FB TW PIN NWS
BioRank 3698

İsmet Küntay

Doğum tarihi : ??.??.1923 Ölüm tarihi : 25.Temmuz.1974
İsmet Küntay kaç yaşında öldü : 51
Kilo & Boy :
Burcu :
İsmet Küntay doğum yeri : Artvin
Ölüm yeri : Ankara

İsmet Küntay Biyografisi

İsmet Küntay, 1923 yılında Artvin’in Sirya bucağına bağlı Oruçlu köyünde doğmuştur. Babası Ömer Kâmil beydir. Annesi Rus asıllı (Olâ) Aliye hanımdır. İlkokulu Ankara’da Gazi ilkokulu ve Mimar Kemal İlkokulunda, orta öğrenimimi Cebeci Ortaokulunda ve Bursa Erkek Lisesinin orta kısmında okudu. Lise tahsilinin bir kısmını Bursa Erkek Lisesinde, bir kısmını da özel Feyziati Lisesinde okudu. Doğan Küntay ve Uğur adında iki kardeşi vardır.
Üniversiteye gidemedi, Sümerbank İstanbul Beyoğlu Şubesine veznedar olarak işe girdi. Bankada tanıştığı Nadide Kavroğlu ile 2 Temmuz 1959 tarihinde evlendi. Çocuğu olmadı. 1967 yılında Sümerbank’tan malülen emekliye ayrıldı.

Emekli olduktan sonra bir ara yakın aile dostu Suphi Baykam’ın zorlaması ile HASTAŞ Genel Müdürlüğü, Genel Sekreterliği ve Halk Ticaret T.A.Ş. Genel Müdürlüğünde bulundu. Bir yıl sonra istifa ederek ayrıldı.

Sanat dalında ilk çalışmaları mizah dalında oldu, Amcabey ve Zübük’te hikayeler yazdı. İlk yazısının bedelini ZÜBÜK’ten Aziz Nesin’den aldı. İlk oyun denemesi olan “Pompa” isimli skeç, Devekuşu Kabare tiyatrosunda 1968 yılında oynadı. Önce mizahî hikâyeler yazdı. Sonra oyun yazarlığına yöneldi.

Bir dönem Ferhan Şensoy'la birlikte çalışmasının ardından, uzun süre Ankara Sanat Tiyatrosu'nda çalışmış, dekor taşımış, sahne düzenlemesi yapıp perde çekmiştir. İsmet Küntay, Tiyatro için;

"Özel bir tiyatro öğrenimim yok. Okullarda en yüksek dağın kaç metre olduğunu, bankada iki artı: ikinin dört ettiğini öğrettiler, gerisini Ahmed’ten, Memed’ten öğrendim.", yapıtları hakkında da "Ben, 403. Kilometreye kadar getirdim, benden sonrakiler de daha ileri kilometrelere götüreceklerdir.” şeklinde açıklama yapmıştır.

İsmet Küntay, 25 Temmuz 1974 tarihinde Ankara’da 51 yaşında ölmüştür. Mezarı İstanbul’dadır.

İsmet Küntay’ın ölümünden sonra eşi Nadide Küntay; eşinin “Ben, 403. Kilometreye kadar getirdim, benden sonrakiler de daha ileri kilometrelere götüreceklerdir.” dediğini belirterek, tiyatromuzu ileri götüren yazarlara her yıl verilmek üzere “İsmet Küntay Ödülü” nü kurdu. Oyunlarından Bazıları :
1968 - Pompa
1970 - Tozlu Çizmeler
1971 - Osman Kongo’da
1972 - Evler Evler
1973 - 403. Kilometre


Kaynak:Biyografi.info

İsmet Küntay kitapları

Tüm İsmet Küntay kitapları

İsmet Küntay için yapılan aramalar

İsmet Küntay, İsmet Küntay biyografi, İsmet Küntay hayatı, İsmet Küntay özgeçmişi, İsmet Küntay hakkında, İsmet Küntay doğum yeri, İsmet Küntay fotoğraf, İsmet Küntay video, İsmet Küntay resim, İsmet Küntay kimdir?, İsmet Küntay kaç yaşında?, İsmet Küntay nereli, İsmet Küntay memleketi