FB TW PIN NWS
BioRank 1591

Merdan Yanardağ

Doğum tarihi : 24.Şubat.1961
Merdan Yanardağ kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Gazeteci
Merdan Yanardağ doğum yeri : Divriği, Sivas

Merdan Yanardağ Biyografisi

Muhalif kimliğiyle tanınan gazeteci, yazar ve televizyon programcısıdır.

Merdan Yanardağ, 24 Şubat 1961 tarihinde Sivas’ın Divriği ilçesinde doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi (İİTİA) (Marmara Üniversitesi) Siyasal Bilgiler Fakültesibden mezun oldu. Ardından Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” alanında yüksek lisans (master) yaptı. Daha sonra da aynı yerde sosyoloji doktorasını yapmaya başladı.

Merdan Yanardağ, öğrenciliği sırasında siyasal mücadele içinde aktif şekilde yer aldı. Gençlik örgütlerinde yöneticilik yaptı, dönemin gençlik liderleri arasında yer aldı. Üniversite son sınıf öğrencisiyken 1980 yılında 12 Eylül darbesinden sonra tutuklandı.

Gazeteciliğe 1985 yılında Günaydın gazetesinde muhabir olarak başlayan Merdan Yanardağ, daha sonra sırasıyla Sabah, Hürriyet, Güneş, Gündem (kurucu) ve Aydınlık (kurucu) gazetelerinde muhabir, editör, haber müdürü, yazı işleri müdürü ve genel yayın koordinatörü olarak çalıştı. Kurucuları arasında bulunduğu haftalık Söz Dergisi'nde genel yayın yönetmenliği yaptı.

Merdan Yanardağ, 1989-1992 yılları arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Genel Sekreterliği görevini yaptı. 1994 yılında Birleşik Sosyalist Parti (BSP) ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)'nin kurucuları arasında yer aldı, bu partilerde merkez yürütme kurulu üyeliği yaptı. ÖDP'den 2001 yılında ayrıldı. Merdan Yanardağ, 2014 yılında Ankara'da ODTÜ Vişnelik Tesislerinde bir araya gelen Türkiye'nin önde gelen sosyalistleri ve aydınlarıyla birlikte Birleşik Haziran Hareketi'nin çağırıcıları arasında yer aldı. Haziran Hareketi'nin Türkiye Yürütme Kurulu üyeliği görevine getirildi.

Merdan Yanardağ, görsel medya alanına 1994 yılında HBB televizyonu ile geçti, haber programları yaptı. Sırasıyla Kanal-e (CNBC-e), Kanal 6, ATV gibi televizyonlarında editör, programcı, haber müdürü ve genel müdür olarak çalıştı. Kanaltürk televizyonunun kurucuları arasında yer aldı ve 2004-2009 yılları arasında yayın kurulu üyeliği yaptı.

Kanaltürk televizyonunda 5 yıl boyunca "5. Boyut" isimli haftalık haber-analiz programları yaptı. Daha sonra Kanal Biz televizyonunu kurdu ve 2009 yılında bir yıl boyunca genel yayın yönetmenliğini yaptı, 5. Boyut programını bu kanalda da sürdürdü. Daha sonra Beşinci Boyut programına 2010-2012 yılları arasında Ulusal Kanal’da devam etti.

Merdan Yanardağ, 2011 yılının sonlarında CHP Milletvekili Durdu Özbolat’ın sahipliğinde Yurt Gazetesi’ni kurdu, 3 yıl boyunca bu gazetenin genel yayın yönetmenliğini, yazarlığını ve başyazarlığını yaptı. Aynı dönemde kurduğu haftalık haber analiz dergisi Bağımsız'ın da genel yayın yönetmenliğini ve yazarlığını yürüttü.

Merdan Yanardağ, 5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve Muğla Ceza Evinde hapis yattı.

Kasım 2015'te elektronik ortamda yayın yapan ABC Gazetesi'ni kuran ve genel yayın yönetmenliğini üstlenen Merdan Yanardağ, yazılarına halen bu sitede devam ediyor. Ocak 2017 itibarıyla Türksat, Digiturk ve D-Smart üzerinden yayın yapan Tele1 TV'nin de kurucu genel genel yayın yönetmenliğini sürdüren Merdan Yanardağ bunlara ek olarak Türkiye'nin birçok bölgesinde konferanslar veriyor, panellere ve çeşitli etkinliklere de konuşmacı olarak katılıyor.

Merdan Yanardağ, Nermin Sağtekin ile evlidir. Alp Yanardağ adında bir oğlu vardır.

Tele1 Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni görevine devam etmektedir. Aynı zamanda 18 dakika programını sunmaktadır.

20 Haziran 2023 tarihinde Tele1 televizyon yayınında, PKK'nın kurucusu Abdullah Öcalan hakkında "siyasi rehine" dediği ve serbest bırakılmasını savunduğu iddialarıyla 27 Haziran 2023 tarihinde tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderildi. 3 Ekim 2023 tarihinde görülen İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmasında 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tahliye kararı verildi. Merdan Yanardağ, tahliye olup cezaevinden çıktı.

Yazmış olduğu bazı kitaplar:
2002 - MHP Değişti mi,
2002 - Milliyetçilik MHP Faşizm
2004 - Yeni Muhafazakârlar, 2006 - Türkiye Nasıl Kuşatıldı,
2008 - Ergenekon ve Sosyalistler,
2011 - I. Cumhuriyetin Sonbaharı,
2012 - Kadro Hareketi,
2013 - Operasyon Partisi: Bir ABD Projesi Olarak AKP,
2013 - Yeni Muhafazakarlık Neo-Conlar
2014 - Kuşatılan Türkiye – Gülen Hareketinin Perde Arkası
2016 - Medya Nasıl Kuşatıldı,
2016 - Liberal İhanet,
2017 - Türkiye Neden Feda Edildi
2017 - Cumhuriyet'in Sonbaharı
2020 - Darbe İçinde Darbe
2022 - İçtihad Kapısı / İslam Dünyasının Süren Ortaçağı


Kaynak:Biyografi.info

Merdan Yanardağ videoları

Tüm Merdan Yanardağ videoları

Merdan Yanardağ için yapılan aramalar

Merdan Yanardağ, Merdan Yanardağ biyografi, Merdan Yanardağ hayatı, Merdan Yanardağ özgeçmişi, Merdan Yanardağ hakkında, Merdan Yanardağ doğum yeri, Merdan Yanardağ fotoğraf, Merdan Yanardağ video, Merdan Yanardağ resim, Merdan Yanardağ kimdir?, Merdan Yanardağ kaç yaşında?, Merdan Yanardağ nereli, Merdan Yanardağ memleketi