FB TW PIN NWS
BioRank 7005

Mustafa Varank

Doğum tarihi : ??.??.1976
Mustafa Varank kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Mühendis, Bakan
Mustafa Varank doğum yeri : Of, Trabzon

Mustafa Varank Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı. Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak görev yapıyordu.

Mustafa Varank, 1976 yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğmuştur. İlköğrenimini Yedikule İlkokulunda, orta öğrenimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde tamamladı. İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Varank, ODTÜ'deki eğitiminin ardından eğitimini sürdürmek üzere ABD'ye gitti. Florida'da bir üniversite olan Tallahassee Community College'da Ağ Hizmetleri Teknolojisi alanında eğitim aldı ve aynı zamanda Florida State Üniversitesinde uzman ve araştırmacı olarak görev yaptı. Yüksek lisansını Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nde tamamlayan Varank, eş zamanlı olarak bilgi teknolojileri ve inovasyon araştırmaları yapan Indiana University Pervasive Technology Institute'te araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonunda görev yaptı.

Yurt dışındaki eğitim ve çalışma hayatını 2005 yılında bitirip Türkiye'ye dönen Mustafa Varank, Başbakanlık'ta çalışmaya başladı ve 2011 yılında Başbakan Başdanışmanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki isimlerden biri olan Mustafa Varank, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle 2014 yılında Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi.

Mustafa Varank, Erdoğan'a kurulan böcek kumpasının ortaya çıkartılmasında kilit rol oynadı. Özellikle 17-25 Aralık süreci ve sonrasında FETÖ/PDY mensuplarının en fazla hedef aldığı isim olarak dikkati çekti. 15 Temmuz 2016 kanlı darbe girişimine katılan Özel Kuvvetlerdeki darbeci kurmayların odasında ele geçirilen notta, Mustafa Varank'ın ismi ve ev adresi yazılıydı.

Mustafa Varank’ın ağabeyi İlhan Varank, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde şehit oldu. Hain darbe girişiminde önce Vatan Caddesi’ne giden İlhan Varank, oradaki direnişin sonuç vermesi ve darbecilerin teslim olmasından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasına gitti. İlhan Varank burada halka ateş açan darbeciler tarafından vurularak şehit edildi. İlhan Varank, profesör unvanıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu.

2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Büyükelçi unvanı verilen Mustafa Varank, iyi derecede İngilizce biliyor. TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesidir.

Mustafa Varank, evli ve iki çocuk babasıdır.

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Varank hakkında haberler

Tüm Mustafa Varank haberleri

Mustafa Varank için yapılan aramalar

Mustafa Varank, Mustafa Varank biyografi, Mustafa Varank hayatı, Mustafa Varank özgeçmişi, Mustafa Varank hakkında, Mustafa Varank doğum yeri, Mustafa Varank fotoğraf, Mustafa Varank video, Mustafa Varank resim, Mustafa Varank kimdir?, Mustafa Varank kaç yaşında?, Mustafa Varank nereli, Mustafa Varank memleketi