FB TW PIN NWS
BioRank 9225

Kürşad Zorlu

Doğum tarihi : 09.Nisan.1977
Kürşad Zorlu kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Kürşad Zorlu doğum yeri : Yerköy, Yozgat

Kürşad Zorlu Biyografisi

Kürşad Zorlu; siyasetçi, akademisyen, yazar ve İYİ Parti sözcüsüdür.

Kürşad Zorlu, 9 Nisan 1977 tarihinde Yozgat'ın Yerköy ilçesinde doğmuştur. Babası MHP'den 1994-2004 arası Yerköy belediye başkanlığı yapmış olan Bahri Zorlu'dur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Yozgat'ın Yerköy ilçesinde bitirdikten sonra Konya’da Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1998 yılında mezun oldu. Ardından Yönetim ve strateji alanlarında yüksek lisansını yaptı. "Örgütlerin Demokratik Yönetim Sürecinde Karşılaştığı Sorunlar ve Bir Uygulama" adlı tezi ile doktora derecesini 2009 yılında aldı.

Kürşad Zorlu, akademik görevlerinden önce Sağlık Bakanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü müşavirliği, PTT Genel Müdürlüğünde uzman ve genel müdür danışmanlığı, Ulaştırma Bakanlığında bakan danışmanlığı, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü müşavirliği, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığında başkan danışmanlığı görevlerini yürüttü.

2010 yılında Kırşehir’de Ahi Evran Üniversitesi İşletme Bölümünde yardımcı doçent olarak göreve başladı. yılında ABD'de South Carolina Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Yönetim ve strateji alanında doçent unvanı alan Kürşad Zorlu, yapay zekâ yöntemlerinin (yapay sinir ağları, bulanık mantık ve karar ağaçları) yönetim bilimine uygulanmasına yönelik ampirik çalışmaları gerçekleştirdi. Liderlik konusunda akademik çalışmalar hazırladı. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde profesör ve Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı başkanı oldu. 2011-2013 yılları arasında Ahilik Araştırma Merkezi, İl İstihdam Kurulu ve KOBİ Proje Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunan Kürşad Zorlu, Kasım 2019'da Yozgat Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olarak atandı.

Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Avrasya bölgesine ve Türkistan coğrafyasına yönelik çok sayıda makale ve belgesel hazırladı. Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'da uluslararası seçim gözlemcisi olarak bulundu. 2007 yılında Türkiye'nin Afganistan'daki proje ve faaliyetlerini ortaya koyan tanıtım çalışmalarını gerçekleştirdi. "Avrasya Dünyası", "Büyük Satranç" ve "Gönül Mimarlarımız" adlı TV programlarını hazırladı. Bu alanda çok sayıda ödül aldı. Kazakistan-Türkiye Üstün Hizmet Madalyası (2016), Ahmet Zeki Velidi Togan Hizmet Ödülü (2010), İsmail Gaspıralı Türk Dünyası Ödülü (2015), Kanal Avrupa Dış Türkler Medya Hizmet Ödülü (2011), Yankı Dergisi 45. Yıl Onur Ödülü (2017), "2017-Uluslararası Yabancı Medya Gözüyle Kazakistan" yarışmasında (54 ülke arasında) birincilik ödülü, Uluslararası Türksoy Medya Ödülü (2017) ve Uluslararası Türk Akademisi Madalyası (2018), Kazakistan Halklar Asamblesi Madalyası (2019) sahibi oldu.

Türk dünyasına yönelik çalışmalarıyla bilinen Kürşad Zorlu; Yeniçağ, Vatan, 2020 tarihinden itibaren Habertürk gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Kürşad Zorlu, Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliğini de yürütmektedir. İngilizce ve Kazakça bilen Kürşad Zorlu'nun uluslararası akademik makale ve bildirilerinin yanı sıra yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır.

19 Ekim 2022 tarihinde TBMM grup toplantısında İYİ Parti'ye katılan Kürşad Zorlu, aynı gün İYİ Parti Sözcüsü ve genel başkan başdanışmanlığına getirildi.

Kitapları :
2019 - Dünyası Güncesi
2020 - Büyük Bozkırın Yükselişi - Nazarbayev Liderliği

Siyasi Partisi:
2022 - İYİ Parti


Kaynak:Biyografi.info

Kürşad Zorlu için yapılan aramalar

Kürşad Zorlu, Kürşad Zorlu biyografi, Kürşad Zorlu hayatı, Kürşad Zorlu özgeçmişi, Kürşad Zorlu hakkında, Kürşad Zorlu doğum yeri, Kürşad Zorlu fotoğraf, Kürşad Zorlu video, Kürşad Zorlu resim, Kürşad Zorlu kimdir?, Kürşad Zorlu kaç yaşında?, Kürşad Zorlu nereli, Kürşad Zorlu memleketi