FB TW PIN NWS
BioRank 3864

Mehveş Emeç

Doğum tarihi : 29.Ağustos.1963
Mehveş Emeç kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Mehveş Emeç doğum yeri : İstanbul

Mehveş Emeç Biyografisi

Piyanist, pedagog, eğitimci

Mehveş Emeç, 29 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Mehmet adında bir kardeşi vardır. Gazeteci Çetin Emeç'in kızıdır. Piyano çalmaya 4 yaşındayken piyanist olan annesi Bilge Emeç ile başladı. 1968 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarına girdi ve Ferdi Ştatzer’in öğrencisi oldu. İlk orkestra konserini 9 yaşında, ilk resitalini bir sonraki yıl verdi. Konservatuarı sınıflar atlayarak 14 yaşında bitirdi.

1974 yılında okumaya başladığı İstanbul'un Karaköy semtinde bulunan bir özel yabancı lise olan Sankt Georg Avusturya Lisesinden 1980 yılında mezun oldu.

Kazandığı bursla 1980 yılında başladığı Avusturya Salzburg'taki "Hochschule für Musik und Darstellende Kunst-Mozarteum" Üniversitesi’nden (Mozarteum Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Konser Piyanistliği ve Müzik Öğretmenliği bölümünden) 1988 yılında mezun oldu. Mezun olduğu yıl, Fransa’daki Ravel Akademisine davet edildi ve Türkiye’yi temsilen katıldığı yarışmada “En iyi Ravel yorumcusu” seçildi. Aynı okulda “Trill-Glissando-Pedal tekniklerinin dönemsel farklılıklarının örneklerle incelenmesi üzerine” Yüksek Lisans yaptı. Ve ardından doktorasını da verdi. Marmara Üniversitesinde 2004 yılında Doçent, 2014 yılında da Profesör oldu. Mehveş Emeç, Mozarteum Üniversitesi’nde başladığı Pedagojik çalışmalarını, ilerleyen yıllarda Orff Schulwerk Pedagojisi alanında yoğunlaştırarak, yurtiçi ve yurtdışında değerli eğitimcilerle “Çocuklarda Temel Müzik ve Hareket Eğitimi” üzerine çalışmalar yaparak sürdürdü.

Mehveş Emeç, 1990 yılında ünlü piyanistlerin hocası olarak bilinen Maria Curcio’dan aldığı davet üzerine Avusturya’dan Londra’ya taşındı. 1990-2000 yılları arasında, Londra’da Curcio’nun asistanı olarak, dünyanın dört bir yanından gelen piyanistlere hocalık yaptı.

1988-2004 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın “Solist Sanatçısı” olarak görev yaptı.

2004 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir.

Piyanist Mehveş Emeç, 1998 yılında Reha Muhtar ile birlikte oldu.

Mehveş Emeç, 5 Temmuz 2000 tarihinde Özalp Birol ile evlendi. Selin (d.12 Haziran 2002) adında bir kızı vardır.

Babası Çetin Emeç, 7 Mart 1990'da işine gitmek üzere İstanbul Suadiye'deki evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan'la birlikte öldürüldü.

Ödülleri :
1983 - Bösendorfer Wien - Bösendorfer Ödülü
1988 - L Academie Maurice Ravel - Uluslararası Ravel Ödülü
1991 - Jaycees Foundation U.S.A. - Kültürel Başarı Ödülü
1988 - Oriflame - Türkiyenin En Başarılı Kadınları
1998 - T.C. Kültür Bakanlığı - Devlet Sanatçısı
2011 - Uluslararası Altın Çınar Ödülleri - Müzik Onur Ödülü
1995 - Kültür Bakanlığı - Takdirname

Üye olduğu Dernek ve Kuruluşlar :
- Orff Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Türkiye
- Orff-Schulwerk Forum Salzburg
- Uluslararası Chopin Merkezi
- Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG)
- Avusturya Liseliler Derneği (ALD)


Kaynak:Biyografi.info

Mehveş Emeç için yapılan aramalar

Mehveş Emeç, Mehveş Emeç biyografi, Mehveş Emeç hayatı, Mehveş Emeç özgeçmişi, Mehveş Emeç hakkında, Mehveş Emeç doğum yeri, Mehveş Emeç fotoğraf, Mehveş Emeç video, Mehveş Emeç resim, Mehveş Emeç kimdir?, Mehveş Emeç kaç yaşında?, Mehveş Emeç nereli, Mehveş Emeç memleketi