FB TW PIN NWS
BioRank 6089

Durdu Özbolat

Doğum tarihi : 06.Şubat.1962
Durdu Özbolat kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Durdu Özbolat doğum yeri : Bucak, Burdur

Durdu Özbolat Biyografisi

Durdu Özbolat, 6 Şubat 1962 tarihinde Burdur, Bucak’da doğmuştur. Aslen Kahramanmaraş Afşinlidir. Babasının adı Ali, annesinin adı Hatice'dir. Lise mezunudur.
Durdu Özbolat, siyasi kovuşturmalar, tutukluluk ve sürgünler nedeniyle hak kazandığı üniversitelere devam etmesi mümkün olmamıştır. Ancak; Sanat Tarihi, Arkeoloji, Türkiye Tarihi üzerine yaptığı çalışmalarını sürdürmekte, İktisat eğitimine ise akademik düzeyde devam etmektedir.

Çankaya Belediyesinde değişik kademelerde çalıştı. Çankaya Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Siyasi hayatına 1984’te SODEP ve ardından da SHP’de devam etti. 1996’da CHP Çankaya İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004’te Çankaya Belediyesi Meclis Üyeliği ve Çankaya Belediyesi Grup Başkan Vekilliği görevlerini yürüttükten sonra, 2007’de CHP Kahramanmaraş Milletvekili olarak seçildi.

Ankara'da Özel İlkem Kolejini kurdu. Rüzgâr enerjisi, eğitimcilik, madencilik, tekstil, gıda ve turizm alanlarında faaliyet yürüten Özbolat Şirketler Grubunda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Bilsev Vakfı Üyeliği, İlkem Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevleriyle birlikte, Anadolu Barış Üniversitesi projesini de yürüten Özbolat, yoksul ve başarılı öğrencileri desteklemeyi sürdürerek eğitim alanına önemli katkılarda bulundu.

Birgün Gazetesi kurucularından olan Özbolat, aynı zamanda İnsan Hakları Derneği Üyesi, Toplumsal Araştırmalar Vakfı Başkan Vekili, Halkevleri Merkez Yönetimi Üyesi ve Devrimci 78’liler Derneği üyesidir.

Uluslararası Ödül Birliği (Moskova, Rusya) "Şeref ve Vicdan Nişanı", Avrupa Üniversitesi (Hannover, Almanya) "Fahri Doktora" ve "Fahri Profesör" unvanları, Vektör Uluslararası İlim Merkezi (Bakü, Azerbaycan) "Türk Dünyasına Hizmet Uluslararası Altın Madalyası" ile taltif edildi.

22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde 23. Dönemde Kahramanmaraş CHP Milletvekili seçildi.

Durdu Özbolat, Elif hanım ile evlidir. Ezgi Seda ve Eda adında iki kızı vardır.

2012’de Yurt Gazetesi’ni, 2013’te Bağımsız Dergisi’ni ve 2014’te Sokak TV’yi yayın hayatına sokarak muhalif basına yeni bir soluk kattı.

23. Dönemde önseçimle, 24. Dönemde de eğilim yoklamasıyla CHP Kahramanmaraş Milletvekili seçilen ve halen Parti Meclisi Üyesi olan Özbolat, Nisan 2014’te atandığı CHP Yurtdışı Örgütlenme Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Yurtiçi Örgütlenmelerde yardımcı olarak atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Durdu Özbolat için yapılan aramalar

Durdu Özbolat, Durdu Özbolat biyografi, Durdu Özbolat hayatı, Durdu Özbolat özgeçmişi, Durdu Özbolat hakkında, Durdu Özbolat doğum yeri, Durdu Özbolat fotoğraf, Durdu Özbolat video, Durdu Özbolat resim, Durdu Özbolat kimdir?, Durdu Özbolat kaç yaşında?, Durdu Özbolat nereli, Durdu Özbolat memleketi