FB TW PIN NWS
BioRank 8901

Mark Rothko

Doğum tarihi : 26.Eylül.1903 Ölüm tarihi : 25.Şubat.1970
Mark Rothko kaç yaşında öldü : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Ressam
Mark Rothko doğum yeri : Daugavpils, Letonya (Rus İmparatorluğu)
Ölüm yeri : New York, ABD

Mark Rothko Biyografisi

Marth Rothko, Letonya Yahudisi asıllı ABD'li ressamdır.

Mark Rothko, 26 Eylül 1903 tarihinde Daugavpils, Letonya’da Jacob Rothkovich ve Anna Goldin Rothkovich çiftinin dört çocuğun en küçüğü olarak doğmuştur. Asıl adı Markus Yakovlevich Rothkowitz’dir. Yahudi bir eczacı olan edebiyat ve sanat aşığı babası, Avrupa'yı sarsan savaşlardan uzaklaşmak için 1910 yılında ABD'ye göç edip 1913 yılında ailesini de yanına getirdi ve Portland, Oregon'a yerleştiler. 1914'te babasını kaybeden Mark Rothko 1921'de Oregon eyaletinin Portland şehrindeki Lincoln Lisesi'ni bitirdi ve Yale Üniversitesi'nde sanat eğitimi almak için burs kazandı.

Yale Üniversitesi'nde okurken Yahudi karşıtı eğilimler nedeniyle bursu yenilenmeyince buradaki eğitimi altı ay sonra bırakmak zorunda kaldı. Geçimini kuryelik ve garsonluk gibi işlerle kazandı. 1924 yılında New York'ta bir sanat akademisinde ve Parsons Tasarım Okulu'nda eğitim aldı. O yıllarda Yahudi Merkezi'nde çocuklara ders vererek geçimini sağladı.

Mark Rothko, soyut dışavurumculuğun dallarından biri olan ve "Renk alanı resmi" ya da "Geç resimsel soyutlama" adıyla da bilinen anlayışın önemli temsilcilerinden birisidir.

1932'de mücevher tasarımcısı Edith Sachar ile evlenen Mark Rothko, 1938 yılında Amerikan uyruğuna kabul edildi ve dünyada yükselen ırkçılık nedeniyle adını Mark Rothko olarak değiştirdi.

Evlilikleri :
1.eşi: Edith Sachar (e. 1932–1943)
2.eşi: Mary Alice Beistle (e. 1945–1970). Kate Rothko (d. 1950), Christopher Rothko (d. 1963) adlarında çocukları vardır.

Mark Rothko, 1940'lara kadar eserlerinde realizm ve sürrealizm gibi akımlardan izler taşıyan eserler üretti. 1930'larda yaptığı Metro (Subway) adlı seride New York metrosunda insanları resmetti ancak onların bireysel dünyalarında kendilerine yarattığı hapishaneleri ve insanın modern dünyadan kopukluğunu anlattı.

Mark Rothko, Friedrich Nietzsche'nin Trajedinin Doğuşu adlı kitabından çok etkilendi. Aşırı miyop olduğu için orduya alınmayan Mark Rothko, II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok daha çok ölüm, din, mitoloji ve ahlaki konuları ele aldı. 1943'te ilk eşinden ayrılıp çocuk kitapları resimleyen Mary Alice Beistle ile evlendi ve iki çocuk sahibi oldu.

Mark Rothko, zamanla eserlerinde karmaşık eserleri basit ifade edebilmeye odaklandı ve imzası sayılan kompozisyonu 1949'da kullanmaya başladı. İlk zamanlarında yaptığı eserlerinde bitki, hayvan ve balık formları görülse de zamanla bunlardan tamamen arındı. 1940'ların sonunda tarzını oturttu ve adından sıkça söz edilen bir ressam oldu.

Resimlerinde tek renge boyadığı tuvali, iki ya da üç dikdörtgene ayırmış, bu dikdörtgenlerin içine farklı renklerde, kesin dış çizgileri olmayan, zemin içinde eriyerek yüzen, daha küçük dikdörtgenimsi biçimler yerleştirmiştir. Daha sonraki resimlerinde bu yüzden biçimler giderek büyümüş, ana dikdörtgeni doldurmaya başlamıştır.

No.7 isimli tablosu

Mark Rothko’nun No.7 isimli bu tablosu 2021 yılında Sotheby's müzayesinde 82,5 milyon dolara (Yaklaşık bir milyar lira) satıldı. Daha önce de No.10 çalışması 80 milyon dolara, No.1 (Royal Red and Blue) çalışması 75 milyon dolara satılmıştı.

1964 yılına gelindiğinde de petrol zenginleri olan John ve Dominic Menil inşa etmek istedikleri kilise için ondan duvar resimleri istedi. Böylece Teksas'ın Houston şehrinde bir şapelde insanların meditasyon yapacağı bir yer tasarlama işini aldı. Şapelin yapıldığı 6 yıl boyunca; Roth Şapeli olarak tanınan bu şapel için siyah ve koyu renklerle resmettiği 14 tablo yaptı ancak ağır bir depresyona girdiği için şapelin açılışına tanık olamadı. 1970 yılında geride not bırakmadan intihar ederek yaşamına son verdi. 25 Şubat 1970’te Mark Rothko’nun asistanı onu mutfakta lavabonun yanında yerde yüzükoyun yatarken buldu. Büyük bir jiletle her iki kolunu da dik bir açıyla kesmişti. Daha sonra otopsi yapıldığında tüm bu kanlı eylemden önce kendisini öldürmeye yetecek kadar ilaç aldığı da ortaya çıktı.

Mark Rothko, 25 Şubat 1970 tarihinde New York, ABD’de 67 yaşında intihar ederek yaşamına son verdi.

Kaynak:Biyografi.info

Mark Rothko için yapılan aramalar

Mark Rothko, Mark Rothko biyografi, Mark Rothko hayatı, Mark Rothko özgeçmişi, Mark Rothko hakkında, Mark Rothko doğum yeri, Mark Rothko fotoğraf, Mark Rothko video, Mark Rothko resim, Mark Rothko kimdir?, Mark Rothko kaç yaşında?, Mark Rothko nereli, Mark Rothko memleketi