FB TW PIN NWS
BioRank 5393

Turhan Selçuk

Doğum tarihi : ??.??.1922 Ölüm tarihi : 11.Eylül.2010
Turhan Selçuk kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Karikatürist
Turhan Selçuk doğum yeri : Milas, Muğla
Ölüm yeri : İstanbul

Turhan Selçuk Biyografisi

Karikatürcüler Derneği’nin kurucularından olan, Akbaba, Aydede, Yön gibi dergilerde ve Milliyet, Cumhuriyet gibi gazetelerde çalışmış olan Türk karikatürist. En bilinen eseri Abdülcanbaz’dır.
Turhan Selçuk, 1922 yılında, Milas, Muğla’da dünyaya geldi. Henüz ortaokula giderken, Adana’da çıkmakta olan Türk Sözü adlı gazetede ve İstanbul’da yayınlanmakta olan Şut adlı spor dergisinde karikatürleri yayınlandı.

Turhan Selçuk, 1943 yılında, dönemim en önemli mizah dergilerinden birisi olan Akbaba’da çalışmaya başladı. Akbaba’yı Tasvir ve Aydede takip etti. Halit Karay’ın çıkarttığı Aydede’de, başçizer olarak çalıştıktan sonra, kardeşi İlhan Selçuk ile beraber 1952 yılında 41 Buçuk ve 1956 yıllında Dolmuş adlı mizah dergilerini çıkarttı.

Çeşitli mizah dergilerinin yanı sıra, sırasıyla Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde karikatürleri düzenli olarak yayınlanan Selçuk, 1957 yılında, Milliyet gazetesinde çalışırken çizmeye başladığı Abdülcanbaz karakteri ile popülerliğini arttırdı. İlk olarak Aziz Nesin tarafından senaryoları yazılan ve bir süre de Rıfat Ilgaz’ın senaryolarından uyarlanan Abdülcanbaz, serinin başlamasından kısa süre sonra Turhan Selçuk’un senaryo yazımını da üzerine almasıyla tek kişi tarafından yazılan ve çizilen bir seri haline geldi. 1957-1987 yılları arasında aralıksız yayınlanan Abdülcanbaz, 1987 yılında yayın hayatına kısa bir ara vermiş olsa da, 1994 yılında tekrar yayınlanmaya başlandı.

1960’larda İtalyan mizah dergisi II Travaso’nun kadrosuna girdi. 1961’de haftalık politika dergisi Yön’de çizmeye başladı; 1962’de Turhan 62, 1964’te ise Hiyeroglif, 1969’da Hal ve Gidiş’i yayımladı. Aynı yıl ikinci kez Yeni İstanbul’a döndü, daha sonra Akşam’a geçti, 1972’de ise Cumhuriyet gazetesinde haftalık panaromik politik karikatürler çizmeye başladı. 1979’da aniklopedik albümü Söz Çizginin’i yayımladıktan sonra 1980’de Milliyet’e döndü.

Turhan Selçuk, 1970 yılında “Karikatürcüler Derneği”ni Ferit Öngören ve Semih Balcıoğlu ile birlikte kurdu.

Abdülcanbaz karakteri 1991 yılında PTT tarafından posta pulu olarak basıldı ve tiyatro, sinema uyarlamaları yapıldı. Ünlü karikatürist, Altın Palmiye (1956) ve Gümüş Hurma (1962), İppocampo (1970), Vercelli (1975), Sedat Semavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü (1984), Cumhurbaşkanlığı Büyük Sanat Ödülü (1997) gibi yurt içinden ve dışından pek çok büyük ödüle layık görüldü.

Evlilikleri :
1.eşi: 1958 yılında yazar Füruzan ile evlendi. Aslı Selçuk adında bir kızı oldu. Daha sonra boşandı.
2.eşi: Ruhan Selçuk ile evlendi. kendisinin ölümüne kadar evli kaldı.

Turhan Selçuk, 11 Mart 2010 perşembe günü, karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat olmasından bir gün sonra, yoğun bakımda bulunduğu Acıbadem Maslak Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

Vasiyeti üzerine Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde toprağa verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Turhan Selçuk kitapları

Tüm Turhan Selçuk kitapları

Turhan Selçuk için yapılan aramalar

Turhan Selçuk, Turhan Selçuk biyografi, Turhan Selçuk hayatı, Turhan Selçuk özgeçmişi, Turhan Selçuk hakkında, Turhan Selçuk doğum yeri, Turhan Selçuk fotoğraf, Turhan Selçuk video, Turhan Selçuk resim, Turhan Selçuk kimdir?, Turhan Selçuk kaç yaşında?, Turhan Selçuk nereli, Turhan Selçuk memleketi