FB TW PIN NWS
BioRank 7442

George Bush

Doğum tarihi : 12.Haziran.1924 Ölüm tarihi : 30.Kasım.2018
George Bush kaç yaşında öldü : 94
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
George Bush doğum yeri : Massachusetts, USA
Ölüm yeri : Houston, Teksas, ABD

George Bush Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. başkanı
George Herbert Walker Bush; 12 Haziran 1924de Massachusetts şehrinin Milton kasabasında doğdu. Babası Prescott Sheldon Bush , annesi Dorothy Walker Bushdur.

George Herbert Walker Bush, 18 yaşındayken, 1941 yılında üniversiteye gidiyor ama İkinci Dünya Savaşında Japonların Pearl Harbor’a 7 Aralık 1941 saldırısından sonra askere gitti ve deniz kuvvetlerinde devriye pilotu oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında kullandığı savaş uçağı Japonlar tarafından denize düşürülmüş, şans eseri tam yanında su yüzeyine çıkan bir denizaltı tarafından kurtarılmıştır. Daha sonra devam ettiği Yale Üniversitesinden 1948 yılında iktisat okuyarak mezun oldu .

1945'te Barbara Pierce ile evlendi; çiftin altı çocuğu oldu. Askerliğin ardından aile geleneğini izleyerek Yale Üniversitesi'ne girdi ve 1948'de buradan mezun oldu. Babasının şirketinde görev almak istemedi. Ancak babasının iş bağlantıları sayesinde, taşındığı Texas'ta petrol arama donanımı pazarlamaya başladı. Zapata Petroleum Corporation (1953) ile Zapata Off-Shore Company (1954) gibi petrol şirketlerinin kurucu ortağı oldu.

1959'dan itibaren Houston'da Cumhuriyetçi Parti'de etkin görev aldı. 1966'da Cumhuriyetçi Parti'den Temsilciler Meclisi'ne seçildi. 1970'te bu sandalyeyi bırakarak Senato seçimlerine katıldıysa da başarısız oldu. Başkan Richard Nixon, Bush'u ABD'nin Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçiliğine atadı. Birçok görevde bulunan Bush, 1976-1977 yıllarında Merkezi Haberalma Örgütü'nün (CIA) başkanlığını da yürüttü. 1980'de Ronald Reagan'ın mevcut başkan Jimmy Carter'a karşı kazandığı seçim zaferiyle Bush da başkan yardımcısı oldu. 1985'te Ronald Reagan'ın kalın bağırsağındaki urun alınması amacıyla ameliyat edilmesi nedeniyle ABD tarihinde başkanlık yetkilerini devralan ilk başkan yardımcısı oldu.

Bush'un babası da Amerika Birleşik Devletleri Senatosu'nda senatör olarak görev yapmıştır. Siyasi yaşamına 1967 yılında ABD Temsilciler Meclisi Teksas üyesi olarak başladı. 1971 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Elçisi olarak görev yaptı. 1976 yılında CIA'nın genel müdürü oldu. 1981 yılında da Başkan Ronald Reagan'ın yanında Başkan Yardımcısı seçildi. 1988 yılındaki genel seçimlere Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak katıldı. Demokrat Parti'nin adayı Yunan asıllı Michael Dukakis'i yenerek Amerika Birleşik Devletleri'ne 41. başkan seçildi. 4 yıl süreyle başkanlık yaptıktan sonra 1992 seçimlerinde Demokrat Partinin adayı Bill Clinton'a karşı seçimi kaybederek siyasi yaşamına nokta koydu.

Aralık 1989'da, ABD'de uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan Panama lideri General Manuel Antonio Noriega'yı devirmek amacıyla ABD kuvvetlerinin bu ülkeyi işgal etmesi emrini verdi. Öte yandan Nikaragua'nın demokratik seçimlere yönelmesi üzerine ABD'nin bu ülkedeki ayaklanmacılara yönelik yardımını kesti. Doğu Avrupa'daki köklü siyasal dönüşümleri destekleyen Bush, Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov'la birkaç kez buluşarak karşılıklı silahsızlanmada çok önemli adımlar atılmasını sağlayan antlaşmalara imza koydu.

Bush ile Mihail Gorbaçov , Dördüncü zirve toplantısında, mutabakata vardı ve Temmuz 1991’da nükleer silah ve Stratejik Silahların İndirimi Antlaşması (START) imzaladı .

George H. W. Bush'un başkanlık döneminin en önemli olayı 2 Ağustos 1990 da Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgal etmesi ve buna karşılık olarak George H. W. Bush'un birçok Avrupa ve Ortadoğu ülkesinden aldığı destekle Kuveyt'e müdahale ederek Irak ordusunu zorla Kuveyt'ten çıkartmasıdır. 1990-1991 Körfez Savaşı diye bilinen bu savaştan sonra 12 yıl süreyle Irak'a ambargo uygulanmış ve Irak'ın kuzey bölgesindeki hava sahanlığında Irak'a ait uçakların uçması kısıtlanmıştır.

1945 de evlendiği Eşi Barbara Pierce Bush’dur. George W. Bush, Jeb Bush, Neil Bush, Dorothy Bush Koch, Marvin Bush, Robin Bush adlarında çocukları vardır.

27 Mayıs 2018 tarihinde 94 yaşındaki George Bush, Maine eyaletinde düşük tansiyon ve yorgunluk nedeniyle ‘Güney Maine Sağlık Merkezi’ne kaldırıldı.

George H.W. Bush, 30 Kasım 2018 tarihinde Teksas eyaletinin Houston kentinde 94 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

George Bush için yapılan aramalar

George Bush, George Bush biyografi, George Bush hayatı, George Bush özgeçmişi, George Bush hakkında, George Bush doğum yeri, George Bush fotoğraf, George Bush video, George Bush resim, George Bush kimdir?, George Bush kaç yaşında?, George Bush nereli, George Bush memleketi