FB TW PIN NWS
BioRank 5414

Jerome Powell

Doğum tarihi : 04.Şubat.1953
Jerome Powell kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Jerome Powell doğum yeri : Washington DC, ABD

Jerome Powell Biyografisi

ABD Başkanı Donald Trump, 2 Kasım 2017'de Fed başkanlığına Jerome Powell'ı aday gösterdi.

Jerome Powell, 4 Şubat 1953 tarihinde Washington DC, ABD’de Patricia Powell ve Jerome Powell çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Jerome Hayden Powell’dir. 1971'de Cizvit Üniversitesi hazırlık sınıfında okuduktan sonra 1975 yılında Princeton Üniversitesi hukuk fakültesinden mezun oldu. 1979 yılında Georgetown Üniversitesinde hukuk alanında yüksek lisansını tamamladı.

Jerome Powell, 1975-1976 yılları arasında Ronald Reagan’ın, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçildiğinde; yardımcılığı görevi için Pennsylvania Senatörü Richard Schweiker’ün seçim çalışmalarında yasama asistanı olarak çalıştı.

1979 yılında “Georgetown Hukuk Dergisi” yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. 1979 yılında New York’a taşındı ve Yargıç oldu.

1981-1983 yılları arasında, Davis Polk & Wardwell hukuk firmasında avukat olarak çalıştı. 1983-1984 yılları arasında Werbel & McMillen hukuk firması'nda çalıştı.

Jerome Powell, 1985 yılında Elissa Leonard ile evlendi. Lucy Powell, Susie Powell, Sam Powell adlarında 3 çocuğu vardır.

1984'ten 1990'a kadar Powell, bir yatırım bankası olan Dillon, Read & Co.'da çalıştı ve burada finansman, ticaret bankacılığı, birleşme ve devralmalar üzerine yoğunlaşarak başkan yardımcılığına yükseldi.

1990 ve 1993 yılları arasında, baba George Bush döneminde ABD Hazine Bakanlığı’nda üst düzey görevlerde bulundu. ABD Hazine Bakanlığı'nda hazine tahvilleriyle ilgili usulsüzlükleri inceleyen departmanda görev yaptı.

1993 yılında Bankers Trust'ın genel müdürü olarak çalışmaya başladı, ancak birkaç müşterinin zarara uğramasından sonra 1995 yılında ayrıldı ve yatırım bankası Dillon, Read & Co. için çalışmaya geri döndü.

1997-2005 yılları arasında Carlyle Group'ta çalıştı. Carlyle Group'tan ayrıldıktan sonra, özel sektör finansman ve yatırımcılık yatırımlarına odaklanmış özel bir yatırım şirketi olan Severn Capital Partners'ı kurdu.

2008 yılında sürdürülebilir enerjiye yatırım yapan özel sermaye ve risk sermayesi şirketi olan Global Environment Fund'un yönetici ortağı oldu. Jerome Powell, daha sonra 2010 ve 2012 yılları arasında Washington, DC'de bir Düşünce Kuruluşu olan Bipartisan Policy Center'da misafir araştırmacı oldu.

Aralık 2011'de Jeremy C. Stein ile birlikte Jerome Powell, Başkan Barack Obama tarafından Federal Rezerv Kurulu Başkanlığına aday gösterildi.

O zamanın ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2012 yılında Fed Yönetim Kurulu'na atanan Jerome Powell, Fed Başkanı Janet Yellen'in finans politikalarını destekleyen isimlerin başında geliyor.

Jerome Powell, kurumsal yönetim kurullarının hizmetine ek olarak, Princeton Üniversitesi'ndeki Bendheim Finans Merkezi ve Washington, DC'deki Doğal Koruma ve Maryland gibi hayır ve eğitim kurumlarının yönetim kurullarında görev yapıyor.

Jerome Powell, Fed'de 2012'den bu yana Guvernör olarak görev yapmaktadır. Fed'in Wall Street'teki bankacılık düzenlemelerini yönetmektedir.

Fed Başkanı Janet Yellen başkanlık süresinin 3 Şubat 2018 tarihinde bitmesi nedeni ile ABD Başkanı Donald Trump, 2 Kasım 2017'de Fed başkanlığına Jerome Powell'ı aday gösterdi.

5 Aralık 2017 tarihinde Senatonun 22-1 oyla onaylaması ile Fed Başkanı Jerome Powell, oldu. 3 Şubat 2018 tarihinde yeni görevine başlayacak.

Kaynak:Biyografi.info

Jerome Powell için yapılan aramalar

Jerome Powell, Jerome Powell biyografi, Jerome Powell hayatı, Jerome Powell özgeçmişi, Jerome Powell hakkında, Jerome Powell doğum yeri, Jerome Powell fotoğraf, Jerome Powell video, Jerome Powell resim, Jerome Powell kimdir?, Jerome Powell kaç yaşında?, Jerome Powell nereli, Jerome Powell memleketi