FB TW PIN NWS
BioRank 8204

Bedrich Smetana

Doğum tarihi : 02.Mart.1824 Ölüm tarihi : 12.Mayıs.1884
Bedrich Smetana kaç yaşında öldü : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Besteci
Bedrich Smetana doğum yeri : Bohemya, Çek Cumhuriyeti
Ölüm yeri : Prag, Çek Cumhuriyeti

Bedrich Smetana Biyografisi

Ünlü besteci Çek ulusal müzik ekolüne öncülük etmiştir.
Amatör bir müzisyen olan Frantisek ile müziksever Barbara’nın ilk oğulları olarak Bedrich doğdu.

Dört yaşında babasından keman ve piyano öğrendi.Beş yaşında doğaçtan besteleri, Vals ve Dans J.Chemelik tarafından notaya alındı.

Sekiz yaşında Galopp adlı ilk bestesini yazdı.Bu arada Çek halk şarkılarını topladı, piyano çaldı ve okul korosunu yönetti.

Smetana, bir müzisyen gibi konserler verdi bir taraftan da lise öğrenimini sürdürdü.1843’de Prag başkentine geldi ve ünlü öğretmen Josept Proksch’den müzik dersleri almaya başladı.

Kontrpuan öğrendi ve Franz Liszt ile tanıştı.Onun yardımıyla 1848’de Prag’da özel bir müzik okulu açtı.

1849’da piyanist Katharina ile evlendi.Öğretmeni J.Proksch’in önerisi ile Avusturya-Macaristan eski imparatoru Ferdinand I.’in orkestrasında baş kemancı oldu.

1856’da Liszt’in önerisi ile İsveç’te Göteborg’da orkestra şefliğine getirildi ve Filarmoni Derneği yöneticiliği yaptı.

1861 yılında Prag’da ulusal bir tiyatro kurulması tasarısı yüzünden yurduna döndü.”Ulusal Opera” türünü yaratmayı ilk kez başardı.

1866’da “Bohemya’da Brandenburglular” adlı operasını sahneledi.1869’da Satılmış Nişanlı adlı ünlü operasını yazdı ve bu operasında Çek ulusal ekolünün tüm öğelerini sergiledi.

1874’de Smetana şiddetli baş ağrıları duymaya başladı ve Beethoven gibi işitme duyusunu kaybetme korkusuna kapıldı bu yüzden Ulusal Opera Orkestrası'nı yönetme görevinden ayrıldı.

Smetana, 1880’de sanat yaşamının 50.yılında bir resital verdi.Bir yıl sonra Satılmış Nişanlı operasının 100. oynanışını yönetti.

1882’de işitme duyusunun azalması akıl sağlığını bozdu ve Prag’da bir hastahanede 12 Mayıs 1884 tarihinde hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Bedrich Smetana için yapılan aramalar

Bedrich Smetana, Bedrich Smetana biyografi, Bedrich Smetana hayatı, Bedrich Smetana özgeçmişi, Bedrich Smetana hakkında, Bedrich Smetana doğum yeri, Bedrich Smetana fotoğraf, Bedrich Smetana video, Bedrich Smetana resim, Bedrich Smetana kimdir?, Bedrich Smetana kaç yaşında?, Bedrich Smetana nereli, Bedrich Smetana memleketi