FB TW PIN NWS
BioRank 6484

Ray Bradbury

Doğum tarihi : 22.Ağustos.1920 Ölüm tarihi : 05.Haziran.2012
Ray Bradbury kaç yaşında öldü : 92
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Yazar
Ray Bradbury doğum yeri : Waukegan, Illinois, A.B.D.
Ölüm yeri : Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Ray Bradbury Biyografisi

Defalarca sinemaya ve tiyatroya aktarılmış olan ünlü kara-ütopya romanı Fahrenheit 451 ile ünlü olan Amerika’lı bilimkurgu, fantezi ve korku yazarı. Something Wicked This Way Comes, Fahrenheit 451 gibi romanları ile tanınsa da Bradbury çağımızın en üretken yazarlarından birisidir; 50’nin üzerinde antalojide öyküleri yayınlanmış, 20’den fazla tiyatro oyunu, onlarca çocuk edebiyatı, kurgu-dışı hikaye ve t.v. senaryosu kaleme almış olan yazar, 400’ün üzerinde kısa roman ve kısa öykünün kapağına adını yazmıştır.
Raymond Douglas Bradbury, 22 Ağustos 1920 tarihinde, Waukegan, Illinois, ABD.’de dünyaya geldi. İsveç göçmeni bir anne ve telefon hatları çekerek geçimini sağlayan bir babanın oğlu olan Bradbury, gençlik yıllarının çoğunu Waukegan’da bulunan Carnegie Kütüphanesi’nde geçirdi.

Kütüphaneleri çok seven yazar, her gün saatlerini orada geçirirken, bir yandan da ileriki yıllarda yazacağı romanların temellerini atıyordu. 1934 yılında, henüz 13 yaşındayken, ailesinin Los Angeles’a taşınması nedeniyle Waukegan’dan kopan Bradbury, Los Angeles Lisesi’ne kayıt oldu ve 1938 yılında bu okulu başarıyla bitirdi. Çok iyi bir öğrenci olmasına rağmen üniversiteye kayıt olmayan Bradbury, bunun yerine gazete satmayı tercih etti.

Beni kütüphane yetiştirdi. Kolej ya da üniversite gibi kavramlara inanmıyorum. Kütüphaneleri seviyorum çünkü çoğu öğrenci üniversiteleri karşılayacak maddi olanaklara sahip değil. Liseden mezun olduğumda depresyonun kenarındaydım ve hiç param yoktu; ben de 10 yıl boyunca haftanın 3 günü kütüphaneye giderek kendimi geliştirdim.

Flash Gordon ve Buck Rogers gibi erken dönem bilimkurgu kahramanlarından büyük oranda etkilenen Bradbury, 1938 yılından itibaren yazdığı öyküleri fanzinlere satarak para kazanmaya başlamıştı. Los Angeles Bilimkurgu Cemiyeti’ne katılan yazar, Robert A. Heinlein, Fredric Brown ve Jack Williamson gibi ustalarda orada tanıştı.

1938 yılında Imagination! Adlı fan dergisinde Hollerbochen’s Dilemma adını taşıyan ilk öyküsünü yayınlamayı başaran Bradbury, 1939 yılında ise Futuria Fantasia adını taşına bir dergiyi yayınlamaya başladı. Sadece 4 sayı çıkan ve her biri 100’er kopya olarak hazırlanan Futuria Fantasia kısa ömürlü olduysa da, yazarın önünü açması açısından faydası tartışılmazdı.

Bradbury 1941 yılında Pendulum adlı kısa hikayesini Super Science Stories dergisine 15 dolar karşılığında satmayı başardı; bu yazarın edebi yeteneği sayesinde kazandığı ilk paraydı. İki yıl içerisinde tam zamanlı bir yazarak olarak çalışmaya başlayıp bütün diğer işlerini bırakan Bradbury, 1947 yılında ise kısa hikayelerin toplamından oluşan ilk romanı olan Dark Carnival’ı piyacasa çıkarttı.

400’ün üzerinde kısa hikaye ve novella yazan, 50’nin üzerinde antoloji kitabında öyküleri yayınlanan, 20’den fazla tiyatro oyunu, onlarca çocuk edebiyatı, kurgu-dışı hikaye ve t.v. senaryosu kaleme almış olan Bradbury, çağımızın en üretken yazarlarından birisidir. Hayranları tarafından bir bilimkurgu yazarı olarak tanımlansa da bu tanımlamaya katılmayan Bradbury,bu konuda şu açıklamayı yapmıştır;

Öncelikle, ben bilimkurgu yazmıyorum. Yazdığım tek bilimkurgu kitabı var; o da Fahrenheit 451. Çünkü o kitap gerçeğe dayanılarak yazıldı. Bilimkurgu gerçeğin tasviridir, fantazi ise değildir. Fahrenheit 451 dışında bilimkurgu alanında verdiğim eser yoktur.

1947 yılında Marguerite McClure ile evlenen Bradbury, bu evlilikten 4 kız çocuğu sahibi oldu. Los Angelas’da yaşayan yazar, hikayelerini kaleme almaya devam etti. Onlarca eseri çizgiroman, tv dizisi ve sinema filmi olarak uyarlanmış olan yazarın üzerine bir de belgesel çalışması yapılmıştır; Ray Bradbury; Story of a Writer.

Ray Bradbury, 5 Haziran 2012 tarihinde 92 yaşında Los Angeles, Kaliforniya, ABD'de ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Ray Bradbury kitapları

 • Karahindiba Şarabı Karahindiba Şarabı

  Yarın tarihi : 2015-05-18


  Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI


  Edebiyat » Bilimkurgu-Fantazya
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık

  Yarın tarihi : 2015-05-06


  Yayınevi : ALTIKIRKBEŞ YAYINLARI


  Edebiyat » Deneme (çeviri)
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Sonbahar Ülkesi Sonbahar Ülkesi

  Yarın tarihi : 2015-02-07


  Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI


  Edebiyat » Bilimkurgu-Fantazya
  Orijinal Dil » İngilizce

Tüm Ray Bradbury kitapları

Ray Bradbury için yapılan aramalar

Ray Bradbury, Ray Bradbury biyografi, Ray Bradbury hayatı, Ray Bradbury özgeçmişi, Ray Bradbury hakkında, Ray Bradbury doğum yeri, Ray Bradbury fotoğraf, Ray Bradbury video, Ray Bradbury resim, Ray Bradbury kimdir?, Ray Bradbury kaç yaşında?, Ray Bradbury nereli, Ray Bradbury memleketi