda yayınlanmakta olan "Ekonomide Gerçek Gündem" adlı programın da hazırlığını ve sunuculuğunu yaptı.

2004 yılından beri MHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi olan Mevlüt Karakaya, 2011 yılından bu yana MHP Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin 7, 8 ve 9. olağan genel kurullarında Merkez Yönetim Kurulu yedek/asil üyeliklerine seçildi. 4 kasım 2012 kurultayında tekrar merkez yürütme kurulu asil üyesi seçilmiştir.

Mevlüt Karakaya, Serpil Karakaya ile evlidir. “Gül Kadriye” ve “Alp Burak” adında İki çocuğu vardır.

Mevlüt Karakaya, 2014 yerel seçimlerinde MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Mevlüt Karakaya kitapları

  • Maliyet Muhasebesi Maliyet Muhasebesi

    Yarın tarihi : 2007-01-01


    Yayınevi : GAZİ KİTABEVİ


    Ekonomi » Muhasebe-Maliye

Tüm Mevlüt Karakaya kitapları

Mevlüt Karakaya için yapılan aramalar

Mevlüt Karakaya, Mevlüt Karakaya biyografi, Mevlüt Karakaya hayatı, Mevlüt Karakaya özgeçmişi, Mevlüt Karakaya hakkında, Mevlüt Karakaya doğum yeri, Mevlüt Karakaya fotoğraf, Mevlüt Karakaya video, Mevlüt Karakaya resim, Mevlüt Karakaya kimdir?, Mevlüt Karakaya kaç yaşında?, Mevlüt Karakaya nereli, Mevlüt Karakaya memleketi