FB TW PIN NWS
BioRank 4107

Bernard Arnault

Doğum tarihi : 05.Mart.1949
Bernard Arnault kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Bernard Arnault doğum yeri : Roubaix, Fransa

Bernard Arnault Biyografisi

Dünyaca ünlü bir vergi rekortmeni ve başarılı bir işadamıdır. LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), Christian Dior SA. Arnault şirketlerin başkanı ve CEO görevlerini üstlenmektedir.

Bernard Arnault, 5 Mart 1949 tarihinde Roubaix, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Bernard Jean Étienne Arnault’dur. Babası iş adamı Jean Leon Arnault’dur. Maxence Van Der Meersch Lisesi’ni bitirdikten sonra dünyaca ünlü École Polytechnique adlı üniversitede mühendislik okudu ve 1971’de mezun oldu. Mühendislik öğrenimi gören Arnault, babasının inşaat şirketini ve orta karar bir serveti yönetmesi beklenirken, o bambaşka bir kulvara doğru yürüdü.

Üniversiteden mezuniyetinin hemen ardından 1971 yılında babasının Ferret-Savinel adındaki inşaat şirketine girdi. Burada mühendis olarak çalışırken bir yandan da şirketi büyütmenin planlarını yapıyordu. Uzun uğraşlar sonunda babasını 1976 yılında ikna ederek şirketin odak noktasını değiştirmeyi başardı, şirket hızla gelişen bir sektör olan emlak alanına yöneldi.

Bu amaçla şirketin inşaat sektöründeki tüm mal varlıklarını satarak, bu satıştan elde edilen 40 milyon Fransız frangı ile o zaman hızla gelişen bir sektör olan emlak alanına yatırım yapan Bernard Arnault, daha sonra şirketin ismini de değiştirerek “Ferinel” yaptı, tatil ve konaklama hizmetleri sektörüne yöneldi ve burada da başarılı oldu. 1974 yılında Şirket Geliştirme Departmanı Direktörü pozisyonuna getirilen Bernard Arnault, bundan üç yıl sonra 1977 yılında CEO oldu, 1979 yılında ise babasının yerini alarak şirketin yönetim kurulu başkanı oldu.

1981 yılında Fransa’da François Mitterrand Fransa Cumhurbaşkanı seçilip sosyalistler iktidara gelince işler kendisi için pek de iyi gitmeyen Bernard Arnault, ailesi ile birlikte ABD’ye taşındı. Arnault, Amerika’da da iş hayatına devam ederek Florida eyaletinin Palm Beach şehrinde lüks siteler inşa etti, böylece emlak işinde de ABD’de yerleşmiş oldu. 1983 yılında Fransız siyasetindeki iktidardaki sosyalistler daha muhafazakâr bir ekonomik modele geçiş yapınca Bernard Arnault’da Fransa’ya geri geldi.

O yıllarda Boussac Saint-Frères adlı büyük tekstil firması iflas edince Bernard Arnault bunu fırsat olarak değerlendirip; Lazard Fréres adlı yatırım firmasının idari ortağı Antoine Bernheim ile iş birliği yaparak gerekli finansmanı sağladı ve Christian Dior’un tasarım ofisini ve dikimhanesini de bünyesinde barından Boussac Saint-Frères’ı satın aldı.

Toplamda 80 milyon dolara satın alınan bu satış için Bernard Arnault 15 milyon dolar yatırdı, geri kalan 65 milyon doları ise Antoine Bernheim sağladı. Bernard Arnault Boussac’ı satın aldıktan sonra şirketin varlıklarının çoğunu sattı ancak sosyetenin gözde markası olan Christian Dior’u ve Le Bon Marché alışveriş merkezini elinde tuttu, 1985 yılında ise Christian Dior’un CEO’su oldu.

Bernard Arnault yavaş yavaş birçok farklı şirketi satın aldı ve son derece prestijli bir marka olan Christian Dior’u ve Le Bon Marché alışveriş merkezinin yeni sahibi oldu. 1987 yılında Louis Vuitton ile Moët Hennessy birleşince yeni şirketin adı LVMH oldu. Bernard Arnault bu yeni şirketin hisselerine milyonlarca dolar yatırdı ve LVMH’nin ilk hissedarı oldu. Sonra haliyle yönetim kurulu başkanı seçildi ve derhal çok kapsamlı bir büyüme planını uygulamaya başladı. Bu plan kapsamında LVMH’yi dünyanın en büyük lüks ürün satan şirketlerden biri haline getirdi.

Daha sonra Guerlain (1994), Loewe (1996), Marc Jacobs (1997), Sephora (1997) ve Thomas Pink (1999) gibi birkaç önemli firma daha satın aldı.

