FB TW PIN NWS
BioRank 4516

Kristen Stewart

Doğum tarihi : 09.Nisan.1990
Kristen Stewart kaç yaşında : 34
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Kristen Stewart doğum yeri : Los Angeles, California

Kristen Stewart Biyografisi

Stephenie Meyer’ın aynı adı taşıyan çok satan romanından uyarlanan The Twilight Saga (Alacakaranlık Efsanesi) adlı film serisindeki Bella Swan karakteri ile dünya çapında üne kavuşmuş olan Amerika’lı sinema oyuncusu. Twilight’ın yanı sıra Panic Room, Zathura, Adventureland ve The Runaways gibi pek çok filmde yer almıştır.
Kristen Jaymes Stewart, 9 Nisan 1990 tarihinde, Los Angeles, California’da dünyaya geldi. Babası John Stewart, Fox şirketi için çalışan bir yapımcı, annesi Jules Stewart ise Avustralya kökenli bir senaryo denetçisiydi. 7. sınıfa kadar okula devam eden Kristen, daha sonra mektupla uzaktan eğitime devam ederek liseyi bitirdi.

Oyunculuğa henüz sekiz yaşındayken rol aldığı Yılbaşı tiyatro oyunu ile başlayan Stewart, ilk sinema rolünü ise Disney Channel için 1999 tarihinde çekilen The Thirteenth Year’da oynadı. Hiçbir diyaloğunun bulunmadığı The Thirteenth Year’ın ardından rol aldığı The Flintstones in Viva Rock Vegas ve The Safety of Objects filmlerinde de kendisine sadece yan rollerde yer bulabildi.

Kristen Stewart’ın rol aldığı ilk büyük Holywood yapımı film, 2002 yılında vizyona giren Panic Room oldu. Se7en, The Game ve Fight Club gibi efsanevi filmlerin yönetmeni David Fincher’ın imzasını taşıyan Panic Room’da canlandırdığı diyabet hastası Sarah karakteri eleştirmenlerden olumlu notlar aldı ve de genç oyuncunun şöhrete giden yolu böylece açıldı.

Stewart, Panic Room’un ardından benzer bir gerilim filminde, Cold Creek Manor’da rol aldı; fakat filmin gişe başarısı tam bir hayal kırıklığı oldu. Genç oyuncunun 2004 yılında rol aldığı Speak ve 2005 yılında rol aldığı Zathura, kariyerinin ilk dönemlerindeki diğer başarılı filmleri oldu.

Kristen Stewart, Stephenie Meyer’ın aynı adı taşıyan çok satan romanından uyarlanan The Twilight Saga (Alacakaranlık Efsanesi) adlı film serisindeki Bella Swan karakteri ile dünya çapında üne kavuştu. Serinin ilk filmi olan ve 2008 yılında vizyona giren Twilight, 37 milyon dolarlık bütçesine karşın 392 milyon dolarlık bir gişe geliri getirerek yılın en çok izlenen filmlerinden birisi oldu. Filmde Stewart’ın rol arkadaşları Robert Pattinson, Billy Burke ve Peter Facinelli’ydi. Genç oyuncu Twilight filmi sayesinde MTV Film Ödülleri, Teen Choice Awards, Screem Awards ve People’s Choice Awards ödül törenlerinde toplam sekiz farklı dalda ödül kazandı.

Twilight Serisi’nin ikinci filmi olan The Twilight Saga: New Moon, 2009 yılında vizyona girdi. Yönetmen koltuğunda Chris Weitz’in oturduğu filmde başrolleri Kristen Stewart ve Robert Pattinson’un yanı sıra ilk filmde ufak bir yan rolde bulunan Taylor Lautner paylaşıyordu. New Moon, 50 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi ve de 709 milyon dolarlık toplam gişe hasılatıyla ilk filmin neredeyse iki katı kadar başarı elde etmeyi başardı. New Moon, Stewart’a aralarında MTV Film Ödülleri ve BAFTA Ödülleri’nin de bulunduğu pek çok ödül kazandırsa da Altın Ahududu ödüllerinde rol arkadaşı Robert Pattinson ile beraber en kötü çift ödülünü almasını da engelleyemedi.

2009 MTV Video Müzik Ödüllerinde En İyi Kadın oyuncu seçilmiştir. Ayrıca film en iyi öpüşme (Best Kiss) dalında ödül kazanmıştır. Twilight 2009 Mtv Video Müzik Ödüllerine damgasını vurarak En İyi Film Ödülü dahil toplamda 5 ödül almıştır.

2010 yılında The Runaways ve Welcome to the Rileys’de rol alan Stewart, son olarak Twilight Serisi’nin üçüncü filmi Eclipse’de rol aldı. Eclipse, vizyona girdiği ilk günden en fazla ilk gün gişe hasılatı yapan sinema filmi ünvanını Transformers: Revenge of the Fallen’dan almayı başardı; ayrıca 4.416 sinema salonundan aynı anda gösterime girerek bu alanda da dünya rekorunu kırdı.

Kristen Mayıs 2011'den Mayıs 2012'ye kadar 34.5 milyon dolar kazanarak Forbes Dergi'sinin açıkladığı yılın en çok kazanan kadın oyuncuları listesinde zirveye yerleşti.

