FB TW PIN NWS
BioRank 6341

Ferdi Ştatzer

Doğum tarihi : ??.??.1906 Ölüm tarihi : 17.Haziran.1974
Ferdi Ştatzer kaç yaşında öldü : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Ferdi Ştatzer doğum yeri : Viyana, Avusturya
Ölüm yeri : İstanbul

Ferdi Ştatzer Biyografisi

Ferdi Ştatzer, 1906 yılında Avusturya, Viyana’da doğmuştur. Asıl adı Friedrich von Statzer’dir. İlk piyano derslerini annesinden aldı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Salzburg'da okudu. Aynı zamanda “Mozarteum” adlı müzik okulunda piyano ve kompozisyon eğitimi aldı. 1925 yılında mezun olarak Viyana’ya döndü ve Müzik Akademisi'ne girdi. 1931-1932 döneminde Viyana Yüksek Müzik-Tiyatro Akademisi’nin piyano ve orkestra yöneticiliğiyle kompozisyon bölümlerinden mezun oldu.
Viyana’daki Müzik Akademisi'nde öğrenciliği sırasında tanıştığı Türk öğrencilerden Hasan Ferit Alnar’ın teklifi ve yardımcı olmasıyla İstanbul Belediye Konservatuarı'na piyano öğretmenliği için başvurdu. Müracaatı kabul edilince 1932 yılında İstanbul’a gelip yerleşmiş ve 1944 yılında da Türk vatandaşlığına geçmiştir. Ve Ferdi adını almıştır. 26 yıl da İstanbul Belediye Konservatuarı'nda çalışmıştır.

Ferdi Ştatzer, Konservatuarda verdiği piyano, armoni ve analiz derslerinde başka özel dersler de vermiştir. Ders verdiği kişiler arasında Verda Ün, Ayşegül Sarıca, Verda Erman, Gülay Uğurata, Mehveş Emeç, Güher-Süher Pekinel kardeşler gibi müzisyenler vardır.

1973 yılında Avusturya Cumhurbaşkanı Dr. Franz Jonas tarafından kendisine fahri profesörlük unvanı verildi.

Ferdi Ştatzer, 1933 yılında tiyatro sanatçısı Bedia Muvahhit ile evlendi. Müslüman oldu. 18 yıl sonra 1951 yılında boşandı. 1957 yılında ikinci evliliğini İstanbul Belediye Konservatuarı keman öğretmeni olan Lili Szekelly ile yaptı. Lili Szekelly de 1991 yılında öldü.

Ferdi Ştatzer, 17 Haziran 1974 tarihinde bir kalp krizi neticesinde İstanbul’da 68 yaşında ölmüştür. Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından 2002 yılından beri Ferdi Ştatzer ve Lili Ştatzer adına bir uluslararası piyano/keman yarışması düzenlemektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Ferdi Ştatzer için yapılan aramalar

Ferdi Ştatzer, Ferdi Ştatzer biyografi, Ferdi Ştatzer hayatı, Ferdi Ştatzer özgeçmişi, Ferdi Ştatzer hakkında, Ferdi Ştatzer doğum yeri, Ferdi Ştatzer fotoğraf, Ferdi Ştatzer video, Ferdi Ştatzer resim, Ferdi Ştatzer kimdir?, Ferdi Ştatzer kaç yaşında?, Ferdi Ştatzer nereli, Ferdi Ştatzer memleketi