FB TW PIN NWS
BioRank 5111

Jean Honore Fragonard

Doğum tarihi : 05.Nisan.1732 Ölüm tarihi : 22.Ağustos.1806
Jean Honore Fragonard kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Ressam
Jean Honore Fragonard doğum yeri : Grasse, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Jean Honore Fragonard Biyografisi

Fransız Rokoko tarzında ressam ve gravür sanatçısıydı.

Jean Honore Fragonard, 5 Nisan 1732 tarihinde Grasse, Fransa’da doğmuştur. İtalyan kökenli ailesi François Fragonard, Françoise Petit; iflaslarına sebep olan bir davayı takip etmek amacıyla, 1750 yılında Paris’e taşındı. Bir süre Paris noterine çıraklık yaptıktan sonra Jean Honore Fragonard, François Boucher'in öğrencisi olmuş ve Boucher'in resim tarzını kavramsal olarak geliştirmiştir.

1752 yılında Putlara Kurban Edilen Jeroboam adlı yapıtıyla Fransız Akademi’nin verdiği ödül olan Prix de Rome ödülünü kazandı ve Carle Van Loo’nun öğrencisi oldu, Lepicie ve Dandre Bardon’un derslerinden faydalandı. Eğitimine Roma'da devam etti. Geri döndüğünde Koresos ve Kallirrhoe isimli tablosundan dolayı Akademiye alındı. Burada Rembrandt, Giovanni Battista Tiepolo ve özellikle Peter Paul Rubens gibi ustalardan etkilendi.

1756 yılında Fransız Akademisi’nin yatılı öğrencisi olarak Roma’ya gittiğinde ressam Hubert Robert ve Saint-Non rahibi Jean Claude Richard ile tanıştı, rahip onlara Villa’da bir süre kalma imkanı sağladı. Daha sonra da onları Napoli ve Sicilya’ya götürdü. Birlikte iki yıl Roma çevresinde dolaşıp hayranlık duyduğu görünümlerin ve yıkıntıların etkileyici taslaklarını çizen Jean Honore Fragonard, Paris’e döndüğünde, 1765 yılı Sergisi’ne katılarak Callirrhoe adlı çalışmasıyla büyük başarı kazandı. Bu yapıtın karşısında hayranlık duyanların arasında yazar Denis Diderot da vardı. Kendisinden beklenen şekilde tarihi resimler yapmayı reddetti. Onun yerine Madame de Pompadour’un opera oyuncusu kızlarının evini süsledi. Aşk sahneleri, Çeşitli yağlı boya, guaj ve suluboyalar, portreler, manzaralar, çocukluğu ve gençliği yansıtan zarif resimler yaptı.

1773 yılında maliyeci Bergeret ile yaptığı ikinci İtalya yolculuğunda da kara kalemle yapılmış pek çok desen hazırladı.

Aile hayatına ait sahneler çizerek Jean-Baptiste Greuze ile bir çeşit yarışmaya girdi. Genç Anne, Mutlu Doğurganlık, Dadıyı ziyaret bir de bunların yanısıra onlar gibi dokunaklı olmayan ince, nükteli eserleri vardır. Modelin başlangıcı, Sürgü, Kaçamak, Öpücük, Çörek, Öfkeli Roland, Miguel de Cervantes’in Don Kişot, Jean de La Fontaine’in Hikayeleri gibi eserleri resimledi.

Fragonar, minyatür ressamı olan Marie-Anne Gérard ile evlendi. Rosalie Fragonard adında, ileride en sevdiği modellerden biri haline gelen bir kızları oldu. Ünlü Young Girl Reading’de Rosalie’nin portresi yapılmıştır. 1776 yılında yaptığı Fransızca adıyla “La Liseuse” (Okuyan Genç Kız) adlı tablosu ABD’de Washington'da bulunan Ulusal Sanat Galerisindedir.

