FB TW PIN NWS
BioRank 7701

Müfit Özdeş

Doğum tarihi : ??.??.1943
Müfit Özdeş kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Müfit Özdeş doğum yeri : İstanbul

Müfit Özdeş Biyografisi

Son Tiryaki ve Asker Kaçağı adlı eserleri ile tanınan Türk yazar ve çevirmen.
Müfit Özdeş 1943 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Dedesi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarından Lütfi Müfit Özdeş olan yazarın babası, İş Bankası’nın kurucuları arasında yer alan Mithat Özdeş’di. Gençlik yıllarını İstanbul’da, Heybeliada’da geçiren ve bu şehirde eğitim alan yazar, üniversite eğitimi için ODTÜ’yü seçti ve bu üniversitede Elektirik Mühendisliği ve Ekonomi okudu; fakat 60’lı yılların gençlik hareketlerine katılmak için eğitimini yarıda bıraktı.

1940’lı yıllarda, Türkiye’de Baytekin adı ile tanınan Flash Gordon ile bilimkurgu ve çizgiroman edebiyatı ile tanışan ve 1950’li yıllarda, Çağlayan Yayınevi tarafından yayınlanan on kitaplık Yeni Dünyalara adlı bilimkurgu serisi ile bu ilgisini pekiştiren Özdeş, uzun yıllar boyunca hayranı olduğu bu edebi türle olan bağlantısını hiç kopartmadı. 60’lı yıllarda katıldığı öğrenci hareketlerinin ardından, 12 Mart 1971 tarihinde gerçekleşen muhtıranın ardından yurt dışına yerleşti.

1971-1975 yılları arasında, Oslo ve Beyrut’da yaşayan Özdeş, 1975 yılında Türkiye’ye dönmesinin ardından Çağdaş Çeviri Evi’ni kurarak serbest ticari çevirmenlik yapmaya başladı. Uzun yıllar boyunca okuyucusu olduğu bilimkurgu ve masal türlerinde ilk eserlerini 1983 yılında vermeye başlayan Özdeş’in yayınlanan ilk eseri, 1991 tarihini taşıyan ve Kor Yayınları’ndan çıkmış olan Kimin Ağrır O Bağırır oldu.

Metis Yayınevi’nden çıkan ve Bülent Somay’ın editörlüğünde hazırlanan Asker Kaçağı adlı derlemede bir öyküsü yayınlanan Özdeş, gene Metis Yayınevi tarafından hazırlanan Metis Bilimkurgu serisinde yer alan Son Tiryaki adlı öykü kitabı ile ilk bilimkurgu kitabını yayınlamış oldu. Kısa hikayelerden oluşan eser, Philip K. Dick, Robert A. Heinlein, Poul Anderson gibi dünyaca ünlü yazarların eserlerinden oluşan serideki tek Türk yazara sahip kitap olarak yer aldı.

2005 yılında, Remzi Kitapevi tarafından yayınlanmış olan Bilimkurgu Öyküleri adlı antoloji kitabında bir eseri yayınlanan Özdeş, Metis Çeviri Dergisi’nde yayınlanan çeviri üzerine söyleşileri ile de tanınımakta.

Halen İstanbul’da yaşamakta olan Müfit Özdeş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak:Biyografi.info

Müfit Özdeş kitapları

  • Son Tiryaki Son Tiryaki

    Yarın tarihi :


    Yayınevi : METİS YAYINLARI


    Edebiyat » Roman (yerli)
    Edebiyat » Bilimkurgu-Fantazya

Tüm Müfit Özdeş kitapları

Müfit Özdeş için yapılan aramalar

Müfit Özdeş, Müfit Özdeş biyografi, Müfit Özdeş hayatı, Müfit Özdeş özgeçmişi, Müfit Özdeş hakkında, Müfit Özdeş doğum yeri, Müfit Özdeş fotoğraf, Müfit Özdeş video, Müfit Özdeş resim, Müfit Özdeş kimdir?, Müfit Özdeş kaç yaşında?, Müfit Özdeş nereli, Müfit Özdeş memleketi