FB TW PIN NWS
BioRank 7071

Kemal Unakıtan

Doğum tarihi : 14.Şubat.1946 Ölüm tarihi : 12.Ekim.2016
Kemal Unakıtan kaç yaşında öldü : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Politikacı, Bakan
Kemal Unakıtan doğum yeri : Edirne
Ölüm yeri : İstanbul

Kemal Unakıtan Biyografisi

Kemal Unakıtan, 14 Şubat 1946 tarihinde Edirne'nin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Hidayet'tir. İlk, orta ve lise tahsilini Edirne'de tamamladı.
Gazi Üniversitesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni 1968 yılında bitirdi. Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı olarak çalıştı.

BİRKO Ticaret ve Sanayi AŞ'de Genel Müdür Yardımcısı ve Mali Koordinatör, Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları'nda (SEKA) Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Bahariye Mensucat'ta Genel Müdür, Albaraka Türk'te Yönetim Kurulu Üyesi, BEM Dış Ticaret Şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Family Finans'ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan'ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 yılında TBMM'ye girdikten sonra yine Erdoğan'ın insiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı'na getirildi. Erdoğan'ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu.

22. Dönem İstanbul Milletvekili. 58, 59 ve 60. Hükümetlerinde Maliye Bakanlığı görevinde bulundu. 22 Temmuz 2007'de AkParti'den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak görev aldı ancak 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek'e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.

Farklı tavır ve uygulamalarıyla sürekli olarak 'ilgi ve tepki' nedeni oldu ve gazetelere manşet oldu. Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç ayrı gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

İngilizce bilen Kemal Unakıtan, Aysen hanım ile evlidir ve Abdullah Unakıtan, Zeynep ve Fatma adında 3 çocuk babasıdır.

Kemal Unakıtan'ın 2005 yılında besin zehirlenmesi yaşayıp vücudunun susuz kalması sonucu böbrekleri iflas etmişti. Unakıtan, kök hücre operasyonundan istediği sonucu alamamış, 30 yıllık arkadaşı ve dünürü Ali Rıza Üstün'ün kendisine bir böbreğini vermesi üzerine yeni bir operasyon daha geçirmişti. Kemal Unakıtan, son yıllarda kalbi ve böbreğiyle ilgili sağlık sorunları yaşadı. 2009 yılında ABD'de by-pass operasyonu geçirdi. Unakıtan, İsrail'in başşehri Tel Aviv'deki bir merkezde kök hücre nakli yaptırdı. 2013 yılında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde böbrek nakli oldu.

Kemal Unakıtan, bir süredir vücudundaki ödemler nedeniyle Acıbadem Maslak Hastanesi'nde tedavi görmekte iken 12 Ekim 2016 tarihinde 70 yaşında öldü.

Kemal Unakıtan’ın Türk siyasi tarihine geçen bazı sözleri şunlar:

 • Babalar gibi satarım. (PETKİM, TÜPRAŞ özelleştirmeleri.)
 • Parayı veren düdüğü çalar. (Özelleştirmeler için.)
 • Sıcak paradan korkmayın. Faizlerin yüksekse, mama dağıtıyorsan, gelecek onlar da gagalayacak. (Spekülatör George Soros’un sıcak paraya önlem sözlerine.)
 • Ne yiyecek bu çocuklar? Soyadını mı değiştirecek babası Maliye Bakanı oldu diye? (Çocuklarının kaç şirket kurduğu eleştirilerine.)
 • İstihdamdaki vergi yükünü hafifleteceğiz, ancak bana vergi konusunda yamuk yapmayın. (İşadamlarına)
 • Galataport Galatamort oldu. (İhalenin iptali üzerine.)
 • Rabbim Cleveland dedi. (Ahsen Unakıtan eşinin ABD’de tedavisine nasıl karar verdiklerini anlatırken.)


 • Kaynak:Biyografi.info

  Kemal Unakıtan hakkında haberler

  • Kemal Unakıtan Vefat Etti 12 Ekim 2016 Kemal Unakıtan Vefat Etti

   Kemal Unakıtan Vefat Etti. Eski Maliye bakanı Kemal Unakıtan, bir süredir vücudundaki ödemler nedeniyle Acıbad...

  Tüm Kemal Unakıtan haberleri

  Kemal Unakıtan için yapılan aramalar

  Kemal Unakıtan, Kemal Unakıtan biyografi, Kemal Unakıtan hayatı, Kemal Unakıtan özgeçmişi, Kemal Unakıtan hakkında, Kemal Unakıtan doğum yeri, Kemal Unakıtan fotoğraf, Kemal Unakıtan video, Kemal Unakıtan resim, Kemal Unakıtan kimdir?, Kemal Unakıtan kaç yaşında?, Kemal Unakıtan nereli, Kemal Unakıtan memleketi