FB TW PIN NWS

Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı Devleti (ya da sonraları Osmanlı İmparatorluğu) 1299 senesinde şimdiki Türkiye Cumhuriyeti'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Osman Bey tarafından Osmanlı Beyliği olarak kurulmuştur.

En geniş zamanında İmparatorluk üç kıtaya yayılmıştır. 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'nu yıkarak yeni bir çağ başlatmıştır.

Osmanlılar, Oğuzların Kayı Boyu'ndandır. Anadolu Selçuklu Hükümdarı, Kayıları Ankara'nın yakınlarındaki Karacadağ yöresine yerleştirdi. Kayılar, batıya yönelerek Bizans'ın Söğüt ve Domaniç bölgelerini, Ertuğrul Gazi ile aldılar. Osman Bey, Koyunhisar Savaşı ile Bursa, İznik ve İzmit'i alıp, Bursa'yı başkent yaptı. Osman Bey, para bastırarak Osmanlı aşiretini, Osmanlı Beyliği haline getirdi. Osman Bey ölünce yerine Orhan Bey geçti. Bizans o sıralarda iç karışıklıklar içindeydi. Kantakuzen, Orhan Bey'den, Çimpe Kalesi karşılığında yardım istedi. Orhan Bey, Bizans Tekfurlarını (vali) bozguna uğrattı ve Çimpe'yi Rumeli'ye geçişte üs olarak kullandı. Donanma ilk kez Orhan Bey zamanında kuruldu ve Osmanlı Beyliği, Osmanlı Devleti haline geldi. Ayrıca, Bursa alınarak başkent yapıldı.