FB TW PIN NWS
BioRank 8605

Cosimo de Medici

Doğum tarihi : 27.Eylül.1389 Ölüm tarihi : 01.Ağustos.1464
Cosimo de Medici kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Politikacı
Cosimo de Medici doğum yeri : Floransa, İtalya
Ölüm yeri : Floransa, İtalya

Cosimo de Medici Biyografisi

Floransa’da yaşamış bankacı ve politikacıdır. Medici Bankası’nın ikinci kurucusu olarak da bilinmektedir.

Cosimo de Medici, 27 Eylül 1389 tarihinde Floransa, İtalya’da doğmuştur. Babası Giovanni di Bicci de Medici (1360–1429) Roma’da 1393 yılında kurmuş olduğu bankacılık faaliyetlerini Floransa’ya taşıyarak Medici Bankası’nı 1397 yılında kurmuştur. Cosimo de Medici, babasının ardından ailenin siyasal güçlerinin temelini atmıştır. Cosimo kendisini yönetici ilan etmemiş olsa da büyük bir siyasal güç elde etmeyi başarmıştır. Onun döneminde, Medici ve Albizzi aileleri arasında büyük bir güç çatışması yaşanmıştır.

Cosimo, düşmanı olan Albizzi ailesini geçerek Papalığın mali işlerini yürütme görevini de üstlenmiştir. Akrabası olan Papa II. Pius’tan, Tolfa madenlerini işletme yetkisini alarak kısa zamanda büyük bir kazanç elde etmeye başarmıştır. Cosimo’nun güçlü konumu ve halkçı politikaları, Floransa oligarşisinin tepkisini toplamıştır.

1433 yılında yeni Signoria (Senyörlük) seçiminde Albizzi taraftarları ağır bastığı için Cosimo de Medici ilk olarak gözaltına alınır. Suçu ise “Kendisini başkalarından üstün tutmaya çalışmak.” olarak tanımlanır ve ölüm cezası verilir. Ona yapılan suikast girişimleri sonuçsuz kalınca Urbino’ya sürgüne gönderilmesine karar verilir. Verilen bu karara karşı çıkan Cosimo de Medici, Venedik’e giderek, bankacılık faaliyetlerini burada sürdürür. Ertesi yıl 1434 yılında Medici Ailesi seçimlerle Signoria’yı ele geçirince Cosimo de Medici’da Floransa’ya geri döner.

İlk olarak Albizzi Ailesini sürgün eder ve Floransa’dan gönderir. Daha sonra Cosimo, Floransa anayasasını çıkartır, bankacılık faaliyetleriyle birlikte müşteri birliğini oluşturur. Bu sistem kendinden sonra gelen kişilerce de başarıyla devam ettirilmiştir.

Cosimo de Medici, 1415 yılında Contessina de Bardi ile evlendi. Bu evliliğinden Piero di Cosimo de' Medici, Giovanni di Cosimo de Medici adlarında iki çocuğu oldu. Evlilik dışı ilişkisinden de Carlo de' Medici adında bir oğlu oldu. Lorenzo de Medici ve Giuliano de Medici, Bianca de Medici, Nannina de Medici, Maria di Piero de Medici adlarında torunları oldu.

Cosimo de Medici, 1 Ağustos 1464 tarihinde Floransa, İtalya’da gut hastalığı yüzünden 75 yaşında ölmüştür. Mezarı San Lorenzo Bazilikasında bulunmaktadır.

2016 yılında Cosimo de Medici’nin hayatının anlatıldığı “Medici: Masters of Florence” adında bir dizi yayınlanmıştır. Dizide Cosimo’nun yanı sıra babası Giovanni di Bicci de Medici’den de bahsedilmiştir. Dustin Hoffman da onun oğlu Giovanni di Cosimo de Medici karakterini canlandırmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Cosimo de Medici için yapılan aramalar

Cosimo de Medici, Cosimo de Medici biyografi, Cosimo de Medici hayatı, Cosimo de Medici özgeçmişi, Cosimo de Medici hakkında, Cosimo de Medici doğum yeri, Cosimo de Medici fotoğraf, Cosimo de Medici video, Cosimo de Medici resim, Cosimo de Medici kimdir?, Cosimo de Medici kaç yaşında?, Cosimo de Medici nereli, Cosimo de Medici memleketi