FB TW PIN NWS
BioRank 5084

Mehmet Fatih Kacır

Doğum tarihi : ??.??.1984
Mehmet Fatih Kacır kaç yaşında : 40
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı, Bakan
Mehmet Fatih Kacır doğum yeri : İstanbul

Mehmet Fatih Kacır Biyografisi

3 Haziran 2023 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı.

Mehmet Fatih Kacır, 1984 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası Ünal Kacır, AK Parti İstanbul eski milletvekilidir. 2 kardeşi vardır. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamladı. 2003 yılında üniversite giriş sınavlarında Türkiye 12'ncisi oldu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümündeki lisans eğitiminden 2008 yılında onur derecesiyle mezun oldu.

Mehmet Fatih Kacır, üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilciliği yaptı ve disiplinlerarası araştırmalar ve proje yönetimi eğitimlerine öncülük etti. Mehmet Fatih Kacır, üniversite mezuniyeti sonrası girişimci olmayı seçti, kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerde faydalı model ve endüstriyel tasarımlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza attı.

Üniversite mezuniyeti sonrası farklı sektörlerde girişimci olmayı seçti. İlk ticari girişimi olan Chocnette Çikolata Türkiye'de en hızlı büyüyen kiosk zinciri oldu ve kısa sürede 50 şubeye ulaştı. Diğer bir girişimi Like Film ve Eğlence, Türkiye'nin ilk gerçek çekimli 3 boyutlu simulasyon filmlerini yaptı, simulatörler üretti ve milyonlarca turiste İstanbul'u ve Türkiye'yi tanıtan işlere imza attı.

Mehmet Fatih Kacır, Outgate markasıyla dijital açıkhava reklamcılığına adım attı. Simulasyon yazılım ve donanımları, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları geliştirmek üzere ar-ge projeleri yürüten M3 Teknoloji'yi kurdu. Kurucusu ve ortağı olduğu şirketlerde faydalı model ve endüstriyel tasarımlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza attı. Ticari hayatın yanında sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol aldı. Halen kurucusu olduğu şirketlerde yöneticilik yaptı.

Girişimciliğin yanında sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol alan Mehmet Fatih Kacır, kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2018 yılına kadar sürdürdü.

Mehmet Fatih Kacır, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri kurulmasının, özel yetenekli öğrencilere yönelik sürdürülen "Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı"nın, Bilim Merkezi ve Girişim Merkezi programlarının, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST'in öncüleri arasında yer aldı.

2018 yılında TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi olan Mehmet Fatih Kacır, 31 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atandı.

Bakanlıkta, Milli Teknoloji Hamlesi ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumlu olarak görevini sürdüren Mehmet Fatih Kacır, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarının koordinasyonunu yürüttü.

Mehmet Fatih Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevinde, TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanlığı, 81 ilde gerçekleştirilen DENEYAP Türkiye Projesi'nin yönlendirme kurulu başkanlığı, teknoloji seviyesi yüksek ürünlere ve yenilikçi teknolojilere yönelik Ar-Ge ve Yatırım Teşvik Programı olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Program Komitesi Başkanlığı, Araştırma Altyapıları İzleme ve Yeterlik Değerlendirme Komitesi Başkanlığı ve Ulusal Teknoloji Girişimciliği Konseyi Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Türkiye Açık Kaynak Platformunun ve yeni nesil eğitim modeli olan 42 Yazılım Okullarının kuruluşuna öncülük eden Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin otomobili Togg'un teknoloji yol haritasının oluşturulması ve hayata geçmesi süreçlerinde çalıştı.

Mehmet Fatih Kacır, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, Milli Uzay Programı, Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi, Mobilite Teknolojileri ile Akıllı Yaşam ve Sağlık Teknolojileri Yol Haritası çalışmalarına öncülük ederek, stratejiler kapsamında eylem planlarının uygulanması ve Bakanlığın yeniden yapılandırılması süreçlerini yürüttü.

ASELSAN ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Mehmet Fatih Kacır, çok iyi derecede İngilizce ve Almanca biliyor.

Mehmet Fatih Kacır, Selçuk Bayraktar’ın yakın arkadaşıdır.

Mehmet Fatih Kacır, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı görevi yapan Mustafa Varank, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Bursa milletvekili seçildi.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Mehmet Fatih Kacır getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Fatih Kacır hakkında haberler

Tüm Mehmet Fatih Kacır haberleri

Mehmet Fatih Kacır için yapılan aramalar

Mehmet Fatih Kacır, Mehmet Fatih Kacır biyografi, Mehmet Fatih Kacır hayatı, Mehmet Fatih Kacır özgeçmişi, Mehmet Fatih Kacır hakkında, Mehmet Fatih Kacır doğum yeri, Mehmet Fatih Kacır fotoğraf, Mehmet Fatih Kacır video, Mehmet Fatih Kacır resim, Mehmet Fatih Kacır kimdir?, Mehmet Fatih Kacır kaç yaşında?, Mehmet Fatih Kacır nereli, Mehmet Fatih Kacır memleketi