Jean-Honoré Fragonard, Young Girl Reading, or The Reader - 1770

“Anlatım yönünden zengin başlar” ve “değişik ve ilginç yüzler” çizmeye başlaması bu döneme rastlar. Tek ve kusursuz fırça darbeleriyle yaptığı resimler Frans Hals’ın fırça kullanımını ve üslubunu anımsatır.

Jean Honore Fragonard’ın Banyo Yapan Kadınlar, vb. yapıtlarında, oynak ve ateşli bir mizacın, katı ve hareketsiz olan her şeye bir uçuculuk, bir saydamlık kazandırdığı görülür. Resimlerde lirik, barok ve renkli bir anlatım egemendir. Belirgin fırça vuruşları, hareketli bir yaşamın dolambaçlarını ve burgaçlarını gözler önüne sererler. Pierre Beaumarchais, Giovanni Giacomo Casanova ve Restif de La Bretonne’un çağdaşı olan Jean Honore Fragonard incelikli ve hoşa giden konularıyla döneminin önde gelen ressamlarından sayılır.

Jean Honore Fragonard'ın çalışma stili, Giovanni Battista Tiepolo stili gibi pul pul ve yumuşak fırça darbeleri ile yapılmıştır. Bu sebepten dolayı da çizdiği figürler François Boucher'in resimleri kadar porselen görünümlü ve canlı değildir. Kaba fırça darbeleri kısmen Frans Hals'in eserlerini andırır.

Jean Honore Fragonard'ın Rokoko döneminin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen ve ünlü resimlerinden biri olan Salıncak adlı tablosu, Londra'da Wallace Collection müzesindedir.

Jean-Honoré Fragonard The Swing - 1767

Yaygın olan tarza ayak uydurup tarihsel resim bölümünü bırakarak, eğlence, zevk ve Antoine Watteau stili olan neşeli hayat tarzı resimler yapmaya başladı. Jean Honore Fragonard, François Boucher ve Antoine Watteau'nun yani sıra üç Fransız Rokoko ustasından biriydi.

Fransız Devrimi sırasında Paris’den Grasse’ye kaçarak kurtuldu. Beraberinde Kral XV. Louis'in son metresi olan Madam du Barry için yaptığı ve Aşkın Genç kızların gönlünde gelişmesi temasını işlediği panoları da götürdü. Sonradan bunlara bir yenisini ekledi. Geçen yüzyılın sonuna doğru Fransa dışına satılan bu eserler bu gün New York’tadır.

Fransız Devrimi esnasında tuval ve dekorasyon resimlerinden elde etmiş olduğu tüm servetini kaybetti.

1791 yılında Paris’e dönen Jean Honore Fragonard önce Saint jürisi üyeliğine sonra da Louvre Konservatuarı üyeliğine getirildi. Son yıllarını sıkıntı içinde geçirdi. Bu gün birçok şaheseri Louvre Müzesindedir.

Yeni klasik tarza ayak uyduramadığından unutuldu ve yoksulluk içinde öldü. Oğlu, Alexandre-Évariste Fragonard'da ressam ve heykeltraş oldu.

1769 yılında minyatür ressamı Marie-Anne Gérard ile evlendi. Rosalie Fragonard (d.1769-ö.1788) adında kızı, Alexandre-Évariste Fragonard (d.1780-ö. 1850) adında bir oğlu oldu.

Jean Honore Fragonard, 22 Ağustos 1806 tarihinde Paris, Fransa’da 74 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Jean Honore Fragonard için yapılan aramalar

Jean Honore Fragonard, Jean Honore Fragonard biyografi, Jean Honore Fragonard hayatı, Jean Honore Fragonard özgeçmişi, Jean Honore Fragonard hakkında, Jean Honore Fragonard doğum yeri, Jean Honore Fragonard fotoğraf, Jean Honore Fragonard video, Jean Honore Fragonard resim, Jean Honore Fragonard kimdir?, Jean Honore Fragonard kaç yaşında?, Jean Honore Fragonard nereli, Jean Honore Fragonard memleketi