FB TW PIN NWS
BioRank 7985

Frans Hals

Doğum tarihi : ??.??.1582 Ölüm tarihi : 26.Ağustos.1666
Frans Hals kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Frans Hals doğum yeri : Anvers, Belçika
Ölüm yeri : Haarlem, Hollanda

Frans Hals Biyografisi

Frans Hals 17. yüzyılın en önemli portre ressamlarındandır. İç mekan resimleri, natürmortları ve portreleriyle tanındı.

Frans Hals, 1582 yılında Anvers, Belçika’da Franchois Fransz Hals van Mechelen, Adriaentje van Geertenryck çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Babası Franchois Hals, bir dokuma ustasıdır. Doğumundan bir süre sonra Hals, ailesi ile birlikte Haarlem’e gitti; burada 1589 yılında kardeşi Dirk Hals dünyaya geldi. Daha sonraları O da Frans gibi ünlü bir ressam oldu. 1616 yılında Antwerp'e kısa bir ziyaret dışında, Frans Hals tüm yaşamını Haarlem'de yaşadı.

Frans Hals, geçliğinde ressam Karel van Mander’in yanında çalıştı. 1610 yılında Haarlem’deki ressamlar cemiyeti «Gilda di Saint Luca»ya yazıldı. Ertesi yıl da ilk önemli eseri olan «Jacobus Zaffius’un Portresi»ni yaptı.

Frans Hals, Rembrandt ile birlikte en önemli portre ressamlarının temsilcisi olmuş, tek ya da toplu portreler yapmış, ilk çalışmalarında Yapmacılık (Maniyerizm) akımının etkisinde kalmış, fakat daha sonraları Peter Paul Rubens'in de etkisiyle çağdaş bir resim anlayışına yönelmiştir.

Frans Hals, resimlerinde Peter Paul Rubens ve Caravaggio gibi ressamların etkisinde kalmıştır. 1611 yılında, şimdi Haarlem Müzesinde olan ilahiyatçı Jacob Zaffius’un portresini yaptı.

Frans Hals, 1616 yılından itibaren Birçok asker portreleri yaptı, başarılı eserler verdi.

“Haarlem'deki St. George Civic Guard” tablosu (1616)

1616 yılında yaptığı “Haarlem'deki St. George Civic Guard” tablosunu zamanın Hollandalı sanatında başka hiçbir şeye benzemeyen gevşek bir fırça tekniği ile boyamıştır.

1616-1635 yılları arasında altı önemli grup portresi yaptı. Bunlardan “Yüzbaşı Reynier Raeal’ın Subayları” adlı portre için 1633 yılında Amsterdam’a gitti.

“Yüzbaşı Reynier Raeal’ın Subayları” tablosu (1633)

1633 yılında “Malle Babbe” adlı tablosunu yaptı.

“Malle Babbe” adlı tablosu (1633)

En başarılı yapıtları ise Frans Hals Müzesi'nde yer alan büyük boyutlu grup portreleridir. Bu portrelerdeki kişileri o döneme kadar eşine rastlanmayan ölçüde serbest fırça vuruşlarıyla, son derece ilginç ve uyumlu bir bütünsellikle bir araya getirmiştir.

Ressamın hayal gücü ve üslubundaki canlılık, yaşadığı dönemin başyapıtı sayılan Çingene adlı tablosunda açıkça görülür. Bu tablosu Paris'te Louvre Müzesi'ndedir. “gypsy-girl” adlı tablosu (1630)

Gündelik yaşamdan esinlenerek işlediği yapıtları “Şarkıcılar”, “Neşeli Ayyaş”, bir renk ve bir desen ustasının niteliklerini aynı zamanda yansıtan bir virtüözün fırçasından çıkmıştır.


“Neşeli Ayyaş” adlı tablosu

1641 de ise «Saint Elizabeth İhtiyarlar Yurdu Yöneticileri» adlı tablosunu yaptı. 1644 yılında “Gilda di San Luca” idare meclisi üyeliğine seçildi.

Frans Hals, 1613 yılında evlendiği eşi Annetje iki yıl sonra 1615 yılında öldüğünde 2 oğlu vardı. Frans Hals’ın 1617 yılında Lysbeth Repniers ile yaptığı ikinci evliliğinden 8 çocuğu olmuş, bunlardan beşi babası gibi ressam olmuşlardır, ancak hiçbiri ün kazanamamıştır.

1640 yılında Peter Paul Rubens ve 1641 yılında Anthony van Dyck’ın ölmesinin ardından Hollanda’nın en önemli portre ressamı haline geldi. 222 eseri olduğu bilinmektedir.

Önceleri Hollanda’da rahat bir yaşam süren Frans Hals, düzensizliği, içkiye olan düşkünlüğü ve bazı basit arkadaşları onu sefalete sürüklediler. Artık eskisi kadar bol portre siparişi almıyordu. Herkes artık yavaş yavaş kendisine yüz çeviriyordu. Bu arada alacaklıları da kendisini sıkıştırıyordu. 1654 yılında evindeki eşyayı, tablolarını birçok kez rehin bırakmak zorunda kaldı. 1662 yılında Haarlem Belediye Meclisinden yardım isteğinde bulundu. Bir hayli münakaşalardan sonra kendisine senede 150 florin verileceği vaadedildi. Daha sonra bu miktar, 200 florine artırıldı ve bu arada kendisine kış için üç ton kömür verilmeye başlandı.

1664 yılında son önemli yapıtı, “İhtiyarlar Yurdu Yöneticileri” adlı tablosunu yaptı.

Frans Hals, 26 Ağustos 1666 tarihinde Haarlem, Hollanda’da 84 yaşında ölmüştür.

Frans Hals'ın Hollanda dışında da ün kazanmasını sağlayan yapıtları Gülen Şövalye gibi tek kişilik portreleriydi.

“Gülen Şövalye” adlı tablosu

Kaynak:Biyografi.info

Frans Hals için yapılan aramalar

Frans Hals, Frans Hals biyografi, Frans Hals hayatı, Frans Hals özgeçmişi, Frans Hals hakkında, Frans Hals doğum yeri, Frans Hals fotoğraf, Frans Hals video, Frans Hals resim, Frans Hals kimdir?, Frans Hals kaç yaşında?, Frans Hals nereli, Frans Hals memleketi