FB TW PIN NWS

TEKNOFEST

TEKNOFEST

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye'de düzenlenen havacılık, teknoloji ve uzay teknolojisi festivalidir. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknolojilerini geliştirmeyi hedefleyen ilk ve tek festivaldir.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; Ocak 2017 tarihinde hayata geçen ve Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefi olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen yarışma ve etkinliklerin genel adıdır.

Genel olarak millî teknolojileri teşvik edip geliştirmek ve insanları bu alanda bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu sebeple tüm halka açık ve ücretsizdir. Festivalde seminerler, ödüllü teknoloji yarışmaları, yerli teknoloji sergileri, uluslararası girişim zirvesi yer alırken; paraşütle atlama, Solo Türk, Türk Yıldızları ve benzeri yerel-uluslararası kuruluşların hava gösterileri de gerçekleştirilmektedir. Festival bir yıl İstanbul'da bir yıl da Anadolu illerinden birinde yapılmaktadır.

Birçok bakanlığın ve cumhurbaşkanlığının paydaş durumda olduğu festivalde paydaş kurumlar yıllara göre değişkenlik göstermekle beraber bu paydaşlar genel olarak ASELSAN, ROKETSAN, Baykar, BMC, HAVELSAN, TÜBİTAK, STM, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, TUSAŞ, Türk Hava Yolları, Türk Hava Kurumu, Türksat ve Turkcell gibi destekleyici ve katılımcılarken; Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi birçok üniversite de akademik paydaşlar olarak yer almıştır.

TEKNOFEST, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; çeşitli kategorilerde teknoloji yarışmalarının, hava araçları sergilerinin, hava gösterilerinin, teknoloji firmalarının tanıtım yaptığı fuarların, bilim söyleşilerinin, girişim zirvesinin ve birçok sosyal etkinliğin yer aldığı büyük bir organizasyondur.

TEKNOFEST teknoloji yarışmaları ile gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılması amaçlanıyor.

İlk festival 20-23 Eylül 2018'de İstanbul Havalimanı'nda gerçekleşti.
İkinci festival 17-22 Eylül 2019'da artık hizmet vermeyen Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşti.
Üçüncü festival 24-27 Eylül 2020 tarihlerinde Gaziantep'te Ortadoğu Fuar Merkezinde düzenlendi.
Dördüncü festival, 21 - 26 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda yapıldı.
Beşinci festival, 30 Ağustos - 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı'nda yapıldı.
Altıncı festival, 27 Nisan - 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda yapıldı.