FB TW PIN NWS
BioRank 7224

Kenzo Takada

Doğum tarihi : 27.Şubat.1939 Ölüm tarihi : 04.Ekim.2020
Kenzo Takada kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Kenzo Takada doğum yeri : Himeji, Hyōgo, Japonya
Ölüm yeri : Neuilly-sur-Seine, Fransa

Kenzo Takada Biyografisi

Renkli ve çiçekli tasarımlarıyla bilinen moda tasarımcısı Kenzo Takada, Paris moda sahnesinde öne çıkmayı başarabilen ilk Japon olmuştu.

Kenzo Takada, 27 Şubat 1939 tarihinde Japonya'nın Himeji, Hyogo kentinde Kenji ve Shizu Takada çiftinin 7 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Kenzo Takada’nın modaya olan ilgisi, özellikle kız kardeşlerinin dergilerini okuyarak erken yaşlarda gelişti.

Kenzo Takada, ailesinin de isteğiyle edebiyat okumak için Kobe Üniversitesi’ne girse de okulun birinci yılında babası ölünce kısa sürede okuldan ayrıldı. Modaya ilgi duyan Kenzo Takada, 1958 yılında Tokyo'daki Bunka Moda Koleji'nin ilk erkek öğrencisi olarak eğitim gördü. Kenzo Takada, özellikle tasarımcı Yves Saint Laurent'ten ilham aldı. Mezuniyetinin ardından kısa bir dönem Japonya’da "Sanai" moda mağazası için çalışsa da 1964 Yaz Olimpiyat Oyunları hazırlık sürecinde Tokyo’daki evi istimlâk edilince, verilen istimlâk parası ile 1965 yılında Fransa'nın başkenti Paris'e giden Kenzo Takada, bir süre burada serbest tasarımcı olarak çalıştı. Moda evlerine 25 frank karşılığında tasarım eskizlerini sattı. O bölgede bir moda evi açmaya niyetli olan Kenzo Takada, bu süre zarfında Pisanti adında bir tekstil firmasında stilist olarak çalıştı.

Kenzo Takada, 1970 yılında Fransa'nın başşehri Paris’de parfüm, cilt bakım ürünleri ve giyim üzerine üretim yapan Kenzo Moda Evi'ni kurdu. İlk defilesini de yine burada 200 dolarlık bütçe ile yaptı. İri çiçek desenleri ve deneysel bol kesim tasarımlarından oluşan ilk koleksiyonunu, parası yetmediği için Paris'in Montmartre bölgesindeki bir manifaturacıdan ucuza bulup bol miktarda aldığı aldığı sezon sonu kumaşları kullanarak yaptı. Bu süreçte ağırlıklı olarak kadınlar için tasarımlar hazırlayan Kenzo Takada, 1983 yılında ise erkekler için bir koleksiyon tasarladı. 5 yıl sonra ise ilk parfümünü piyasaya sürdü.

1970 yılında kurduğu Kenzo markası zamanla dünyanın en büyük moda markalarından biri haline geldi ve 1993 yılında Kenzo'yu lüks moda şirketi LVMH Group'a (LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy))İn de sahibi olan Bernard Arnault’a satan Kenzo Takada, 1999 yılında ise emekli oldu. Modanın üretken isimlerinden biri olan Kenzo Takada, kıyafetten ayakkabıya, parfümden çantaya kadar 8 bin farklı tasarıma imzasını attı.

Fransız oyuncu Catherine Deneuve ve Mick Jagger'ın ilk eşi Bianca Jagger'ı da giydiren Kenzo, devasa statlarda rock müzik eşliğinde sunduğu ve üç saati aşan defileleriyle de ünlüydü.

Kenzo Takada, 1987'de başlayan ve 1993'te tamamlanan 14.000 metrekarelik Japon tarzı evinin tasarımına erkek arkadaşı mimar Xavier de Castella yardımcı oldu. Paris'te yaşadığı eve otantik bir çay evi ve sazan balıklarının yüzdüğü bir gölet inşa ettirmişti.

Kenzo Takada, Asya Couture Federasyonu'nun onursal başkanıydı.

Kenzo Takada, birlikte yaşadığı erkek arkadaşı Xavier de Castella 1990 yılında aids’den öldü.

Kenzo Takada, 4 Ekim 2020 tarihinde Neuilly-sur-Seine, Fransa’da koronavirüs nedeni ile 81 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
2017 - 55. (Japon Moda Editörleri Kulübü) Fashion Editors 'Club of Japan Awards'da Yaşam Boyu Başarı Ödülü ile onurlandırıldı.
2016 - Fransız hükümetinden Legion d’Honneur ödülünü aldı.
1984 - Fransa: Ordre des Arts et des Lettres
1999 - Japonya: Mor Kurdeleli Onur Madalyası

Filmleri :
Yönetmen :
1981 - Yume, yume no ato (Sinema filmi)

Senaryo :
1981 - Yume, yume no ato (Sinema filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Kenzo Takada için yapılan aramalar

Kenzo Takada, Kenzo Takada biyografi, Kenzo Takada hayatı, Kenzo Takada özgeçmişi, Kenzo Takada hakkında, Kenzo Takada doğum yeri, Kenzo Takada fotoğraf, Kenzo Takada video, Kenzo Takada resim, Kenzo Takada kimdir?, Kenzo Takada kaç yaşında?, Kenzo Takada nereli, Kenzo Takada memleketi