Önceleri özel yatırımcı sıfatıyla girdiği şirkette kısa sürede çoğunluk hisselere sahip olarak yönetimi ele geçirmiş ve amiral gemisinin Louis Vuitton olduğu şirketine yavaş yavaş Givenchy, Christian Lacroix, Kenzo, Christian Dior, Loewe, Celine, Fendi gibi köklü modaevlerini ve şirketleri eklemeye başlamış.

LVMH'nin tek faaliyet kolu moda değil (zaten LVMH'nin açılımı da Louis Vuitton- Moet Hennessy). Moet Chandon, Dom Perignon şampanyaları, Hennessy ve Hines konyakları gibi lüks içecekler, Sephora kozmetik zinciri, dünyanın en büyük duty-free zinciri olan DFS Grup, Tag Heuer saatleri ve daha pek çok lüks ürün markası da bu şirketin şemsiyesi altında yer alıyor. Yukarıda sayılan hiçbir markanın kurucusu da o değildir. Onun yeteneği, eline aldığı her markayı dünya çapında bir yıldız, sektörünün en güçlü markası haline getirmek.

Bernard Arnault, Forbes dergisinin Mart 2011 raporuna göre $41 milyar Doları bulan servetiyle en zengin 4. İşadamıdır. 9 Mayıs 2017 tarihli güncel verilere göre Bernard Arnault’un net değeri 54,5 milyar dolardır. 2021 yılında serveti 197.8 Milyar dolardır.

Aralarında Christian Dior, Louis Vuitton, Sephora, Hennessy, Dom Perignon, Fendi, Donna Karan, Givenchy, Zenith, Moet et Chandon, Guerlain ve TAG Heuer gibi markaların olduğu 60'a yakın markanın sahibidir.

1989 yılında LVMH’nin CEO’su ve yönetim kurulu başkanı olan Bernard Arnault, aynı dönemde ünlü Fransız perakende grubu Carrefour’un da azınlık hissedarı oldu.

Kendi ürünlerinin taklitlerini sattığı için eBay şirketini mahkemeye vererek, 2008 yılının haziran ayında 61 milyon dolarlık bir tazminat kazandı.

Bernard Arnault, François Hollande'nın 15 Mayıs 2012 tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra vergi oranlarında artışın gündeme gelmesi üzerine 2012 Ağustosunda Belçika vatandaşlığına başvurdu. Bu haberi izleyen haftalarda Bernard Arnault'nun Belçika'daki daha avantajlı vergi mevzuatından yararlanmak için grup şirketlerine ait 4,1 milyar Avro aktifi bu ülkeye aktardığı duyuruldu.

Kızı Delphine Arnault LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) başkan yardımcısıdır. Kızı Delphine Arnault, 2023 yılı Ocak ayında babası tarafından grubun en büyük ikinci markası Christian Dior'un tepe yöneticiliğine getirildi.

Oğlu Antoine Arnault 2022 yılı Aealık ayında ailenin LVMH'deki hisselerini yöneten şirketin CEO'su oldu.

İkinci evliliğinden olan oğulları; 30 yaşındaki Alexandre Arnault (d.5 Mayıs 1992), Tiffany & Co.'nun idari başkan yardımcısı. 28 yaşındaki Frederic Arnault (d.1995), Tag Heuer saatlerinin başında. 25 yaşındaki Jean Arnault (d.1998) ise Louis Vuitton'un saat biriminin pazarlama ve iş geliştirme direktörü.

Evlilikleri :
1.eşi : 1973 yılında Anne Dewavrin ile evlendi. 1990 yılında boşandı. Antoine Arnault (d.1977) adında bir oğlu ve Delphine Arnault (d.1975) adında bir kızı vardır.
2.eşi : 23 Eylül 1991 tarihinde Piyanist Hélène Mercier (d. 1960) ile evlendi. Alexander Arnault, Frederick Arnault (d.1995) ve Jean Arnault (d.1998) adlarında 3 oğlu oldu.

Bernard Arnault ünlü bir sanat koleksiyoncusu olup Pablo Picasso, Yves Klein, Henry Moore ve Andy Warhol gibi meşhur sanatçıların çeşitli tablolarını satın almıştır.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, Bernard Arnault 2022 yılı sonunda Tesla CEO'su Elon Musk'ı geride bırakarak 'dünyanın en zengin kişisi' unvanını ele geçirdi. Endekse göre Arnault'nun serveti 20 Nisan 2023 itibarıyla 208 milyar dolar.

Kaynak:Biyografi.info

Bernard Arnault için yapılan aramalar

Bernard Arnault, Bernard Arnault biyografi, Bernard Arnault hayatı, Bernard Arnault özgeçmişi, Bernard Arnault hakkında, Bernard Arnault doğum yeri, Bernard Arnault fotoğraf, Bernard Arnault video, Bernard Arnault resim, Bernard Arnault kimdir?, Bernard Arnault kaç yaşında?, Bernard Arnault nereli, Bernard Arnault memleketi