FB TW PIN NWS
BioRank 7514

Mustafa Cantekin

Doğum tarihi : ??.??.1878 Ölüm tarihi : 21.Ekim.1955
Mustafa Cantekin kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor, Siyasetçi
Mustafa Cantekin doğum yeri : Çorum
Ölüm yeri : Ankara

Mustafa Cantekin Biyografisi

Doktor ve siyaset adamı.
Mustafa Cantekin, 1878 yılında Çorum'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okurken İttihat ve Terakki Cemiyetinin toplantılara katılırken yakalanıp okuldan kovulmuş ve bir süre hapse atıldı. Ardından kalebent olarak üç yıllığına Şam'a sürüldü. Burada, İstanbul'dan uzaklaştırılmak amacıyla Şam'a atanan Mustafa Kemal (Atatürk) ile tanıştı. Dostlukları hemen o gün başladı. Mustafa Efendi'nin kitapları ilk bakışta Mustafa Kemal'in dikkatini çekti.

Mustafa Cantekin, Suriye’ye sürgün edildikten sonra da Şam'da ticaretle uğraşmaya başlayıp bir dükkan açmıştı. Fakat sürgünde olmasına rağmen meşruti yönetimin propagandasını yaparak kendi davasına yardımcı olmaya çalışıyordu. Mustafa Efendi, Mustafa Kemal (Atatürk) ve arkadaşı Lütfi Müfit Özdeş’e ihtilal yapmaktan bahseder ve olumlu dönüşler alır. Böylece bu üç kişi o gece Mustafa Efendi’nin daha önceden kurduğu fakat çok aktif olmayan Vatan Cemiyetinin adına bir de Hürriyet ekleyerek Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’nin kurucuları olurlar.

İki Mustafa'nın dostluğu hızla gelişti ve çok geçmeden kendilerine katılan, genç subaylardan, Kırşehirli Lütfi Müfit (Özdeş) Efendiyle birlikte gizli Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni kurdular.

Sürgünden döndükten sonra öğrenimini tamamladı. Kurtuluş Savaşı başlarında Mustafa Kemal Paşa'nın yanında yer aldı. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Kırşehir milletvekili olarak girdi. 1950'ye kadar da sürekli olarak Meclis'te kaldı. Milletvekilliğinin sürdüğü yıllarda bir ara da Afyon Askeri Hastanesinin başhekimliğini yaptı. Savaş yaralılarını kurtarmak için çaba gösteren Mustafa Efendi, 21 Ekim 1955 tarihinde Ankara'da öldü.

Mustafa Cantekin, evli ve dört çocuk babası idi

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Cantekin için yapılan aramalar

Mustafa Cantekin, Mustafa Cantekin biyografi, Mustafa Cantekin hayatı, Mustafa Cantekin özgeçmişi, Mustafa Cantekin hakkında, Mustafa Cantekin doğum yeri, Mustafa Cantekin fotoğraf, Mustafa Cantekin video, Mustafa Cantekin resim, Mustafa Cantekin kimdir?, Mustafa Cantekin kaç yaşında?, Mustafa Cantekin nereli, Mustafa Cantekin memleketi