FB TW PIN NWS
BioRank 5433

Kevin Carter

Doğum tarihi : 13.Eylül.1960 Ölüm tarihi : 27.Temmuz.1994
Kevin Carter kaç yaşında öldü : 34
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Fotoğrafçı
Kevin Carter doğum yeri : Parkmore, Sandton, Johannesburg, Güney Afrika
Ölüm yeri : Parkmore, Sandton, Johannesburg, Güney Afrika

Kevin Carter Biyografisi

Güney Afrikalı Kevin Carter, Pulitzer ödülü kazanmış fotoğrafçıdır.

Kevin Carter, 13 Eylül 1960 tarihinde Johannesburg, Güney Afrika’da doğmuştur. Anne ve babası; Katolik ve liberaldi. Beyazların oturduğu orta sınıf mahallede büyüdü. Siyahların “ırkçı beyaz devlet” tarafından nasıl baskılara maruz kaldığına tanıklık etti.

Kevin Carter, 1976 yılında Pretoria'daki bir Katolik yatılı okulundan mezun oldu. Bir yıl okuduğu Johannesburg Üniversitesi Eczacılık Fakültesindeki eğitimini yarıda bıraktıktan sonra Güney Afrika Hava Kuvvetlerinde askere alındı. Bir gün siyahi bir garsonu diğer askerlere karşı savununca ona kaffir-boetie (zenci sever) dediler ve onu dövdüler. 1980’de firar etti, motosikletle Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Hint Okyanusu kıyısında bir şehir olan Durban’a gitti. “David” adlı radyoda DJ’liğe başladı, ama işini kaybetti uyku hapları ve fare zehiri içerek kendini öldürmeye kalktı. Ama ölmedi, teslim olup, Güney Afrika'nın başkenti Pretoria’da askerliğini tamamladı.

Askerliği sırasında 20 Mayıs 1983 tarihinde nöbetteyken, 19 kişinin ölümü ve 217 kişinin yaralanmasına sebep olan bir bombalı saldırıda yaralandı, ölmedi ve askerliğini bitirdi.

Kevin Carter, askerlik sonrası bir fotoğraf makinesi tamir atölyesinde iş buldu. Yavaş yavaş foto-muhabirliğe yöneldi. Önce Johannesburg Sunday Express gazatesinde çalıştı. Sonra 1984 yılında Güney Afrika'da Gauteng merkezli günlük bir gazete olan Johannesburg Star gazetesinde spor fotoğrafçısı olarak çalışmaya başladı. Apartheid’ın vahşetini teşhir etti. Siyah kasabalarına yayılan çok sayıdaki isyanı belgeledi. Üç başka beyaz fotoğrafçıyla birlikte ismi yayılıp tanındı. Nice tehlikelere atıldılar, defalarca tutuklandılar. Bang-Bang Club diye anılıyorlardı. Çok fazla cinayete tanık oldular. Çok fazla cinayetten sağ çıktılar.

11 Mart 1993 tarihinde Kevin Carter, Johannesburg’dan Portekizli gazeteci Joao Silva, İspanyol gazeteciler José María Luis Arenza ile Luis Davilla ve Japon gazeteci Akio Fujiwara ile birlikte Birleşmiş Milletler'e ait insani yardım gemisiyle Güney Sudan'a gitti. İsyan hareketini belgelemek istiyordu.

BM yetkilileri bir köy yakınında kurdukları merkezde mısır dağıtmaya başladı. Kevin Carter bu merkezin dışına çıktı. Bir kilometre kadar kamptan uzaklaşmıştı ki hayatını değiştirecek olayla karşılaştı.

Sudan dünyanın en yoksul ülkelerinden biri, korkunç bir kıtlık içinde, nüfusun %80’i gıda yardımıyla yaşıyor. Kevin Carter kıtlığın merkezine Ayod Köyüne gitti. Uçağı iner inmez kıtlık mağdurlarının fotoğrafını çekmeye başladı. İnsan yığınlarının açlıktan ölümüne tanıklık etti. Onlarca fotoğraf çekti. Gıda merkezine varmaya çalışan ufacık bir kız gördü, fotoğrafını çekmek için çömeldi ama yere inen bir akbaba görüş alanına girdi. Kuşu ürkütmemeye dikkat etti. En iyi görüntüyü yakalayacağı konumu aldı. 20 dakika bekledi akbabanın kanatlarını açmasını umuyordu ama açmadı. Kevin Carter fotoğraflarını çekti ve kuşu kovaladı. Küçük kızın zar zor yürümeye çalışmasını seyretti.

New york times bu fotoğrafı satın aldı ve 26 Mart 1993’te yayınladı. Nisan 1994’te Kevin Carter bu fotoğrafla Pulitzer Ödülü aldı.

1994 yılında fotoğraf dalında Pulitzer ödülü kazanan Kevin Carter’ın Sudan’da çektiği fotoğraf, zayıflıktan ölmek üzere olan siyah küçük kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı yansıtmaktadır. Kızın, birkaç kilometre ilerdeki Birleşmiş Milletler yardım kampına gitmek istediği sanılmaktadır.

Bu ânı fotoğrafladıktan sonra akbaba kaçmış, ancak Carter küçük kıza kampa ulaşması için yardım etmemiş, oradan uzaklaşmıştır. Bu yüzden yoğun eleştirilere maruz kalan Carter profesyonel fotoğrafçı olduğunu, yardım görevlisi olmadığını söyleyerek kendisini savundu. O dönemde, gazeteciler ve fotoğrafçılar, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hasta insanlara dokunmamaları konusunda sıkı biçimde uyarılıyorlardı.

Kevin Carter:

Yardım görevlisi değilim sadece fotoğrafçıyım üstelik bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hiç kimseye dokunmamamız konusunda uyarılmıştık
açıklamasını yaptı.

Bu fotoğraf, yardım örgütlerine büyük miktarda maddi kaynak sağladı. Bu olaydan sonra ağır depresyona giren Kevin Carter egzoz gazını verdiği kamyonetinin içinde Walkman ile müzik dinleyerek intihar etti.

Kevin Carter’in kız arkadaşı Kathy Davidson’dan Megan Carter adında bir kızı vardı.

Kevin Carter, 27 Temmuz 1994 tarihinde Güney Afrika’da Johannesburg’un bir bir banliyösü Parkmore, Sandton’da 34 yaşında intihar ederek ölmüştür. Park ettiği kamyonetinin içine egzoz basarak intihar etti. Yanında çevresine yazılmış çok sayıda mektup bulundu.

Kaynak:Biyografi.info

Kevin Carter için yapılan aramalar

Kevin Carter, Kevin Carter biyografi, Kevin Carter hayatı, Kevin Carter özgeçmişi, Kevin Carter hakkında, Kevin Carter doğum yeri, Kevin Carter fotoğraf, Kevin Carter video, Kevin Carter resim, Kevin Carter kimdir?, Kevin Carter kaç yaşında?, Kevin Carter nereli, Kevin Carter memleketi