FB TW PIN NWS
BioRank 5769

Astrid Lindgren

Doğum tarihi : 14.Kasım.1907 Ölüm tarihi : 18.Ocak.2002
Astrid Lindgren kaç yaşında öldü : 95
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Yazar
Astrid Lindgren doğum yeri : Vimmerby, İsveç
Ölüm yeri : Stockholm, İsveç

Astrid Lindgren Biyografisi

Çocuk Kitabı Yazarıdır. En ünlü eseri de Pippi Uzunçorap serisidir.

Astrid Lindgren, 14 Kasım 1907 tarihinde Vimmerby, İsveç’de doğmuştur. Asıl adı Astrid Anna Emilie Ericsson’dır. Bir çiftçinin kızı olan Lingren, 18 yaşında hamile kalınca yaşadığı kasabayı terk ederek İsveç'in başkenti Stockholm'e taşındı.

Başkentte bir büroda iş bulan genç Astrid, sekreterlik yapmak üzere yetiştirildi. Staj süresini başarıyla tamamladıktan sonra sekreterliğe başlayan Astrid, ilk çocuğunun da babası olan Sture Lingren ile 1931 yılında evlendi ve evlendikten hemen sonra da ikinci çocuğuna hamile kaldı.

Yedi yaşındaki kızı Karin hastalanıp uzun süre yatınca, onu avutmak ve meşgul etmek için masal anlatmaya başladı. Kızı iyileşti ama aylar sonra yine masal dinlemek istedi. Bunun üzerine annesi Astrid Lindgren anlattıklarını yazmaya başladı. Daha ilk yazdığı kitap bütün çocukların başucu kitabı oldu. Kitabın adı: Pippi Uzunçorap'tır.

Kızına kendi fantazi dünyasından anlatmıştı. Yazar olmak, çocuk kitapları yazmak gibi bir amacı yoktu. Kızı bu masalı çok sevince, çocuk dili ve çocuk gözüyle anlattığına inandı. Ancak bu başucu kitabını İsveç'in en tanınmış yayınevi "geleneklere ters düşüyor" diye yayınlamayı reddetti. "Pippi Uzunçorap"ı 1946 yılında basan yayınevi Raben & Sjögren Lindgren'in kitabı sayesinde iflastan kurtuldu.

Bu ilk kitabın Stockholm'da başlayan yolculuğu dünyadaki bütün kıtalara uzandı. Türkiye de aralarında olmak üzere 100'den fazla ülkede milyonlarca çocuk Pippi'nin, Ronja'nın, Emil'in, Karlsson'un maceralarını okudu, onları sevdi. Üç kitap halinde yayınladığı ve bir dedektifin çeşitli zamanlarda çözmek zorunda kaldığı olayları anlatan "Baş Dedektif Blomkvist" adlı eserinin ardından gelen "Bullerbynli Çocuklar" yazarın ününe ün kattı.

Pippi'nin maceralarını kaleme almayı sürdüren yazar "Parmak Çocuk Nils Karlsson" adlı yapıtıyla çocukların düş dünyasında önemli bir yer edinmeyi başardı ve 1950'den sonra Kati ile Rasmus adlı kahramanları yarattı.

Lindgren 55 yaşına geldiğinde çocuklar için yeni kahramanlara ihtiyaç duydu. İyilik yapmaya çalışırken küçük felaketlere yol açan bu nedenle de adı afacan olarak anılan "Emil" tiplemesi böylece ortaya çıkmış oldu. Emil, yazar yayınevinden emekli olup ayrılıncaya ve yeni bir tiplemeye yönelinceye kadar çocuk kitaplarının başlıca kahramanı olmayı sürdürdü. 1973'te iyilikle kötülük arasındaki savaşı anlattığı "Aslan Yürekli Kardeşler" yayınlandı. Eski yapıtlarında genellikle tasasız olan kahramanları bu kez iyiliğin başarıya ulaşması için birçok aksiliği göğüslemek zorunda kalmıştı.

1978'de Alman Kitapçıları'nın Barış Ödülü'ne değer bulduğu Astrid Lindgren, İsveç vergi sistemini kıyasıya eleştirdiği halde İsveç metropolünde kaldı ancak bu durum o zamana kadar destek verdiği Sosyal Demokrat'lardan kopmasına neden oldu. 73 yaşına geldiğinde bir kez daha ilk göz ağrısı Pippi Uzunçorap serüveni yazarak kariyerinin doruğuna ulaşan Lindgren'in en büyük eseri ise ilk kez inandığı değerleri itiraf ettiği "Haydutun Kızı Ronja" oldu. Bu eserinde iki çocuğun sevgisiyle, birbirine düşman oldukları halde yıllar sonra bir araya gelen haydut çetelerini anlatır.

İlerlemiş yaşına rağmen yorulmak nedir bilmeden üretmeye devam eden yazar, 1980'li yılların ortalarında bir kez daha Emil'i anlatan hikâyeler yazarken bir yandan da "Assar Bubbla"yı kaleme aldı. Yazarlık faaliyetlerini yanı sıra sosyal etkinliklere de katılan, ülkesindeki hayvanları korumaya yönelik çalışmaları takip eden Astrid Lindgren, 86 yaşına geldiğinde, yaşamı boyunca devam ettirdiği hümanist çalışmalarından ötürü Alternatif Şeref Nobel Ödülü'nün sahibi oldu.

Astrid Lindgren, 1931 yılında Sture Lindgren ile evlendi. Eşi 15 Haziran 1952 tarihinde vefat etti.

18 Ocak 2002 yılında ölünceye kadar 88 kitap yazdı. Kitapları 95 dilde yayınlandı. Milyonlarca çocuk kitaplarını okumuştur. O anne olarak başlamış, ama dünya çocuklarının masal anlatan Nine'si olmuştur.

Astrid Lindgren, 18 Ocak 2002 tarihinde Stockholm, İsveç’de 95 yaşında ölmüştür.

Ödülleri :
1958 – Hans Christian Andersen Ödülü
1994 - Right Livelihood (Doğru Yaşam Ödülleri) Ödülü

Kitapları :
Haydutun Kızı Ronja
Şamatalı Köy'ün Çocukları
Pippi Uzunçorap Serisi
Mio Benim Mio'm
Güneş Ülkesi
Avare Rasmus
Aslan Yürekli Kardeşler


Kaynak:Biyografi.info

Astrid Lindgren kitapları

Tüm Astrid Lindgren kitapları

Astrid Lindgren için yapılan aramalar

Astrid Lindgren, Astrid Lindgren biyografi, Astrid Lindgren hayatı, Astrid Lindgren özgeçmişi, Astrid Lindgren hakkında, Astrid Lindgren doğum yeri, Astrid Lindgren fotoğraf, Astrid Lindgren video, Astrid Lindgren resim, Astrid Lindgren kimdir?, Astrid Lindgren kaç yaşında?, Astrid Lindgren nereli, Astrid Lindgren memleketi