FB TW PIN NWS
BioRank 4984

Ali Fuat Cebesoy

Doğum tarihi : ??.Eylül.1882 Ölüm tarihi : 10.Ocak.1968
Ali Fuat Cebesoy kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Bakan
Ali Fuat Cebesoy doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Ali Fuat Cebesoy Biyografisi

Kurtuluş Savaşı komutanlarından, diplomat ve siyaset adamı.
Ali Fuat Cebesoy, 1882 yılında İstanbul'da doğdu. Babası İsmail Fazıl Paşa'nın gönülsüzlüğüne rağmen, girdiği Harp Okulu'nda Mustafa Kemal ATATÜRK ile aynı sınıfa düşmesi bir bakıma gelecekteki kaderini çizmiş oldu.

Cebesoy'un Beyrut'ta başlayan kıta hizmetleri, 1908'deki Roma Askeri Ateşeliği dışında, çok hareketli geçti. Trablus'ta savaş başlar başlamaz (1911) oraya ilk gidenler arasındaydı. Balkan Savaşı sırasında Karadağ'da, Yanya Kalesinde, Pista ve Pisani muharebelerinde, 1. Dünya Savaşı'nın başında tümen komutanı olarak katıldığı Kanal Hareketinde, büyük başarılar gösterdi. İstanbul Hükümeti'nin İçişleri Bakanı, Mustafa Kemal'in görevsizliğini bir genelgeyle açıklayınca Ali Fuat Paşa'da kendi bölgesindeki valilere ve mutasarrıflara kendisinden gelecek emirlere göre hareket edilmesini bildirdi (1919). Ayrıca, her tarafta Müdafaa-i Hukuk ve Reddi İlhak Cemiyetlerinin kurulacağını ilgililere hatırlattı. Bu çabaları takdirle karşılandığı için, Sivas Kongresi sonrasında Cebesoy, Umum Kuvayı Milliye komutanı olarak görevlendirildi.

Kendisini çekemeyenlerce Çerkes Ethem taraftarlığıyla suçlandı. Doğru olmadığı sonradan belgelerle ortaya konan bu suçlama üzerine, ayaklanmaların bastırılmasından sonra, Ankara'ya çağrılarak Moskova Büyükelçiliğine atandı. Mustafa Kemal ATATÜRK'ün talimatını yerine getirmekle yükümlü olduğu bu zor görevi başarıyla yürüttü ve 10 Mayıs 1921'de Ankara'ya dönerek Mecliste siyasi çalışmalarına başladı. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti başkanlığını yaptı. 1925'te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nın kurucuları arasında yer aldı. Ertesi yıl (1926) İzmir Suikasti dolayısıyla Ali Fuat Paşa da tutuklandı, yargılandı ve beraat etti.

Cebesoy'un ikinci dönem siyasi hayatı İsmet İnönü'nün Cumhurbaşkanlığı yıllarında başladı. Milletvekili olarak tekrar Meclise girdikten sonra Bayındırlık Bakanlığı (1939-1943) ve bir ara TBMM Başkanlığı da (1947-1950) yaptı. 1968 yılında öldü.

Yazdığı Kitaplar :
Birüssebi - Gazze Meydan Muharebesi ve 20. Kolordu (1938)
Milli Mücadele Hatıratı (1953)
Moskova Hatıraları (1955)
Siyasi Hatıralar (I. cilt: 1957, II. cilt: 1960)
Mektep Arkadaşım Atatürk (1967)
Mustafa Kemal - Milli Lider


Kaynak:Biyografi.info

Ali Fuat Cebesoy kitapları

Tüm Ali Fuat Cebesoy kitapları

Ali Fuat Cebesoy için yapılan aramalar

Ali Fuat Cebesoy, Ali Fuat Cebesoy biyografi, Ali Fuat Cebesoy hayatı, Ali Fuat Cebesoy özgeçmişi, Ali Fuat Cebesoy hakkında, Ali Fuat Cebesoy doğum yeri, Ali Fuat Cebesoy fotoğraf, Ali Fuat Cebesoy video, Ali Fuat Cebesoy resim, Ali Fuat Cebesoy kimdir?, Ali Fuat Cebesoy kaç yaşında?, Ali Fuat Cebesoy nereli, Ali Fuat Cebesoy memleketi