FB TW PIN NWS
BioRank 8237

Mustafa Cantekin

Doğum tarihi : ??.??.1878 Ölüm tarihi : ??.??.1955
Mustafa Cantekin kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor, Siyasetçi
Mustafa Cantekin doğum yeri : Çorum
Ölüm yeri :

Mustafa Cantekin Biyografisi

Doktor ve siyaset adamı.
1878'de Çorum'da doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi'nde okurken siyasetle ilgilendiği için kalebent olarak üç yıllığına Şam'a sürüldü. Burada, İstanbul'dan uzaklaştırılmak amacıyla Şam'a atanan Mustafa Kemal ile tanıştı. Dostlukları hemen o gün başladı. Mustafa Efendi'nin kitapları ilk bakışta Mustafa Kemal'in dikkatini çekti.

İki Mustafa'nın dostluğu hızla gelişti ve çok geçmeden kendilerine katılan, genç subaylardan, Kırşehirli Lütfi Müfit (Özdeş) Efendiyle birlikte gizli Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni kurdular.

Sürgünden döndükten sonra öğrenimini tamamladı. Kurtuluş Savaşı başlarında Mustafa Kemal'in yanında yer aldı. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Kırşehir milletvekili olarak girdi. 1950'ye kadar da sürekli olarak Meclis'te kaldı. Milletvekilliğinin sürdüğü yıllarda bir ara da Afyon Askeri Hastanesinin başhekimliğini yaptı. Savaş yaralılarını kurtarmak için çaba gösteren Mustafa Efendi, 1955 yılında Ankara'da öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Cantekin için yapılan aramalar

Mustafa Cantekin, Mustafa Cantekin biyografi, Mustafa Cantekin hayatı, Mustafa Cantekin özgeçmişi, Mustafa Cantekin hakkında, Mustafa Cantekin doğum yeri, Mustafa Cantekin fotoğraf, Mustafa Cantekin video, Mustafa Cantekin resim, Mustafa Cantekin kimdir?, Mustafa Cantekin kaç yaşında?, Mustafa Cantekin nereli, Mustafa Cantekin memleketi