FB TW PIN NWS
BioRank 4442

Hüseyin Rauf Orbay

Doğum tarihi : 27.Temmuz.1881 Ölüm tarihi : 16.Temmuz.1964
Hüseyin Rauf Orbay kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Hüseyin Rauf Orbay doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Hüseyin Rauf Orbay Biyografisi

Başbakanlık görevinde bulunmuş olan ve Kurtuluş Savaşı'nda görev almış olan başarılı asker, siyasetçi.
Hüseyin Rauf Orbay 27 Temmuz 1881 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Babası, Abhaz kökenli Mehmet Muzaffer Paşa; annesi Rüveyde Hanım'dır. Babasının görevi nedeniyle orta öğrenimini Trablus Askeri Rüştiyesi'nde yaptıktan sonra İstanbul'a döndü. Heybeliada Bahriye Okulu'nu 1899'da bitirip deniz kuvvetlerine teğmen olarak katıldı. 1901'de üsteğmenliğe, 1904'te yüzbaşı rütbesine yükseldi. 1904'te Mesudiye zırhlısına atandı.

1905-1911 arasında gemi satın alma, gemi inşa tezgahlarını inceleme gibi görevlerle Amerika, İngiltere, Almanya'da bulundu. 1907 yılında kıdemli yüzbaşı oldu.

13 Kasım 1907 tarihinde 31 Mart Ayaklanması sebebiyle İstanbul’a gelen Hareket Ordusu'nun faaliyetlerine katıldı. Bu harekât sırasında Mustafa Kemal ATATÜRK ve İsmet İnönü ile tanıştı

25 Mayıs 1909 tarihinde Hamidiye Gemisi komutanlığına atandı. 1911 Türk-İtalyan Savaşı’nda Trablusgarp'a ikmal sevkiyatında görev aldı. Rauf Orbay komutasındaki Hamidiye Gemisi I. Balkan Savaşı sırasında abluka altındaki Çanakkale boğazından çıkmayı başararak Akdeniz'e açıldı. Harekat boyunca Hamidiye Sırbistan’da askeri tesisleri bombaladı; düşman savaş ve ticaret gemilerini batırdı, Çanakkale ağzındaki Yunan baskısını azalttı.

Milli Mücadele'ye katılmak üzere Anadolu'ya geçtiğinde imparatorluğun hemen her yanına ün salmış milli kahramanlardan biriydi. Bahriye Mektebi'ni bitirmiş, Balkan Savaşı sırasındaki deniz savaşlarında büyük başarılar göstermiş ve bu nedenle "Hamidiye Kahramanı" ünvanını kazanmıştı.

İzzet Paşa kabinesinde Bahriye nazırlığı yaptı, bütün bu parlak başarıların sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş belgesi olan Mondros Mütarekesini imzalamak zorunda kaldı. Malta sürgününden dönen Rauf Orbay 1921'de Ankara'ya gittiğinde kendisine Nafia vekilliği verildi. Bakanlıktan ayrıldığı yıl Meclis ikinci başkanlığına seçildi, 1922-1923 arasında bir kaç ay Başbakanlık yaptı. 1924'te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kurulduğunda Rauf Orbay, daha önce İkinci Grupta başlattığı muhalefetini bu toplulukta sürdürmeyi daha uygun buldu. 17 Şubat 1942′de Londra Büyükelçiliğine atandı. 3 Nisan 1944′e kadar bu görevi yürüttü, Türkiye’ye döndü; ölümüne kadar devlet görevi ve politikadan uzak kaldı.

Rauf Orbay, 16 Temmuz 1964 tarihinde 83 yaşında İstanbul’da ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Hüseyin Rauf Orbay için yapılan aramalar

Hüseyin Rauf Orbay, Hüseyin Rauf Orbay biyografi, Hüseyin Rauf Orbay hayatı, Hüseyin Rauf Orbay özgeçmişi, Hüseyin Rauf Orbay hakkında, Hüseyin Rauf Orbay doğum yeri, Hüseyin Rauf Orbay fotoğraf, Hüseyin Rauf Orbay video, Hüseyin Rauf Orbay resim, Hüseyin Rauf Orbay kimdir?, Hüseyin Rauf Orbay kaç yaşında?, Hüseyin Rauf Orbay nereli, Hüseyin Rauf Orbay memleketi