2012 yılında Stewart Alacakaranlık efsanesinin son filmi olan Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 de rol aldı. Bunun yanı sıra Pamuk Prenses masalının epik uyarlaması olan Pamuk Prenses ve Avcı da Pamuk Prenses olarak karşımıza çıkan Stewart, baş rolü Charlize Theron ile paylaştı. Stewart ayrıca 2012 yılında Walter Salles'ın yönettiği On the Road ile Cannes Film Festivaline katıldı. Jack Kerouac'un yazdığı ve Beat Kuşağı akımının öncüsü olan Yolda adlı kitaptan uyarlanan filmde Kristen, Marylou adlı karakteri canlandırdı. Kristen, kitabı çocukken okuduğunu ve Marylou'yu o zamanlardan beri canlandırmak istediğini belirtti. Kristen ilk olarak 'Speak (Konuş Benimle)' filmini çekerken tanıştığı rol arkadaşı Michael Angarano ile üç sene süren bir ilişki yaşamıştır. Sevgilisi hakkında 'ciddi' olduğunu söyleyen Stewart, 2008 yılında çektiği filmi 'Twilight(Alacakaranlık)' çekimlerinde tanıştığı Robert Pattinson ile gündemden düşmeyen aşk dedikodularıyla uzun süre mücadele etmiştir. 2008 yılında Michael'dan ayrılmış ve "Mesafeler yüzünden ayrıldık" demiştir. Birçok kez medya tarafından Robert Pattinson ile yakalanan Stewart medyanın "Robert Pattinson yüzünden mi Michael'dan ayrıldınız?" sorularına kayıtsız kalmıştır. Ancak çift nihayet 2012 tarihinde röportajlarında ilişkilerini dile getirerek ve son olarak Mayıs ayında katıldıkları Cannes Film Festivalin'de medya karşısına el ele çıkarak ilişkilerini resmi bir şekilde onaylamışlardır.

Robert Pattinson ile olan ilişkisini 2013 yılında bitiren Kristen Stewart, 2015 yılından beri asistanı Alicia Cargile ile birliktedir. Aralık 2016 ayından beri Stella Maxwell, Kristen Stewart ile aşk yaşıyor

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2020 - Derin Sular (Norah)(Sinema Filmi)
2019 - Seberg (Jean Seberg)(Sinema Filmi)
2019 - Charlie nin Melekleri (Sabina Wilson)(Sinema Filmi)
2019 - Against All Enemies (Jean Seberg)(Sinema Filmi)
2018 - Lizzie (Sinema Filmi)
2018 - Jeremiah Terminator LeRoy (Savannah Knoop)(Sinema Filmi)
2016 - Personal Shopper (Maureen) (Sinema Filmi)
2016 - Certain Women (Beth Travis) (Sinema Filmi)
2016 - Cafe Society (Vonnie) (Sinema Filmi)
2016 - Billy Lynn's Long Halftime Walk (Kathryn Lynn) (Sinema Filmi)
2015 - Equals / Aşk Uğruna (Nia) (Sinema Filmi)
2015 - American Ultra (Phoebe) (Sinema Filmi)
2014 - Still Alice / Unutma Beni (Lydia Howland) (Sinema Filmi)
2014 - Sils Maria ve Perde (Valentine) (Sinema Filmi)
2014 - Camp X-Ray (Pvt. Amy Cole) (Sinema Filmi)
2013 - Akira (Kei) (Sinema Filmi)
2012 - Yolda (Marylou) (Sinema Filmi)
2012 - Pamuk Prenses ve Avcı (Snow White) (Sinema Filmi)
2012 - Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 2 (Bella Swan) (Sinema Filmi)
2011 - Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1 (Bella Swan) (Sinema Filmi)
2010 - Yeni Başlangıçlar (Mallory) (Sinema Filmi)
2010 - The 82nd Annual Academy Awards (Kendisi (Sunucu)) (TV Filmi)
2010 - Alacakaranlık Efsanesi: Tutulm... (Bella Swan) (Sinema Filmi)
2009 - Yaz Aşkı (Em) (Sinema Filmi)
2009 - Mark At The Movies (Kendisi) (TV Dizisi) (Bölüm)
2009 - Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay (Isabella Swan ) (Sinema Filmi)
2008 - What Just Happened? (Zoe) (Sinema Filmi)
2008 - Sarı Mendil (Martine) (Sinema Filmi)
2008 - Atlayıcı (Sophie) (Sinema Filmi)
2008 - Alacakaranlık (Isabella Swan) (Sinema Filmi)
2007 - Up Close With Carrie Keagan (Kendisi) (TV Dizisi) (6 Bölüm)
2007 - Pasta Yiyenler (Georgia) (Sinema Filmi)
2007 - Into the Wild (Tracy Tatro) (Sinema Filmi)
2007 - Haberciler (Jess) (Sinema Filmi)
2007 - Aşk Diyarında (Lucy Hardwicke) (Sinema Filmi)
2005 - Zathura: Bir Uzay Macerası (Lisa) (Sinema Filmi)
2005 - Made in Hollywood (Kendisi)Tv Programı (4 Bölüm)
2005 - Fierce People (Maya) (Sinema Filmi)
2004 - Yakala Şu Kızı (Maddy) (Sinema Filmi)
2004 - Undertow (Lila) (Sinema Filmi)
2004 - Konuş Benimle (Melinda Sordino) (Sinema Filmi)
2003 - Kabus (Kristen Tilson ) (Sinema Filmi)
2002 - Panic Room / Panik Odası (Sarah Altman) (Sinema Filmi)
2001 - Mal Canın Yongası (Sam Jennings) (Sinema Filmi)
2000 - Çakmaktaşlar Rock Vegas (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Kristen Stewart filmleri

Tüm Kristen Stewart filmleri

Kristen Stewart için yapılan aramalar

Kristen Stewart, Kristen Stewart biyografi, Kristen Stewart hayatı, Kristen Stewart özgeçmişi, Kristen Stewart hakkında, Kristen Stewart doğum yeri, Kristen Stewart fotoğraf, Kristen Stewart video, Kristen Stewart resim, Kristen Stewart kimdir?, Kristen Stewart kaç yaşında?, Kristen Stewart nereli, Kristen Stewart memleketi