FB TW PIN NWS
BioRank 249

Kenan Işık

Doğum tarihi : 01.Ocak.1948
Kenan Işık kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Kenan Işık doğum yeri : Yeşilyurt, Malatya

Kenan Işık Biyografisi

Tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu ve sunucu
Kenan Işık’ın tam adı Yusuf Kenan Işık’dır. 1947 yılında Malatya Yeşilyurt'ta doğmuştur. Devlet Demiryolları'ndan emekli bir memur çocuğu olan Kenan Işık, aslen Giresun'lu bir ailenin çocuğudur. Babası Mevlit Bey, annesi Fahriye Hanım’dır. İlkokulda müsamerelerden başlayarak hep tiyatro ile ilgili oldu. Orta okul öğrenimi sırasında Malatya Halkevi'nde amatör tiyatro yapmaya başlamış, lise öğrenimini sırasında William Shakespeare'da okurken ise Meydan Sahnesi'ne girmiştir. 17 yaşında profesyonel tiyatrocu olan Işık, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1973 yılında dışarıdan sınavlara girerek Devlet Tiyatrosu sanatçısı oldu ve bu kurumda uzun yıllar oyuncu, yönetmen ve oyun yazarı olarak görev yaptı.

Onlarca oyun yazdı, sahneye koydu. Oyuncu, yazar yönetmen ve seslendirme sanatçısı olarak 30'un üzerinde ödül aldı.

1996 yılında "İstanbul Şehir Tiyatrolarına Genel Sanat Yönetmeni" olarak atandı Sanatçı devam eden kariyeri süresince çok sayıda tiyatro oyunu yazmıştır. 2000 yılında Devlet Tiyatrolarından emekli olmuştur.

ABD, Almanya, Polonya gibi ülkelerde tiyatro araştırmaları yaptı. "Uluslararası Tiyatro Enstitüsü" (ITI) ve "Türk Oyun Yazarları Derneği"nde yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Çeşitli gazete ve dergilerde "Kültür ve Sanat" üzerine yazdığı yazıların yanı sıra "Yeni Yüzyıl", "Yeni Bin Yıl" ve "Akşam" gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Aynı zamanda çeşitli kitaplarda "Kültür ve Sanat" üzerine bölümler yazdı. Çeşitli ulusal ve uluslararası konferans ve toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak görev aldı. 2002- 2005 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

"Behçet Bey'in Fötr Şapkası", "Bebek Uykusu", "Olmayan Kadın", "Aşk Hastası" oyunlarının yanı sıra "Keloğlan ve Zülfüsarı" adlı bir de çocuk oyunu yazdı.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Huzur", Karen Blixen'in "Ölümsüz Öykü" adlı yapıtlarını ve Turhan Selçuk'un "Abdülcanbaz" adlı çizgi romanını oyunlaştırıp sahneye koydu.

"Bebek Uykusu" ve "Olmayan Kadın" oyunları ile "Kültür Bakanlığı" en iyi oyun yazarı ödülü, "Behçet Bey'in Fötr Şapkası" ile İş Bankası oyun yarışmasını, "Keloğlan ve Zülfüsarı" adlı oyun ile TBMM çocuk oyunları yarışmasından mansiyon, "Olmayan Kadın" ile "Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avrupa Ödülü"nü kazandı. "Huzur" ise "Türk Yazarla Birliği"nin en iyi uyarlama ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu en iyi oyun ödülünü aldı.

Kenan Işık, 1974 yılında Köşe yazarlığı sırasıyla Resmî Gazete (1973-1995), Yeni Yüzyıl (1995-1998), tekrar Resmî Gazete (1998-2000), Yeni Binyıl (2000) ve Akşam (2000-2002) gazetelerinde çalıştı. Televizyon ekranlarında başrollerini Gülben Ergen ve Haldun Dormen ile paylaştığı "Dadı" adlı dizide rol aldı.

4 Nisan 2005 tarihinde Star Tv’ye geçerek 12 Haziran 2005 tarihine kadar Star Haber'i sundu. 20 Ağustos 2005 tarihinde Star Haber'i bıraktı ve tekrar oyuncu oldu.

Eski adıyla Kim Beş Yüz Milyar İster? olan Kim Beş Yüz Bin İster? “En son şekli ile de kim milyoner olmak ister?” adlı yarışma programının sunucusu olarak daha geniş kitle tarafından tanındı.

Oyun yazarlığının yanı sıra yönetmen olarak da pek çok ödüle layık görülerek, iki kez "Kültür Bakanlığı" en iyi yönetmen, "Ulvi Uraz" en iyi yönetmen, iki kez "İsmet Küntay" en iyi yönetmen, "Oyun Yazarları Derneği" en iyi yönetmen, "Makedonya Festivali"nde jüri özel ödülünü, Nazım Hikmet'in "İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu" oyunu ile "Türkiye Eleştrimenler Birliği" ödülünü, "Avni Dilligil" en iyi yönetmen ve yine Aziz Nesin'in "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" oyunu ile "Avni Dilligil" en başarılı prodüksiyon ödüllerini kazandı.

2 Kasım 2009 de GYTE (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü )Türkçe Topluluğu, “Türkçeyi Güzel ve Etkili Kullanma Ödülü” ile ödüllendirdi.

