FB TW PIN NWS
BioRank 1717

Kazım Karabekir

Doğum tarihi : 23.Temmuz.1882 Ölüm tarihi : 26.Ocak.1948
Kazım Karabekir kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Siyasetçi, Asker
Kazım Karabekir doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Ankara

Kazım Karabekir Biyografisi

Asker, Milli Mücadele kahramanlarından ve siyaset adamı.
Kazım Karabekir, 23 Temmuz 1882 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlköğrenimini değişik yerlerde tamamladı. Ortaokul ve liseyi Fatih Askeri Rüştiyesi'nde ve Kuleli Askeri Lisesi'nde okudu. Kazım Karabekir, Harp Okulu'nda Mustafa Kemal ATATÜRK ile tanıştı. 1902'de Harp Okulu'nu, 1905'te Harp Akademisi'ni bitirdi. 1909'da İstanbul'da patlak veren 31 Mart vakası'nı bastırmak üzere buraya gönderilen Hareket Ordusu'nda Mustafa Kemal ile birlikte Kazım Karabekir'de vardı.

Birinci Dünya Savaşı başlarında yarbaylığa yükselen Karabekir, savaş yılları boyunca İran sınırında, Halep'te, Doğu Cephesi'nde, Çanakkale'de bulundu. 1917'de atandığı Diyarbakır'daki 2. Kolordu komutanlığından sonra, Erzincan yakınındaki Kafkas Kolordusu'nun başına getirildi ve bu görevi sırasında Ermenileri püskürterek Erzincan ve Erzurum'u geri aldı. Sarıkamış'taki kolordu ile işbirliği yaparak Kars ve Gümrü kalelerinin alınmasında üstün başarı gösterdi. Bunun sonucu olarak da generalliğe yükseltildi.

Kazım Karabekir'in hayatındaki önemli dönüm noktalarından biri Doğu'daki görevine gidişiyle başlar. Asıl başlangıç tarihiyse Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktıktan sonra, kendisiyle temasa geçmesidir. O günden başlayarak Kazım Karabekir'in sınıf arkadaşı Mustafa Kemal ile tam bir işbirliği yapacak ve bu beraberlik Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar sürecektir.

Kazım Karabekir Doğu'da Milli Mücadele'yi sürdürürken Edirne milletvekili olarak birinci Büyük Millet Meclisi üyeleri arasına girdi ve böylelikle siyasi hayata atıldı. 1923 seçimlerinde de İstanbul'dan milletvekili seçildi. Aynı zamanda merkezi Ankara'da olan 1. Ordu'nun komutanlığı görevini aldı. 1.dönem milletvekilliği sırasında pek faal olamayan Karabekir, 1923'ten sonra Parlamento'da sayıları oldukça azalan Mustafa Kemal ATATÜRK'ün muhalifleri arasında yer aldı. Çok geçmeden de Hüseyin Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, İbrahim Refet Bele, Cafer Tayyar Eğilmez Paşalarla birleşerek Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nı kurdu (1924) ve bu partinin genel başkanlığını üzerine aldı. Partinin ömrü uzun olmadı ve 1926'da Mustafa Kemal ATATÜRK'e karşı yapılan suikast girişiminden sonra kapatıldı.

Haziran 1926 tarihinde Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ATATÜRK'e düzenlenen İzmir Suikastı girişimi ile ilgili olarak tutuklandı ve İstiklal Mahkemesi'nde idam ile yargılandıysa da beraat etti.

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün vefatının ardından 26 Ocak 1939 tarihinde İstanbul Milletvekili seçildi. 1943 yılında tekrar milletvekili seçildi ve 5 Ağustos 1946 tarihinde yapılan TBMM başkanlık seçimlerinde Meclis Başkanı seçildi.

Kazım Karabekir, 1924 yılında 42 yaşındayken Aydınlı Cemal Bey'in kızı İclal Hatun (1900-1954) ile evlendi. Bu evlilikten 1927 yılında Hayat (1927-?) ve Emel (1927-1984) adında ikiz ve Timsal (26 Ocak 1941-?) adlarında üç kız çocuk sahibi oldu.

Kazım Karabekir 26 Ocak 1948 tarihinde Ankara'da 66 yaşında kalp krizinden öldü. Törenle Cebeci Askeri Şehitliği'ne defnedilen cenazesi sonraki yıllarda Devlet Mezarlığı'na nakledildi.

Kaynak:Biyografi.info

Kazım Karabekir kitapları

Tüm Kazım Karabekir kitapları

Kazım Karabekir için yapılan aramalar

Kazım Karabekir, Kazım Karabekir biyografi, Kazım Karabekir hayatı, Kazım Karabekir özgeçmişi, Kazım Karabekir hakkında, Kazım Karabekir doğum yeri, Kazım Karabekir fotoğraf, Kazım Karabekir video, Kazım Karabekir resim, Kazım Karabekir kimdir?, Kazım Karabekir kaç yaşında?, Kazım Karabekir nereli, Kazım Karabekir memleketi