FB TW PIN NWS
BioRank 8232

Lütfi Müfit Özdeş

Doğum tarihi : ??.??.1874 Ölüm tarihi : 18.Nisan.1940
Lütfi Müfit Özdeş kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Siyasetçi
Lütfi Müfit Özdeş doğum yeri : Kırşehir
Ölüm yeri : İstanbul

Lütfi Müfit Özdeş Biyografisi

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün yakın silah arkadaşlarından birisi olan asker ve siyaset adamı. Kurtuluş Savaşı'nda binbaşı olarak görev yapan Özdeş, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından siyasete atılarak milletvekili olarak TBMM'de görev almıştır. Yazar Müfit Özdeş'in dedesidir.
Lütfi Müfit Özdeş, 1874 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. Harp Akademisi'ndeyken çöküşe hızla yaklaşan Osmanlı İmparatorluğu'nun kaderini değiştirmenin yollarını arayan genç subaylar arasında idi. Hürriyetçi görüşleri benimsemiş olan Mustafa Kemal Atatürk ve Ali Fuat Cebesoy gibi subaylarla yakın ilişkiler kurdu. Bu arkadaşları ile birlikte gizli bir gazete çıkarma çabası içine girdi.

Girişimin cezası korktuğundan hafif oldu ve rütbesinin geri alınmasını beklerken, sürgün niteliğinde bir atanma emri aldı. Mustafa Kemal (Atatürk) ile birlikte Şam'a gönderildi.

İstanbul'da başlayan dostluk Şam'da daha koyulaştı. Mustafa Kemal ile hemen her vakit beraber idiler. Çok geçmeden sürgünde tanıştıkları, tıp öğrencisi Mustafa Cantekin, düşüncelerine yeni unsurlar ekledi. Aslında o da siyasetle ilgilendiği için İstanbul'dan uzaklaştırılmıştı.

Çok geçmeden bu üç arkadaş düşüncelerini gerçekleştirmek için bir örgüt meydana getirmeye karar verdiler ve Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni kurudular. Gizli cemiyetin karargahı tıp öğrencisi Mustafa Cantekin'in dükkanıydı. Lütfi Müfit, Milli Mücadelenin başından itibaren eski arkadaşı Mustafa Kemal'in yanında yer aldı. Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar farklı cephelerde savaştı. Savaşın sonunda Binbaşılıktan emekliye ayrılarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi (1923). 1939'a kadar Milletvekilliği yaptı. Bu süre içinde bir ara Şehremaneti müfettişliği yapan Lütfi Müfit Özdeş, 18 Nisan 1940 tarihinde, İstanbul'da vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Lütfi Müfit Özdeş için yapılan aramalar

Lütfi Müfit Özdeş, Lütfi Müfit Özdeş biyografi, Lütfi Müfit Özdeş hayatı, Lütfi Müfit Özdeş özgeçmişi, Lütfi Müfit Özdeş hakkında, Lütfi Müfit Özdeş doğum yeri, Lütfi Müfit Özdeş fotoğraf, Lütfi Müfit Özdeş video, Lütfi Müfit Özdeş resim, Lütfi Müfit Özdeş kimdir?, Lütfi Müfit Özdeş kaç yaşında?, Lütfi Müfit Özdeş nereli, Lütfi Müfit Özdeş memleketi