"Araf Yazıları", "Geçti Gitti Kirpiklerimin Arasından", "Uyarlama Oyunları" ve "Tiyatro Oyunları" adlı kitapları ve şiir kaseti var.

2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığında Müşavir olarak görev aldı. 2008 yılında bu görevinden kendi isteği ile ayrıldı. Hala İstanbul Büyükşehir Belediyesinde Sanat Danışmanığı ve ATV'de İcra Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Kenan Işık, 1981 yılında diş hekimi Beril Işık'la ikinci evliliğini yaptı. Ahmet (d.1982) ve Mehmet (d.1996) adlarında iki çocuğu var.

21 Mart 2014 günü spor sonrasında girdiği saunadan sonra fenalaşarak dengesini kaybedince düşüp, kafasını yere vurduğu için beyin kanaması geçiren Kenan Işık, hemen ameliyata alındı. Koma hali devam ediyor.

2014 Ağustos ayında tedavisine devam etmek için eşi Beril Işık tarafından Almanya'ya götürülen Kenan Işık, tedaviye olumlu cevap verip; bakışlarıyla etrafındakini takip edebiliyor ve artık gözleriyle iletişim kurabiliyor. Kimi zaman da ayakta durabiliyor, vücudunu artık tamamen kendisi tutabiliyor, dik durabiliyor. Daha önce bunların hiçbirini yapamıyordu.

2016 yılı 53'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali açılış töreninde Mehmet Aslantuğ tarafından Yıldırım Önal Anı Ödülü; Kenan Işık adına oğlu Mehmet Işık'a verildi.

Filmleri:
1990 - Hanımın Çiftliği (Bulut Aras'ı seslendirmiştir)
1991 - Sızı
1993 - Süper Baba
1997 - Sıcak Saatler
2002 - Yeşil Işık
2001-2002 - Dadı (Dizi)
2007 - Fikrimin İnce Gülü (Dizi)
2009 - Dünya Bir Oyun Sahnesi
2010 - 2011 - Kelimenin Gücü

Yönettiği Bazı Tiyatro Oyunları:
2012 - Aşk Hastası : Kenan Işık - Ankara Devlet Tiyatrosu
2006 - Ölümsüz Öykü : Karen Blixen Kenan Işık - İstanbul Şehir Tiyatrosu
2000 - İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu? : Nazım Hikmet - Bakırköy Belediye Tiyatrosu
1999 - Aşk Hastası : Şeyh Galib - İstanbul Şehir Tiyatrosu
1998 - Huzur : Ahmet Hamdi Tanpınar - İstanbul Şehir Tiyatrosu
1995 - Kıyamet Sularında : Civan Canova - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1994 - Olmayan Kadın : Kenan Işık - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1993 - Abdülcambaz : Turhan Selçuk - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1992 - Macbeth : William Shakespeare - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1990 - Ahmetlerim : Necati Cumalı - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1989 - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1992 - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin - Ankara Devlet Tiyatrosu
2008-2013 - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin - İstanbul Şehir Tiyatrosu
1988 - Bebek Uykusu : Kenan Işık - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1991 - Bebek Uykusu : Kenan Işık - Bursa Devlet Tiyatrosu
1987 - Matmazel Helsinka : Georgas Astolas - Ankara Devlet Tiyatrosu
1987 - Afife Jale : Nezihe Araz - Ankara Devlet Tiyatrosu
1991 - Afife Jale : Nezihe Araz - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1986 - Türkmen Düğünü : Ali Yörük - Adana Devlet Tiyatrosu
1985 - Öyle Bir Sevgiki : Loleh Bellon - Ankara Devlet Tiyatrosu
1984 - Toroslardan Öteye : Orhan Asena - Ankara Devlet Tiyatrosu
1983 - Bozkır Güzellemesi : Nezihe Araz - Ankara Devlet Tiyatrosu
1973 - Bir Tavsiye Mektubu : Ephraim Kishon - Bursa Devlet Tiyatrosu
1973 - Strindberg Oyunu : Fredrick Dürrenmatt - Bursa Devlet Tiyatrosu

Yazdığı Senaryolar:
1991 - Yarına Gülümsemek
1991 - Anadolu'nun Kadın Erenleri
1992 - Taşların Sırrı

Oynadığı Tiyatro Oyunları:
1985 - Bir Sabah Gülerek Uyan : Necati Cumalı - İstanbul Devlet Tiyatrosu
1982 - Üç Kız Kardeş : Anton Çehov - Ankara Devlet Tiyatrosu
1980 - Kral Lear : William Shakespeare - Ankara Devlet Tiyatrosu
1980 - O Güzelim Kaymaklı Dondurma Rengi Elbise : Ray Bradbury - Ankara Devlet Tiyatrosu
1975 - Marıus : Marcel Pagnol - Ankara Devlet Tiyatrosu


Kaynak:Biyografi.info

Kenan Işık hakkında haberler

Tüm Kenan Işık haberleri

Kenan Işık kitapları

Tüm Kenan Işık kitapları

Kenan Işık için yapılan aramalar

Kenan Işık, Kenan Işık biyografi, Kenan Işık hayatı, Kenan Işık özgeçmişi, Kenan Işık hakkında, Kenan Işık doğum yeri, Kenan Işık fotoğraf, Kenan Işık video, Kenan Işık resim, Kenan Işık kimdir?, Kenan Işık kaç yaşında?, Kenan Işık nereli, Kenan Işık memleketi